02m.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
III Piknik Historyczny w Rymaniu Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: SH "Dębosz"   
Wystrzałem z armaty, rozpoczął się III Piknik historyczny w Rymaniu.
Po dwuletniej przerwie, w sobotę 07 maja powróciliśmy do organizacji pikników. W tym roku, bohaterem pikniku był Tadeusz Kościuszko.
Gości przywitał prezes Stowarzyszenia Edmund Kaźmierski, a wystrzałem z armaty Wójt Gminy Mirosław Terlecki otworzył III Piknik historyczny.
Na początku, młodzież ze szkół podstawowych z Charzyna, Siemyśla, Sławoborza, Gościna, Robunia i Rymania rywalizowała w konkursie historycznym "Tadeusz Kościuszko i Jego czasy". Konkurs przygotowali i prowadzili nauczyciele historii ze SP w Rymaniu, Krystyna i Ireneusz Piecykowie. Wiedza uczniów o czasach Kościuszki była bardzo duża, jednak jak to w każdym konkursie bywa, miejsce pierwsze jest tylko jedno. Zwycięską drużyną okazała się szkoła w Sławoborzu. Warto w tym momencie dodać, że patronem szkoły w Sławoborzu jest właśnie Tadeusz Kościuszko. Kolejne miejsca zajęły szkoły z Charzyna, Rymania, Siemyśla, Gościna i Robuni. Gratulujemy wszystkim uczniom wiedzy i mamy nadzieję że konkurs historyczny wejdzie na stałe do programu pikników.
Na pikniku, nie mogło zabraknąć naszych przyjaciół z Grupy Rekonstrukcji Historycznych "Nałęcz" z Trzebiatowa oraz z Muzeum Oręża Polskiego z Kołobrzegu.
dsc03397.jpg
279715468_3172375073082506_5266906013222646623_n.jpg
Grupa Nałęcz przygotowała żywą dioramę w formie obozowiska, zaprezentowała stroje, mundury i uzbrojenie jednego z największych Polaków, Tadeusza Kościuszki. Jedną z atrakcji była rekonstrukcja bitwy pod Racławicami i pod Maciejowicami. Głosu dla narratora użyczył Jerzy Nowak z Nałęcza.
Muzeum z Kołobrzegu wystawiło namiot a w nim można było obejrzeć oryginalne przedmioty związane z czasami kościuszkowskimi.
Nasze stowarzyszenie zaprezentowało znaczki, banknoty, monety i medale pamiątkowe na których widnieje wizerunek Tadeusza Kościuszki. Jednak najważniejszym wystawionym przedmiotem a dokładnie zabytkiem była oficerska, pruska szabla paradna wyłowiona prawie dwa lata temu w Kamieniu Rymańskim. O szabli napiszemy więcej w osobnym poście.
Dużym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzież cieszyło się poszukiwanie skarbów wykrywaczami metali.
Nad całością bazy gastronomicznej czuwał Gminny Ośrodek Kultury wraz z sołectwem Rymań a przy grilu dzielnie pomagali Seniorzy.
Przez cały czas pikniku można było zwiedzać Regionalną Izbę Muzealną.
Można powiedzieć, że tegoroczny piknik był międzynarodowy. A to za sprawą odwiedzin uchodźców z Ukrainy, którzy przed wojną znaleźli schronienie w naszej gminie.
Na zakończenie dziękujemy wszystkim którzy przyczynili się do realizacji pikniku.
Już za rok IV Piknik Historyczny w Rymaniu.
Zdjęcia: Darek Pułło, GRH "Nałęcz", Tadeusz Dach

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

3 Czerwca 2023
Sobota
Imieniny obchodzą:
Cecyliusz,
Ferdynand, Klotylda,
Konstantyn,
Laurencjusz,
Wawrzyniec,
Laurentyn,
Laurentyna, Leszek,
Paula, Tamara
Do końca roku zostało 212 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 2 gości

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
5471 dni.

© 2023 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.