gorawino 027m.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
Dzieciństwo w trepach Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

Otrzymałem egzemplarz nowo wydanej książki, którą napisał pan Władysław Kołopoleski, a wydało ja Stowarzyszenie Historyczne „Dębosz” z Rymania. Książka dotyczy miejscowości Gervin (obecnie Gorawino), a zesłane tam przez Niemców małe dziecko wspomina w niej swoje przeżycia sprzed lat.

Najpierw wyjaśnijmy, co to są te „trepy”. Trepy to buty posiadające drewniane podeszwy i skórzane wierzchy, utrzymujące je na przedniej części stopy. Dawniej były to tanie buty dla biedoty, której nie było stać na zakup obuwia ze skóry.

„Dzieciństwo w trepach”, to przejmująca książeczka wspomnieniowa z czasów II wojny światowej. Młody, siedmioletni Polak z Łodzi został wysłany w 1941 roku na „kolonie letnie” przez władze niemieckie. Wywieziono go do Trzebiatowa, gdzie został przydzielony do niemieckiej rodziny zamieszkałej w dawnym Gervin (obecnie Gorawino).

trepy.jpg

Brak znajomości języka niemieckiego, ciągłe bicie ze strony gospodarza, wykorzystywanie do prac ponad jego siły odcisnęły się głęboko na psychice dziecka. Po latach ocenia to zupełnie z innej strony, stwierdzając, ze został poddany planowym działaniom reżimu państwa hitlerowskiego nad jego zniemczeniem.

Tekst jest mocno poruszający. Tekst czyta się z zapartym tchem, tym bardziej, że dotyczy to miejscowości, w której obecnie mieszkamy. Do dziś istnieją zabudowania gospodarstwa, w którym przebywał, a informacje w niej zawarte dają nam obraz, w jaki sposób byli traktowani wówczas Polacy zesłani na roboty w dawnym Gervin. Książka zawiera też kilka ciekawych fotografii z tamtego okresu.

Zachęcam do przeczytania tego tekstu. Książka jest dostępna w Bibliotece Gminnej, będzie też ją można zakupić na najbliższym Pikniku Historycznym w Rymaniu w dniu 7 maja 2024 roku.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

3 Czerwca 2023
Sobota
Imieniny obchodzą:
Cecyliusz,
Ferdynand, Klotylda,
Konstantyn,
Laurencjusz,
Wawrzyniec,
Laurentyn,
Laurentyna, Leszek,
Paula, Tamara
Do końca roku zostało 212 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
5471 dni.

© 2023 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.