02m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna
Gorawino szkoła 1978-1980 cz.12 Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: T.Dach   

Image         

            Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 1978/1979 odbyło się w dniu 21 sierpnia. Grono pedagogiczne szkoły stanowili: Albert Wasilewski – dyrektor, oraz nauczyciele Krystyna Gorączkowska, Bożena Bistyga, Maria Pałka, Halina Kwiecińska, Elżbieta Jankowska i Zenon Rakocki. Od nowego roku szkolnego, do szkoły w Gorawinie zaczęły uczęszczać najmłodsze dzieci z Jarkowa.

         4 września 1978 roku obchodzono Dzień Szkoły. W dniu tym odbył się uroczysty apel, na którym m.in. Komendant Posterunku MO w Rymaniu mówił o bezpieczeństwie dzieci na drogach. Później nastąpił bardzo podniosły moment, dla najmłodszych uczniów, którzy po raz pierwszy przekroczyli progi szkoły. Odbyło się uroczyste ślubowanie, a każdy uczeń potwierdził je odciskiem swojego paluszka.  

Ślubowanie 

         Przerwa jesienna (2-6 październik) została wykorzystana przez młodzież z klas starszych do udziału w wykopkach w miejscowym PGR. Natomiast uczniowie klas I-IV uczestniczyli w zajęciach świetlicowych zorganizowanych przez nauczycieli.

         Dzień nauczyciela był obchodzony 14 października. Była uroczysta akademia, na którą zaproszono rodziców, spotkanie uczniów z gronem pedagogicznym, życzenia i kwiaty dla nauczycieli.

         21 listopada, uczniowie klas VII – VIII wyjechali na wycieczkę do Kołobrzegu. Celem wycieczki było zwiedzanie miasta oraz zakładów pracy. Uczniowie przebywali m.in. w przedsiębiorstwie połowu ryb „Barka”.

         Zabawa noworoczna odbyła się w szkole w dniu 3 lutego 1979 r. Atrakcją jej były różnorodne konkursy z nagrodami. Nagrodzono również najładniejsze stroje karnawałowe. Odbyła się także wspólna kolacja.

         Podczas przerwy zimowej zorganizowano w szkole zawody między poszczególnymi klasami w sportach zimowych. Cała impreza została zorganizowana na wysokiej górze w pobliżu Gorawina. Odbyło się również ognisko z pieczeniem kiełbasek.

          W marcu uległ zmianie skład Rady Pedagogicznej szkoły. Odeszła ze szkoły nauczycielka Maria Pałka, a na jej miejsce przyszła nowa nauczycielka Iwona Serwach.

W kwietniu młodzież klas VI – VIII wzięły aktywny udział w wiosennej akcji porządkowej. Wykonano wiele prac użyteczno-społecznych: pomalowano płoty przed starym i nowym budynkiem szkoły, odnowiono podmurówkę przy starej szkole, uporządkowano również zieleńce na terenie wsi.

W maju odbyło się spotkanie z mistrzem olimpijskim w pięcioboju nowoczesnym Januszem Peciakiem. W trakcie spotkanie wywiązała się też dyskusja miedzy uczniami a znanym sportowcem na tematy sportu. J. Peciak wręczył kilku uczniom odznaki sportowe.

Uczniowie klas VIII, w dniu 23 maja oddali do użytku wykonaną przez siebie skocznie do skoku w dal. Do końca roku szkolnego mięli wykonać następne urządzenia sportowe na terenie szkoły.

W dniach 9 – 11 czerwiec, młodzież z klas IV – VIII była na biwaku nad jeziorem w Rzesznikowie. Mimo iż pogoda nie była najlepsza, zorganizowano wiele imprez. Każdy dzień biwakowego życia zaczynał się gimnastyką i apelem porannym, kończył się natomiast wieczornym ogniskiem połączonym z częścią artystyczną przygotowana przez uczniów. Atrakcją, która cieszyła się dużym powodzeniem były wyprawy łodzią po jeziorze. Najmłodsi uczniowie szkoły również odwiedzili na biwaku swoich starszych kolegów, przyjeżdżając na jeden dzień nad jezioro.

13 czerwca 1979 roku odbyło się zakończenie roku szkolnego. Były pożegnania, rozdanie świadectw, a dla najlepszych nagrody, wyróżnienia i pochwały.

Rok szkolny 1979 – 1980 został rozpoczęty w dniu 20 sierpnia, a już 3 września uczniowie klasy pierwszej złożyli ślubowanie. Byli rodzice i uczniowie z klas starszych. Akt ślubowania został „podpisany” odciskiem paluszka w kronice szkolnej.

Ślubowanie 

3 listopada, uczniowie klas starszych(V – VIII) oglądali film produkcji polskiej pt. „Akcja pod arsenałem”.

18 grudnia 1980 roku, na apelu okolicznościowym został odczytany protest napisany przez uczniów szkoły. Niestety nie dotarliśmy do samego tekstu protestu i nie możemy go zaprezentować. Prosimy osoby, które coś na ten temat wiedzą o kontakt.        

19 stycznia odbyła się zabawa noworoczna w szkole. Były tańce przy muzyce z adapteru (kto je jeszcze pamięta?) przy muzyce z płyt, kolacja oraz ciasta. Dla pomysłowo przebranych uczniów przygotowano atrakcyjne nagrody:

1 miejsce - B. Marczak i M. Ćwikła (za „Pana Tadeusza”)

2 miejsce – J. Berg, B. Kuchna, D. Kachniarz, E. Sandorska ( za cztery pory roku)

3 miejsce – T. Kubiak, W. Kacperek, ( za diabły).

         Z okazji kolejnej rocznicy 18 marca tj. wyzwolenia Kołobrzegu, pod kierunkiem nauczycielki E. Kuskowskiej, wybrani przez nia uczniowie przygotowali montaż słowno- muzyczny pt. „Na Kołobrzeg i dalej”. Widowisko było również prezentowane dla mieszkańców Gorawina w „Domu socjalnym” oraz dla mieszkańców Rymania.

         1 kwietnia uczniowie klasy VIII pojechali na wycieczkę do Szczecina. Oglądali tam sztukę w Teatrze Polskim pt. „Pan Tadeusz”. Przed spektaklem zwiedzili również miasto.

W dniach 21 – 26 kwietnia, uczniowie z klas starszych szkoły pracowali na rzecz szkoły i środowiska. Wymalowano ogrodzenie wokół nowej szkoły i starego budynku szkolnego. Odnowiono okna, drzwi, zasadzono kwiaty na klombach. Uprzątnięto również plac wokół kiosku, zasadzono bratki na klombach koło kiosku spożywczego i naprzeciwko bloku należącego do pracowników PGR.

         Harcerze i zuchy w dniach 7-9 maj brali czynny udział w XVI Alercie Naczelnika ZHP.

W pierwszym dniu pod hasłem „Świat, w którym żyjemy”, zostały przygotowane informacje o warunkach życia, nauki i pracy dzieci na różnych kontynentach. Wykonano gazetki na ten temat gazetki.

W drugim dniu Alertu przeprowadzono wielobój sprawnościowy, którego scenariusz publikowany był w „Motywach”.

W trzecim dniu harcerze spotkali się z mieszkańcami Gorawina, którzy uczestniczyli w walkach o wyzwolenie kraju podczas II wojny światowej. Zaproszono również ludzi, którzy zaraz po zakończeniu wojny przybyli na ziemie odzyskane i zamieszkali w Gorawinie.

Zuchy oraz również harcerze zbierali makulaturę i butelki, a otrzymane pieniądze w kwocie 860 zł przeznaczono na Szpital Pomnik  Centrum Zdrowia Dziecka.

         Uroczyste zakończenie roku szkolnego odbyło się w dniu 7 czerwca. Rozdano świadectwa, a wychowawcy klas nagrodzili najlepszych książkami. Uczniowie klasy VII pożegnali kwiatami swoich starszych kolegów z klasy VIII. W godzinach popołudniowych rozpoczął się bal dla tych uczniów, którzy ukończyli VIII klasę.

           

            Niestety, nie mamy z tego okresu żadnych zdjęć z wydarzeń w szkole. Prosimy osoby posiadające takie zdjęcia o ich udostępnienie, celem zamieszczenia w „ galerii foto”  

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

19 Kwietnia 2024
Piątek
Imieniny obchodzą:
Adolf, Adolfa,
Adolfina, Alf,
Cieszyrad, Czesław,
Czech, Czechasz,
Czechoń, Leon,
Leontyna, Pafnucy,
Tymon, Werner,
Włodzimierz
Do końca roku zostało 257 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość





© 2024 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.