gorawino 023m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow Nasze podróże arrow Litwa arrow Spotkanie w Domu Kultury Polskiej w Wilnie cz.3
Spotkanie w Domu Kultury Polskiej w Wilnie cz.3 Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

Po krótkim odpoczynku w hotelu i przebraniu się w stroje bardziej wizytowe, nasi seniorzy udali się autokarem na spotkanie z seniorami z Wilna.

            Do spotkania z Polakami w Domu Kultury Polskiej w Wilnie, seniorzy z Gminy Rymań przygotowywali się od dłuższego czasu. Przygotowano drobne upominki, które miały otrzymać każdy senior w Wilnie. W organizację tego spotkania włączył się aktywnie Konsul RP w Wilnie Stanisław Kargul, który również występował tam, jako sponsor tej imprezy. Całość odbyła się w Domu Kultury Polskiej w Wilnie. Budynek ten powstał w 2000 roku. Jest ogromny i mieści się w nim kilka dużych sal, restauracja „Pan Tadeusz” oraz hotel.

Image
Grafika Domu Kultury Polskiej w Wilnie
 

            Okazało się, że raz w miesiacu spotykaja się tam dwa kluby seniorów tj. Klub Weteranów „Wilii” oraz seniorzy nauczyciele. Tym razem na spotkanie zostali również zaproszeni seniorzy z Rymania.

Image
Oficjalne przywitanie
 

            Już po wejściu zobaczyliśmy ogromną aulę, a w niej oczekujacych seniorów z Wilna. Po oficjalnym przywitaniu się i wręczeniu przywiezionych upominków, nasi seniorzy zostali zaproszeni do przygotowanych stołów.

Image 

            Na sali byli obecni: wcześniej wspomniany Konsul RP Stanisław Kargul, Prezes Związku Polaków na Litwie, poseł Michał Mackiewicz, wicedyrektor DKP Krystyna Zimińska oraz gospodarze spotkania, prezesi wileńskich klubów seniora Janina Lewczuk oraz Zofia Kuncewicz. Odbyło się wręczanie upominków i usłyszeliśmy wzajemnie, dużo ciepłych słów. Wśród oficjalnych wystapień, Wójt Gminy Rymań zapraszał Polaków z Wilna do odwiedzenia Kołobrzegu oraz gminy Rymań.

Image
Prezes Związku Polaków, poseł Miachał Mackiewicz
 

Image
Kierownik WK Ambasady RP w Wilnie Stanisław Kargul
 

            Na dużym ekranie podziwialiśmy występy zespołu pieśni i tańca „Wilia’, który właśnie obchodzi 55 lecie swojego istnienia. Później seniorzy z Wilna i Rymania, razem śpiewali polskie piosenki. Atmosfera stała się bardzo miła i taka „domowa”. Całość spotkania prowadziła pani Janina Lewczuk, kobieta pełna werwy i wigoru. Zachęcała do wspólnej zabawy i śpiewania. Wymieniano poglądy o działalności seniorów w poszczególnych klubach i o planach na przyszłość.  Podkreślano, że jak się okazało i w Wilnie i w Rymaniu seniorzy są bardzo aktywni w swoich działaniach.

Image
 

            W wystąpieniach podkreślano wzajemne powiązania Polski z Litwą. Polacy z Wilna podkreślali, że oni nie są emigrantami z Polski, oni tam są od zawsze – to Polska niejako ich opuściła, a oni sami nadal czują się Polakami. Kultywują tę polskość w sposób bardzo różnorodny, a niestety, władze obu państw nie zawsze potrafią się dogadywać w najważniejszych sprawach.

            Bardzo podobał się wiersz, jaki napisał jeden z uczestników wycieczki p. Roman, a który został odczytany podczas spotkania:

Bracia Polacy na Litwie

 

Chcę serdecznie powitać Rodaków

Naszych starych, Kochanych Polaków

Wiemy wszyscy, że Polska tu była

Lecz się jakoś granica zmieniła.

  

Winne wielkie mocarstwo to było

Że w Poczdamie nas tak rozdzieliło

Wśród zbrodniarzy jak media donoszą

Pierwsze skrzypce podobno grał ,,SOSO"

  

Tak się stało i niech już tak będzie

Nie pomoże tu żadne oredzie

Takie prawo panuje na Rusi

Że to Polak poddanym byc musi.

 

My na Litwie Polaków Kochamy

I serdecznie Was dzisiaj witamy

Bo żyjemy od lat w wolnym kraju

Razem z Wami spotkamy się w raju. 

Image
 

            Jak się okazało, wśród naszej wycieczki było wiele osób pochodzących z terenu obecnej Litwy i z samego Wilna. Dla wielu z nas była to również podróż sentymentalna. Pani Maria wyjechała z Litwy w 1958 roku, w wieku 17 lat, już jako dorosła osoba. Mieszkała pod Solecznikami, dobrze pamięta jak wtedy wyglądała  Litwa – od tamtej pory nigdy tam nie była. Pani Renia, również do Polski przyjechała w 1958 roku, a mieszkała z rodziną pod Trokami. Ona jednak była już na Litwie i odwiedzała „swoje” strony. Nostalgia  i wspomnienia z tamtego okresu pozostały. Wiele osób miał przy sobie stare zdjęcia. Nie sposób wymienić tu wszystkich, których rodziny mieszkały pod Trokami, Majszagołą i Starą Wilejką. Żona p. Gustawa, a moja mama, urodziła się w Wilnie. W pięknym kościele Piotra i Pawła na Antokolu była chrzczona i tam otrzymała swoją I Komunię.

O tych powiązaniach z obecną Litwą rozmawiano przy stołach z miejscowymi seniorami. Z resztą jak się okazało, wielu z nich ma również obecnie swoje rodziny w Polsce.  

Podczas spotkania w Domu Kultury Polskiej, Konsul Rp otrzymał od seniorów 16 dużych koszy ze słodyczami, jakie przywieźliśmy do Wilna, a które miał wręczyć dzieciom w dwóch domach dziecka znajdujących się poza Wilnem. Zobowiązał się też, że z przekazania słodyczy dzieciom przyśle do Gminy Rymań informację i zdjęcia. 

Image
To juz pożegnanie...
 

Wszystko kiedyś się kończy i nasze spotkanie również. Na zakończenie były wzajemne życzenia i podziękowania za wspólne spotkanie. Najwięcej jednak podziękowań kierowano do pań zarządzających klubami seniorów: Janiny Lewczuk, Zofii Kuncewicz i Aldony Więcek.

Powrót do hotelu i „zajęcia” w grupach były dopełnieniem tego intensywnego dnia w Wilnie.

Zobacz więcej zdjęć z tego spotkania:

zdjęcia własne

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

29 Marca 2023
Środa
Imieniny obchodzą:
Cyryl, Czcirad,
Eustachy,
Eustachiusz, Ostap,
Wiktoryn
Do końca roku zostało 278 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

© 2023 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.