01m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna
Mełno - przyroda Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Twardy   

Mełno I

Przewidywany użytek ekologiczny (9)

1,1 km SE od wsi Melno, Nadl. Gościno oddz. 523i.
Niewielki zbiornik śródleśny, otoczony wąskim płem z dominacją situ rozpierzchłego i czermieni błotnej. Gatunkom tym towarzyszą: siedmiopalecznik błotny, fiołek błotny, turzyca siwa i tojeść bukietowa. W wodzie niewielkie płaty tworzy rdestnica pływająca i skrzyp bagienny.
Miejsce rozrodu płazów.

Image 

Mełno II

Przewidywany użytek ekologiczny (10)

1,1 km SE od wsi Melno, Nadl. Gościno oddz. 522p,r.
W oddziale 522p znajduje się śródleśne jezioro o pow. 1,7 ha otoczone szuwarem pałki szerokolistnej i wąskolistnej, z nasuwającym się od brzegów płem mszarnym z torfowcami Sphagnum sp. (zbiorowiska ze związków Caricetum lasiocarpae - zespół turzycy nitkowatej i Caricion nigrae - kwaśne młaki niskoturzycowe).

Na ple występuje chroniony i narażony na wymarcie na Pomorzu wrzosiec bagienny, oraz liczne gatunki typowe dla torfowisk przejściowych: siedmiopalecznik błotny, wełnianka wąskolistna, fiołek błotny, wąkrota zwyczajna, turzyca prosowata, brzegowa, dzióbkowata, obła, gwiazdkowata i nitkowata, żurawina błotna oraz modrzewnica zwyczajna.

 Na jeziorze występują chronione grzybienie północne. W płytkich wodach w kompleksach roślinności szuwarowo-mszarnej występuje nielicznie pływacz drobny. Na S od jeziora, w oddziale 522r, znajduje się mszar przecięty głębokim rowem, mocno zarośniętym, głównie okrężnicą bagienną, której towarzyszy żabiściek pływający i wywłócznik kłosowy.

Na mszarze przeciętym rowem widoczne zagłębienia po dawnej eksploatacji torfu. Torfowisko porośnięte jest niewysokimi sosnami, w runie licznie występuje: żurawina błotna, modrzewnica zwyczajna i wrzosiec bagienny. Miejscami duże kępy tworzy mech płonnik. Mniej licznie rośnie tu wełnianka pochwowata oraz pojedynczo rzeżucha bagienna. Na obrzeżach mszaru bardzo licznie występuje wrzos zwyczajny.

Obszar podmokły, będący miejscem rozrodu płazów oraz rzadkich gatunków ptaków jak brodziec samotny i remiz.

 

Torfowisko Mełno

Przewidywany użytek ekologiczny (18)

2,2 km SE od wsi Melno, Nadl. Gościno oddz. 534f, 545c.
Śródleśne torfowisko otoczone drzewostanami iglastymi (sosnowo-świerkowymi) z domieszką brzozy. Na granicy zerowej torfowiska płaty z dominacją trzęślicy modrej. Całe torfowisko pokryte jest luźnym, niskim drzewostanem sosnowym. W podszycie masowo występują: bagno zwyczajne, wełnianka wąskolistna i pochwowata, duże płaty tworzy też trzęślica modra. Rozpowszechnione na całym torfowisku są: borówka bagienna, żurawina błotna, modrzewnica zwyczajna, rosiczka okrągłolistna, sit drobny i turzyca pospolita.

Miejsca rozrodu oraz żerowania rzadkich gatunków kręgowców: żaba zielona i moczarowa, żuraw.

 

Tekst i mapa pochodzi ze strony autora: http://www.przyroda.powiat.kolobrzeg.pl/

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

25 Kwietnia 2024
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Jarosław, Marek,
Wasyl
Do końca roku zostało 251 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość





© 2024 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.