gorawino 026m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Historia Kinowa Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

ImageKinowo (niemieckie Kienow) leżące miedzy Starninem i Jarkowem, na przestrzeni minionych wieków, zawsze było łączone z jedną lub drugą miejscowością. Zawsze też była to mała lub nawet bardzo mała miejscowość. W średniowieczu Kinowo było określane  jako stary dworek. W latach późniejszych zamieszkiwało tam w 1816 roku 12 mieszkańców. Widoczne zmiany nastąpiły dopiero około połowy XIX wieku, ponieważ już w 1864 było 47 mieszkańców, w 1871 – 71, w 1885 - 101, 1895 - 130, 1905 - 81, 1925 - 113 mieszkańców.

Kinowo, pozostałości po majatku.
Kinowo, pozostałosci po majątku
 

Czy miejscowość ta jest wymieniana w dokumentach z dalekiej przeszłości? Jak większość okolicznych wiosek, figuruje ona w dokumentach kościelnych, na podstawie, których przekazywano dawniej poszczególne miejscowości w podległość klasztorom, kościołom itp. I tak w dokumencie z 1177 roku, kiedy to książę pomorski Kazimierz I przekazał 11 wiosek, w podległość nowo powstałemu klasztorowi w Belbuck (Białe Błota koło Trzebiatowa), jest wymienione Kinowo po raz pierwszy. W klasztorze tym zostali osadzeni mnisi z klasztoru z miejscowości Lund w Szwecji. Ponownie wymieniono je w dokumencie potwierdzającym przynależność pod klasztor w Belbuck w 1121 roku przez księcia Bolesława III.

Na wskutek różnych tarć oraz zmian przynależności poszczególnych miejscowości, w 1208 roku, książę Bogusław II, Kazimierz II i ich matka Anastazja,  potwierdzali przynależność szeregu miejscowości, w tym Kinowa, po podległość klasztoru norbertanek w Belbuck. Do klasztoru sprowadzono mniszki – norbertanki z klasztoru w Mariengaarde we Fryzji.

Kinowo, usytuowanie majatku (
Kinowo, usytuowanie majatku (Das Kolberger Land
 

Ciekawostką dla wielu osób będzie fakt, iż w 1310 roku biskup kamieński Henryk podjął decyzję o budowie kościoła w miejscowości Kinowo. Kościół ten miał być dla miejscowości Starnin i Jarkowo. W 1320 roku, kolejny Biskup w Kamieniu, Konrad IV potwierdził te decyzje i kościół taki powstał. Był on wymieniany w dobrach klasztoru Belbuck. Prawdopodobnie kościół ten istniał do początku XVI wieku. Jednak, kiedy nastąpiła reformacja w kościołach na Pomorzu, na temat kościoła w Kinowie jest już brak informacji. Okresu reformacji nie przetrwał też klasztor w Belbuck.

Od średniowiecza nie było tu już kościoła. Mieszkańcy podlegali pod kościół w Starninie. W XVI wieku powstał kościół w pobliskim Starninie, który objął swoim zasięgiem również Kinowo. Zbudowany prawdopodobnie został przez rodzinę Manteuffel. Wcześniej też Manteufflowie objęli w posiadanie ziemie w Kinowie ( również w wielu okolicznych miejscowościach – zob. historie Starnina, Gorawina, Drozdowa). Kościół w Starninie był utrzymywany przez parafię w Rzesznikowie przy udziale właścicieli ziemskich  w danej miejscowości. Proboszcz otrzymywał również daninę w naturze i taka np. z majątku w Kinowie ( 1894 r.) wynosiła 4 korce i 8,30 mecków żyta.

W XIX wieku wszyscy byli wyznawcami religii protestanckiej poza jedną rodziną żydowską.

Dopiero w latach 1880, 1884 i 1892, na wskutek podziału miejscowości Manteufflowie zaczęli ograniczać swoje majątki, w tym w Kinowie. Ostatnim właścicielem w Kinowie był Luis von Manteuffel, który posiadał tam ziemie do 1899 roku. Kolejnym właścicielem majątku w Kinowie był Fryderyk Manzke, a od 1906 do 1919 roku Willy Brüggemann. Od 1919 roku, majątek w  Kinowie  kupił rotmistrz Stenzel, który kupił także pałac w Starninie. Następnym właścicielem był Reinhold Ahrendt z Berlina.

W miejscowości tej nigdy nie było szkoły, a dzieci uczęszczały do szkoły w Starninie. Kinowo, podobnie jak pobliski Starnin oraz Jarkowo, było od zawsze wsią rolniczą, a ziemie były całkowicie wykorzystane pod uprawy rolne oraz hodowlę. Na terenach tych uprawiano głównie: zboże (żyto, jęczmień, owies), ziemniaki oraz w mniejszym stopniu inne rośliny polowe.

Kinowo, usytuowanie budynków
Kinowo, usytuowanie budynków (Das Kolberger Land)
 

W 1922 roku Pomorska Agencja Ziemi dokonała parcelacji gruntów w Kinowie. Przygotowywano miejsca dla osadników przybywających na te tereny z Prus Zachodnich oraz z regionu poznańskiego. W Kinowie wydzielono 22 działki do zasiedlenia. W ten sposób powstało jedno gospodarstwo 5-10 ha, 18 gospodarstw o wielkości 10-25 ha, dwa gospodarstwa 25-50 ha. Pozostawiono majątek okrojony do 57 ha. Dodatkowo, ze Starnina do Kinowa włączono 4 gospodarstwa. Do obszaru miejscowości Kinowo włączono także 34,6 ha na drogi, rowy i gruntów przeznaczone na cele charytatywne.

 

Historia Kinowa nie jest, niestety, pełna. Jeśli macie Państwo jakieś na ten temat informacje lub stare zdjęcia, bardzo proszę o kontakt.


Więcej zdjęć z Kinowa można zobaczyć  w naszej „galerii foto” (kliknij).

 
« poprzedni artykuł

Imieniny

22 Maja 2019
Środa
Imieniny obchodzą:
Emil, Helena, Jan,
Julia, Krzesisława,
Rita, Wiesław,
Wiesława, Wisława
Do końca roku zostało 224 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.