gorawino 021m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow Nasze podróże arrow Polska arrow Największa na świecie figura Chrystusa
Największa na świecie figura Chrystusa Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

            Jadąc trasą ze Szczecina do Zielonej Góry przejeżdżamy m.in. przez Świebodzin. W miejscowości tej tuż przy wspomnianej trasie drogowej znajduje się największa na świecie figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Trafić nie jest trudno, ponieważ pomnik ten jest widoczny z odległości kilku kilometrów.

            Figura Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata w Świebodzinie liczy 33 m wysokości, kolejne 3 m mierzy pozłacana korona. Wysokość kopca, na którym znajduje się postać to 16,5 m, co razem daje 52,5 m. Rozpiętość ramion figury Chrystusa to 25 m, a ciężar monumentu ok. 440 ton.

Image 

             Pomnik ten sprawia ogromne wrażenie.  Na świecie istnieją jeszcze dwie tak duże figury przedstawiające Jezusa Chrystusa. Najsłynniejszą z nich jest statua Chrystusa na górze Corcovado w Rio de Janeiro w Brazylii - jej wys. to 30 m, wys. cokołu 7 m, a rozpiętość ramion 23 m. W środkowej Boliwii w mieście Cochabamba także jest pomnik Jezusa. Na 6-metrowym cokole znajduje się statua o wysokości 34,2 m.

            Wspomniana figura Chrystusa w Świebodzinie znajduje się przy ulicy Sulechowskiej. Kilkaset metrów dalej jest Sanktuarium Miłosierdzia Bożego i kościół pw. Miłosierdzia Bożego. Niestety, odbywała się tam msza i nie mogłem wykonać zdjęcia wewnątrz kościoła.

Image

             W mieście są również dwa inne kościoły: późnogotycki kościół parafialny św. Michała z XV wieku oraz neogotycki kościół pw. Matki Boskiej Królowej Polski z lat 1898-1900.

            Liczący około 22 tys. mieszkańców Świebodzin leży w granicach historycznego Dolnego Śląska - o fakcie przynależności do Dolnego Śląska świadczy historia miasta oraz czarny śląski orzeł w herbie Świebodzina. Jest to bardzo stare miasto, które prawa miejskie uzyskało już w 1319 roku.

 Image

            Podczas krótkiego spaceru po centrum miejscowości mogliśmy zobaczyć ratusz pochodzący z XVI wieku oraz średniowieczne mury.  Na rynku znajduje się ławeczka Czesława Niemena, która została postawiona w czerwcu 2009 roku. Artysta ten ze względu na powiązania rodzinne był bardzo związany z miastem.

Image

           Podsumowując – warto zatrzymać się w tym mieście, przejeżdżając wspomnianą trasą do Zielonej Góry.

I jeszcze kilka zdjęć z pobytu w Świebodzinie:

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image 

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

18 Października 2021
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Julian, Łukasz, René
Do końca roku zostało 75 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

© 2021 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.