gorawino 008m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow Nasza miejscowość arrow Wydarzenia arrow 3 maj - Msza Święta w Gorawinie
3 maj - Msza Święta w Gorawinie Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

 Wszyscy wiemy, że 3 maja obchodzimy kolejną rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Dla społeczności parafii gorawińskiej jest to również jej najważniejsze święto, ponieważ nasz kościół parafialny jest pod wezwaniem Matki Bożej Królowej Polski, która w tym dniu obchodzi swoje święto. Jeżeli do tego dodamy dzień św. Floriana (patrona strażaków), obchodzony 4 maja i połączymy te święta w jednej uroczystości, będziemy mieli odpowiedź na to jak uroczysta była msza święta w Gorawinie celebrowana przez proboszcza parafii księdza Marka Mierzwę.

Widocznym elementem nadającym ton całej uroczystości był udział w niej strażaków z Ochotniczych Straży Pożarnych w Gorawinie, Drozdowie oraz Starninie.

Image 

 I choć ksiądz proboszcz, podczas mszy podkreślał znaczenie Najświętszej Maryi Panny Królowej  Polski dla kościoła, chciałbym przedstawić kilka faktów historycznych, o których warto pamiętać:

Tytuł Matki Bożej jako Królowej Polski sięga drugiej połowy XIV wieku. Wtedy to Grzegorz z Sambora po raz pierwszy nazywa Maryję Królową Polski i Polaków. 1 kwietnia 1656 r. (podczas „potopu szwedzkiego”) w katedrze lwowskiej król Jan Kazimierz w sposób oficjalny ślubował: Ciebie za patronkę moją i za królowę państw moich dzisiaj obieram. W trzechsetną rocznicę ślubów Jana Kazimierza episkopat Polski z inicjatywy więzionego wówczas prymasa Stefana Wyszyńskiego dokonał ponownego zawierzenia całego kraju Maryi i odnowienia ślubów królewskich. 26 sierpnia 1956 roku ok. miliona wiernych na Jasnej Górze złożyło Jasnogórskie Śluby Narodu Polskiego.  

W trakcie mszy świętej odbyła się również procesja dookoła kościoła, z której zdjęcia przedstawiamy poniżej.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

27 Czerwca 2019
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Maria Magdalena,
Władysław,
Władysława,
Włodzisław
Do końca roku zostało 188 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.