01m.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
Gorawino - nazwa miejscowości Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

Pisząc przed dwoma laty na temat nazwy miejscowości Gorawino, przedstawiłem za M. Vollackiem („Das Kolberger Land…”), tylko inne nazwy miejscowości, jakie istniały na przestrzeni wieków.

Obecnie, w użyciu funkcjonują praktycznie dwie nazwy miejscowości tj. Gorawino (prawidłowa) oraz Górawino. W ankiecie, która była publikowana na naszym portalu w 2009 roku, a w której pytaliśmy „Jakiej nazwy miejscowości używasz?”, wzięło udział 126 osób. Z odpowiedzi wynikało, że:

- 52% osób używa nazwy Gorawino,

- 36% osób używa nazwy Górawino,

- 12 % osób używa nazwy zamiennie.  

Do dzisiejszego dnia spotykamy w różnych opracowaniach, nawet tych urzędowych, nazwę Górawino. Nazwa ta funkcjonuje w potocznym określaniu miejscowości, ale i w różnych miejscach. Do niedawna jeszcze wiele osób miało taką nazwę wpisaną w swoich dowodach osobistych.

Tablica z nazwą Górawino ( zdj. z www.rymandawniej.kgb.pl)
Tablica z nazwą Górawino ( zdj. z www.rymandawniej.kgb.pl)
 

Wróćmy jednak do samej nazwy miejscowości. Najprawdopodobniej najpełniejsze zestawienie nazwy miejscowości przedstawia obecnie A. Chludziński  w „Nazwy miejscowe powiatu kołobrzeskiego”. Jak nazwa ta była kształtowana na przestrzeni wieków, przedstawia poniższy wykaz:

- Jerowino – 1224

- Goruin      - 1224

- Gorewino – 1227

- Gorauino  - 1269

- Goravin    - 1276

- Gorauin   - 1276

- Ghorauin – 1291

- Gervin      - 1329

- Gorvin      - 1540

- Garuin      - 1565

- Gerwin     - 1618

- Gorawino – 1934

- Gervin      - do końca II wojny światowej

- 1945        - Gorawino , Górawino

Ciekawostką jest, że już na mapie E. Lubinusa opracowanej w 1618, widnieje miejscowość Gerwin oraz inne okoliczne miejscowości naszej Gminy.

Należy zaznaczyć, że nazwa Gervin używana był przez cały okres tzw. „czasów niemieckich”, do końca II wojny światowej.

Od czego ta nazwa pochodzi?

Niemiecki autor „Das kolberger Land”, M.Vollack podaje tylko ogólnie, w odniesieniu do nazwy miejscowości, za innym niemieckim badaczem K. Schlemmerem, że jej nazwa pochodzi od słowiańskiej nazwy osobowej.

Dokładniej wyjaśnia ją wspomniany wyżej A. Chludziński: „ Nazwa jest słowiańska, zapewne należy do dzierżawczych, a utworzono ją od nazwy osobowej Gorawa pochodzącej od apelatywu (wyrazu pospolitego) gora, potem góra (czyli ten który jest z gór albo wygląda jak góra)... Podstawą nazwy miejscowej mogła być też nazwa osobowa Gorzewa, utworzona od czasownika gorzeć czyli palić. Do niej dodano sufiks –in(o).”

Z zestawienia powyżej wnika też, że już w 1934 roku użyto po raz pierwszy nazwy Gorawino. Zrobił to Stanisław Kozierowski, który przebywał wówczas na Pomorzu i opracowywał nazwy miejscowości w jezyku polskim (!), a przecież Pomorze wtedy należało do Rzeszy Niemieckiej. Prace swoje przedstawił w „Atlasie nazw geograficznych Słowiańszczyzny Zachodniej” (Zeszt 1 –Pomorze Zachodnie). Po 1945 roku nazwy określone przez S. Kozierowskiego przyjęła wiekszość przywróconych do Polski miejscowości z Pomorza.

Skąd, zatem nazwa Górawino jaka pojawiła się w latach powojennych? Prawdopodobnie pojawiła się ona z prostego przekształcenia dawnej, trochę archaicznej współcześnie, nazwy gora w nazwę góra z dodaniem końcówki -ino.  Faktem jest, że w części dokumentów po wojennych miejscowość jest określana, jako Gorawino ( zobacz pieczątkę szkoły z 1946 roku).

W okolicach Bobolic, w pow. koszalińskim istnieje miejscowość Górawino, która, jak podaje A. Chludziński w swoim opracowaniu, nie posiada tak odległych w historii, zapisów o swojej nazwie. Sugeruje on, że „ być może jej nazwa została przeniesiona z naszej podkołobrzeskiej wsi”.

Przytoczmy też za A . Chludzińskim formy pochodne od nazwy miejscowości:

- do/z  -  Gorawina, w Gorawinie

- przymiotnik – gorawiński

- nazwa mieszkańca – gorawinianin

- nazwa mieszkanki – gorawinianka.

Podkreślę jeszcze raz, na zakończenie tego wywodu, że prawidłową nazwą miejscowości jest GORAWINO i namawiam, żeby takiej nazwy używać.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

14 Sierpnia 2022
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Alfred, Atanazja,
Dobrowój, Euzebiusz,
Kalikst, Kaliksta,
Machabeusz
Do końca roku zostało 140 dni.

Programy tv

Gościmy

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
5178 dni.

© 2022 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.