gorawino 026m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Kamień Rymański Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Twardy   

Przewidywany zespół przyrodniczo - krajobrazowy

Tereny leśne, nieużytki i grunty orne położone między drogą Rzesznikowo - Powalice i torfowiskiem w oddz. 476f, (Nadl. Gościno oddz. 476f,m,n, 486a, 497a, 524a-I).

           Rynnę znajdującą się w północnej części proponowanego ZPK (na NE od szosy Rymań - Powalice) wypełnia płytki zbiornik z rozbudowaną linią brzegową, na którego brzegach i lustrze znajdują się kępy i rozległe płaty szuwarów pałkowych i trzcinowych. W wodzie występuje bardzo licznie rzęsa drobna oraz rzęsa garbata. Na północnym krańcu proponowanego zespołu (oddz. 476f) znajduje się śródleśne mokradło pokryte zbiorowiskami z klasy Scheuchzerio-Caricetea nigrae i łozowiskiem Salicetum pentandro-cinereae. Bardzo licznie rośnie tutaj: sit rozpierzchły, czermień błotna, fiołek błotny, wąkrota zwyczajna.

Image 

W kierunku południowym od wyżej opisanej części obiektu proponowany zespół obejmuje dwie równoległe, głębokie rynny, biegnące w kierunku SW. Między szosą Rymań - Powalice a miejscowością Kamień Rymański rynny pokryte są bagiennymi lasami olszowymi z licznie występującą porzeczką czarną. Między głęboko wciętymi, bagnistymi na dnie rynnami, których zbocza pokrywają zarośla i zadrzewienia, znajdują się malowniczo położone pola uprawne.

W południowo - zachodniej rynnie (oddz. 524b) znajduje się rozległe mokradło otoczone zadrzewieniami, wśród których wiele drzew osiąga okazałe rozmiary. Dno rynny zajmują bagienne zbiorowiska zaroślowe, łozowiska i zarośla brzozy omszonej oraz zbiorowiska mechowiskowe. Dominuje w nich najczęściej sit rozpierzchły a domieszkę stanowi m.in. czermień błotna, mietlica psia, gorysz błotny i tojeść bukietowa. W różnych miejscach znajdują się niewielkie płytkie zbiorniki z otwartym lustrem wody. Na obrzeżach mokradła dominuje trzęślica modra i tworząca miejscami gęste zarośla kruszyna pospolita.

Na SW od Kamienia Rymańskiego znajduje się malowniczo położone jeziorko otoczone szuwarami manny mielec. Wysokie skarpy otaczające zbiornik porośnięte są starodrzewiem bukowym z drzewami do 270 cm obwodu. Nad samą wodą, na S brzegu, znajduje się grupa potężnych dębów szypułkowych o rozmiarach: 454 cm, 400 cm, 332+253 cm (okaz dwupniowy) w obwodzie. Dno rynny na SW od jeziora pokrywają olsy torfowcowe (z dominacją czermieni błotnej i turzycy błotnej w runie) oraz łozowiska.

Południowy kraniec proponowanego ZPK porasta starodrzew dębowy (oddz. 524d). Droga przecinająca ten las biegnie w południowej części wydzielenia głębokim wąwozem, którego skarpy porasta liczna w tym miejscu chroniona paprotka zwyczajna i konwalia majowa. Najbardziej na południe wysuniętą częścią proponowanego ZPK jest trudno dostępne mokradło śródleśne, porośnięte torfowiskiem, zaroślami brzozy omszonej i szuwarem sitowia leśnego.

Cenny obiekt faunistyczny. Miejsce rozrodu i bytowania płazów i ptaków gatunków chronionych, w tym ropuchy szarej i zielonej, perkoza rdzawoszyjego - 2 pary, gągoła, kokoszki, najprawdopodobniej także orlika.

 

Tekst i zdjecia pochodzą ze strony autora: http://www.przyroda.powiat.kolobrzeg.pl/
 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

20 Kwietnia 2024
Sobota
Imieniny obchodzą:
Agnieszka, Amalia,
Czesław, Czech,
Czechasz, Czechoń,
Florencjusz,
Florenty, Nawoj,
Sulpicjusz, Szymon,
Teodor
Do końca roku zostało 256 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość





© 2024 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.