01m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Kemy Rymańskie Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Twardy   

Przewidywany obszar chronionego krajobrazu

         Teren położony między doliną rz. Mołstowej na zachodzie a doliną Lędówki na wschodzie, między wsiami Dębica, Leszczyn, Rymań, Rzesznikowo na południu a Starninem, Rębicami i Drozdowem na północy. Powierzchnia obszaru wynosi 2604 ha.

Mapa: Granice obszaru Kemy Rymańskie
Mapa: Granice obszaru Kemy Rymańskie

           Rozległy obszar, głównie lasów, łąk i pól uprawnych, przecinający centralną część gminy Rymań ze wschodu na zachód i łączący korytarz ekologiczny doliny Mołstowej z korytarzem Dębosznicy i Błotnicy (rejon jez. Kamienica). Obszar cechuje się bardzo zróżnicowaną rzeźbą terenu. Jej charakterystycznym elementem są wyraźnie zaznaczające się w krajobrazie wzgórza kemowe. Wznoszą się one do 35 m ponad powierzchnię rozległych obniżeń znajdujących się między nimi i zajmowanych przez łąki, torfowiska mszarne i lasy bagienne. W odróżnieniu od większości przylegających terenów wzgórza pokryte są lasami, co zwiększa ich walory krajobrazowe.

        Lasy te tworzą głównie drzewostany dębowe (z dużą powierzchnią starodrzewu) z masowo występującą borówką czarną, orlicą pospolitą i trzcinnikiem leśnym. Wśród lasów w miejscach niżej położonych walorami przyrodniczymi wyróżniają się kompleksy brzezin i borów bagiennych oraz lasów łęgowych, grądów i buczyn. Największy kompleks bagiennych lasów z dominacją brzozy omszonej i sosny, znajdujący się między Starninem i Rymaniem, zaproponowany został do ochrony w formie rezerwatu Starnińskie Brzeziny. W runie tych lasów występuje wiele gatunków torfowiskowych, np.: bagno zwyczajne, wrzosiec bagienny, borówka pijanica, rosiczka okrągłolistna i modrzewnica zwyczajna.

        Kompleksy lasów łęgowych, buczyn i grądów o szczególnych walorach przyrodniczych występują na N od osady Ledowo oraz 1,5 km SW od Strzebielewa. Charakterystycznym i unikatowym elementem tych miejsc jest licznie występująca tu tojeść gajowa. Towarzyszą jej poza tym z roślin zagrożonych lub chronionych: szczaw gajowy, łopian gajowy, przetacznik górski, bluszcz pospolity, przylaszczka pospolita, macierzanka wonna, żankiel leśny. W różnych zbiorowiskach leśnych występuje licznie konwalia majowa oraz wyjątkowo tu częsty wiciokrzew pomorski.

         Poza lasami na szczególną uwagę zasługują torfowiska mszarne oraz trawiaste murawy na zboczach N od Rymania, gdzie licznie rośnie śmiałka goździkowa oraz kocanki piaskowe. Najlepiej zachowane torfowiska mszarne zaproponowane zostały do ochrony w formie użytków ekologicznych (Mszar Starnin I, Mszar Starnin II, Mszar Ledowo i Mszar Śródpolny Dębica). Z ekosystemów wodnych występujących na terenie obszaru wymienić należy jezioro Starnin. Położone jest ono malowniczo wśród borów sosnowych w głębokim obniżeniu. U podstawy skarp znajdują się cisy z porzeczką czarną. Poza wąskim pasem szuwarów trzcinowych na jeziorze występują rozległe płaty grążela żółtego i grzybieni białych. W zachodniej części obszaru, W i NW od Dębicy znajduje się szereg źródlisk zasilających Dębosznicę. Większość z nich położona jest w niewielkich zadrzewieniach grądowych i zaroślach leszczynowych. Występują tu m.in. podkolan zielonawy, pierwiosnka lekarska, zerwa kłosowa, kalina koralowa. Najdalej na północ wysunięte źródlisko w oddz. 246d jest dla odmiany położone wewnątrz lasów dębowo-bukowych. Występują tu na dużych powierzchniach zbiorowiska z dominacją wątrobowców, a z gatunków zagrożonych i chronionych: manna gajowa i porzeczka czarna.

         W rozległych obniżeniach między kemami znajdują się kompleksy łąk i szuwarów z takimi gatunkami jak: bodziszek błotny, rdest wężownik, dzięgiel leśny, ostrożeń warzywny, turzyca pospolita, krwawnik kichawiec, czarcikęs łąkowy, wąkrota zwyczajna. Najciekawsze łąki (poza wymienionymi już z doliny Mołstowej) występują W od Dębicy, w dolinie Lędówki NE od Dębicy, między Rymaniem i Małoborem. Miejscami na obrzeżach torfowisk niskich występują bogate florystycznie, luźne zarośla róż i głogów, m.in. z drżączką średnią w runie (W od Dębicy).

         Znamiennym elementem krajobrazu obszaru są potężne drzewa. Niezwykłe ich skupienie występuje koło Małoboru, gdzie rośnie dąb o obwodzie 610 cm, 2 dęby o obwodzie ponad 4 m, 8 o obwodzie ponad 3 m i bardzo wiele o średnicy ponad 2 m. Rosną tu też dwa buki o obwodzie ponad 4 m i kilkadziesiąt grabów o obwodzie ponad 1 m. Koło Ledowa rosną buki o obwodzie 588 cm i 438 cm oraz lipa o obwodzie 485 cm. W parku koło Rymania i na południe od niego występują dęby m.in. o obwodzie 511, 450, 410, 405 cm i 12 drzew o obwodzie ponad 3 m, buk o obwodzie 300 cm i graby o obwodzie 262 i 226 cm.

         Obszar cenny z uwagi na walory o charakterze lokalnym - kontrastowość ekologiczną, naturalny charakter, korytarz ekologiczny między rejonem jez. Kamienica i doliną rzeki Mołstowej, pełni rolę łącznika między obiektami o walorach regionalnych (ginące torfowiska mszarne i lasy bagienne).
Cenny gatunek fauny - płaz: kumak nizinny.

         Obiekt Kemy Rymańskie zaproponowano jako obszar siedliskowy do sieci Natura 2000 z uwagi na wysokie waiory przyrodnicze i duży udział siedlisk wymienionych w Dyrektywie Siedliskowej.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

20 Kwietnia 2024
Sobota
Imieniny obchodzą:
Agnieszka, Amalia,
Czesław, Czech,
Czechasz, Czechoń,
Florencjusz,
Florenty, Nawoj,
Sulpicjusz, Szymon,
Teodor
Do końca roku zostało 256 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość





© 2024 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.