01m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow Klub Seniora arrow Wycieczki arrow Wycieczka Seniorow z Rymania "Zielono mi"
Wycieczka Seniorow z Rymania "Zielono mi" Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Administrator   

To był krótki wyjazd, jednodniowy. Wycieczka seniorów zatytułowana była hasłem „Zielono mi”. Wiązało się to z wiosną i zwiedzanymi obiektami. Wszystkie zwiedzane obiekty znajdują się w powiecie Gryfino.

Najpierw pojechaliśmy do miejscowości Glinna. Znajduje się tam Ogród Dendrologiczny im. prof. Jerzego Tumiłowicza. Jest on znany w Polsce z rosnących tu kilku największych w naszym kraju okazów drzew obcego pochodzenia. Historia ogrodu sięga roku 1823, gdy powstały tu prywatne szkółki drzew. To właśnie z tego okresu pochodzi większość najstarszych, pomnikowych dzisiaj okazów egzotycznych drzew. Zgromadzona tu kolekcja liczy obecnie ponad 800 gatunków i odmian drzew i krzewów, przede wszystkim egzotycznych. Do najcenniejszych drzew zaliczyć należy: całkowicie już obumarły okaz mamutowca olbrzymiego (40m wysokości/142 cm obwodu), jodłę olbrzymią (40m/133 cm), jodłę szlachetną (22,5 m/74 cm) i orzesznik pięciolistkowy (32 m/78 cm). Poza tym rosną tu: kasztany jadalne, platany klonolistne, choina kanadyjska, cyprysik groszkowy, cyprysik błotny, największy w Polsce cyprysik żywotnikowaty (14,5 m/35 cm), 24 gatunki klonów, 10 gatunków magnolii, 5 gatunków stewarcji i liczne gatunki oraz odmiany ostrokrzewów. Osobliwością jest nastoletni okaz kielichowca chińskiego, gatunku odkrytego w Chinach dopiero w 1963 roku. Było co oglądać, a pani, która nas oprowadzała po Ogrodzie Dendrologicznym okazała się kopalnią wiedzy na temat poszczególnych ciekawych egzemplarzy roślin.dsc07924-002.jpgdsc07895-001.jpg
 

Obok Ogrodu Dendrologicznego w znajduje się Cmentarz Wojenny Żołnierzy Niemieckich w Glinnej – od 2009 r. zwany Niemieckim Cmentarzem Wojennym w Glinnej - Starym Czarnowie. Jeden z 13-stu zbiorczych cmentarzy wojennych w Polsce gdzie pochowani są żołnierze niemieccy, którzy zginęli podczas działań wojennych na terenie naszego kraju. Podczas naszego pobytu, odbywał się tam  pochówek kolejnych żołnierzy znalezionych na terenie naszego kraju.

Kolejnym miejscem, które odwiedziliśmy był Ogród Dendrologiczny w Przelewicach. Nasi seniorzy byli już kilka lat wstecz w tym Ogrodzie. Obecnie łączna powierzchnia ogrodu to około 45 ha. Na powierzchni 30 ha znajduje się część ogrodu wraz z pałacem przeznaczona dla zwiedzających. Ogród Dendrologiczny w Przelewicach założony został w 1933 r. Pierwszy park przypałacowy w Przelewicach powstał ok. roku 1814 jako ogród angielski po zbudowaniu pałacu. Kolejni właściciele majątku, m.in. Augusta von Prillwitz i jej syn, modyfikowali park według własnych potrzeb i gustu. Dzisiaj zasoby ogrodu to około 1200 gatunków drzew, krzewów i roślin zielnych, m.in.: dawidia chińska, świerk tygrysi, świerk Brewera, świerk Wilsona, klon kosmaty, sosna drobnokwiatowa, bambusy, cedr atlaski, mamutowiec olbrzymi, tulejnik amerykański, lepiężnik japoński , rannik zimowy  i wiele innych.

Najokazalszym drzewem w ogrodzie jest wiąz szypułkowy, okaz o obwodzie 607 cm i wysokości 31 m (w 2012)[9]. Ze względu na łagodny klimat w tym arboretum rośnie wiele roślin wrażliwych na mrozy.

Symbolem Ogrodu Dendrologicznego jest kwiat dawidii chińskiej, który znalazł się w Światowej Czerwonej Księdze roślin ginących i zagrożonych w skali całej Ziemi.

Później pojechaliśmy zobaczyć zamek Joannitów znajdujący się w miejscowości Swobnica. Ciekawa jest historia tego miejsca. Zamek wznieśli joannici baliwatu brandenburskiego w latach 1377–1382 za zgodą książąt szczecińskich Świętobora I i Bogusława VII, wydaną w 1377 roku. Joannici w 1382 roku przenieśli do zamku w Swobnicy swoją komandorię (komturię) po zdobyciu i spaleniu ich zamku w Rurce przez mieszczan z Chojny w 1373 roku. W XV wieku zamek rozbudowano o dwa dodatkowe skrzydła. Po wojnie trzydziestoletniej zamek przejął ród Hohenzollernów z Schwedt, który władał nim do 1945 roku. Przebudowano go w stylu barokowym w latach 1680–1690. Zamek został ponownie przebudowany w XVIII wieku – przekształcono go w rezydencję myśliwską.

Obecnie zamek poddawany jest rewitalizacji, ale na całkowitą jego odbudowę potrzeba ogromnych nakładów pieniężnych. Zabudowania zamku popadały w kompletna ruinę. Odbudowana jest baszta zamku, główną część zamku pokryto nowym dachem w 2012 roku. Zamek wpisano do rejestru zabytków nieruchomych 31 marca 1957 roku.

Wchodziliśmy tam na odbudowaną basztę - wieżę, skąd mogliśmy podziwiać okolicę
                                                                                                                                                            
dsc07958-003.jpg

dsc07965-004.jpg

Winnica Turnau w Baniewicach

Wszystko zaczęło się od Jerzego Turnaua, który był właścicielem ziemskim i twórcą kursów rolniczych we Lwowie. Historia nie pozwoliła na bezpośrednią kontynuację jego dzieła, ale jeden z jego prawnuków – Zbigniew Turnau – przez wiele lat prowadził duże gospodarstwo rolne, zajmujące się uprawą zbóż i rzepaku, w czym pomagał mu syn Jacek i współpracownik Tomasz Kasicki. Korzystna lokalizacja i przyjazny owocom klimat zrodziły wreszcie pytanie: a może wino?

Wśród licznych potomków Jerzego Turnaua znalazł się też Grzegorz, który po pradziadku odziedziczył skłonności artystyczne. Odległych (geograficznie i zawodowo) kuzynów połączyła wiele lat temu przyjaźń i wspólne marzenie o powrocie do rodzinnych tradycji. Pewnego dnia panowie Zbigniew, Grzegorz,  Tomasz i Jacek postanowili połączyć swoje siły i tak powstała Winnica Turnau. „Zwiedzanie Winnicy Turnau to 3 godzinną wycieczka, która podzielona jest na trzy etapy: wizytę w winnicy, zwiedzanie dwóch winiarni (nowość!) oraz degustację 4 naszych win, w czasie, której podawane są także regionalne sery zagrodowe od zaprzyjaźnionych z nami serowarów. Podczas degustacji przekonają się Państwo, że wina polskie nie odbiegają jakością od tych z bardziej znanych regionów winiarskich i potrafią zaskoczyć swoim stylem”. (https://www.winnicaturnau.pl/pl/)

Byliśmy na polach, gdzie uprawiane są różne rodzaje winorośli. Wysłuchaliśmy wielu ciekawych informacji na temat winnicy (największa w Polsce!) oraz uprawy samej winorośli. Bardzo ciekawie na ten temat opowiadał nam p. Maurycy Michalak, który jak się okazało jest sommelierem. (to osoba wyspecjalizowana zajmujący się serwowaniem win w restauracji. Zwykle do jego zadań należy także komunikacja z gośćmi restauracji, doradztwo w zakresie walorów sensorycznych wina czy dobór do danej potrawy).

Po powrocie z winnicy zwiedzaliśmy sam zakład winiarni, podziwiając nowoczesne urządzenia oraz piękne beczki do przechowywania gotowego wina. Później poszliśmy do sali degustacyjnej. Cały czas p. Maurycy, z wielką swadą, opowiadał nam o winie, jego walorach, rodzajach, sposobie picia, podawania  itp. Przy okazji rozlewania „zatrudnił” naszego kolegę Stanisława do pomocy kelnerskie. Było ciekawie i wesoło. Ogromną niespodzianką było wejście w pewnym momencie na salę degustacyjną właściciela winnicy p. Zbigniewa Turnaua oraz znanego artystę Grzegorza Turnaua. Przywitaliśmy ich brawami. Pan Grzegorz przywitał się z seniorami, jak się okazało chwilę wcześniej przyjechał samochodem z Krakowa i po chwili rozmowy usiadła do fortepianu i zaśpiewał nam dwie piosenki. Nagrodziliśmy go oczywiście ogromnymi brawami. Wspólne zdjęcie było uwiecznieniem tego spotkania.

tur3-005.jpgtur4-006.jpg
Po rozkoszach dla podniebienia pojechaliśmy na obiad oraz odwiedziliśmy na obrzeżach Gryfina miejsce nazywane „Krzywym lasem”. Miejsce to tworzą sosny nienaturalnie wygięte posadzone w latach 1932-1933. Kto i dlaczego w ten sposób hodował te drzewa pozostaje do dzisiejszego dnia zagadką. Takich miejsc w Polsce jest kilka, ale to obok Gryfina chyba jest najbardziej znanym.

Później to już tylko powrót do Rymania i planowanie następnej wycieczki do Opola i kilku innych miejscowości, a to ma nastąpić już pod koniec czerwca.Wycieczkę organizowała p. Aldona Więcek, której, jak zawsze , dziękujemy. Podziękowania również dla naszego kierowcy p. Romana.Zdjęcia Tadeusz Dach 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

24 Września 2023
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Gerard, Gerarda,
Gerhard, Maria,
Teodor, Tomir,
Uniegost
Do końca roku zostało 99 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 2 gości

© 2023 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.