gorawino 022mm.jpg
powered_by.png, 1 kB
Maciejowice Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Paweł Ciechanowicz   

Okruchy polskości …………

                 Jest ósmy sierpnia 2011 roku. To dzień w którym postanowiłem zacząć myślę, że udany cykl opowiadań o miejscach polskich ,często zapominanych ,miejsca martyrologii, miejsca piękne . W związku ,że mieszkam  w województwie lubelskim to miejsc polskich jest w koło dużo i są nad wyraz ciekawe.

                          Postanowiłem swoją przygodę z pisaniem zacząć od dobrze znanej miejscowości – choćby z historii czyli Maciejowic. Relacja o tyle ciekawa bo moja wycieczka do tej miejscowości odbyła się dzisiaj  i właśnie na świeżo o niej chcę opowiedzieć.

Image
Pomnik w centrum Maciejowic
 

                 Miejscowość jest bardzo ładnie położona między Wisłą ( kilka km od niej ) a pięknymi lasami i jeziorami . Od razu rzuca się styl miejski – główny rynek gdzie po środku znajduje się jedyne w Polsce muzeum Tadeusza Kościuszki. Choć w 1507 Maciejowice uzyskały prawa miejskie nadane przez Zygmunta Starego ( urodzonego niedaleko w Kozienicach) i nadanie praw magdeburskich przez Zygmunta Augusta miasto w 1870 straciło prawa i stało się wsią. Maciejowice jak każdy wie kojarzą się większości z Bitwą pod Maciejowicami choć to trochę niesprawiedliwe.    

Image
Pomnik na polu bitwy.
               

              Miejscowość ma swoje uroki i ciekawe miejsca które pragnę wam przybliżyć. Wynik bitwy każdy zna – był to ogromny cios dla polskości i nastąpiło pojmanie generała Kościuszki do niewoli. W miejscu stoczenia bitwy stoi pomnik kos upamiętniający starcie. Cała wieś zresztą żyje w otoczce Tadeusza Kościuszki. Szkoły pod jego imieniem, kopce czy potężne obeliski i pomniki .Wszędzie można je znaleźć, tak jak małe sklepiki  pełne towarów i np. wędlin własnej roboty. W żaden sposób nie możemy zapomnieć, że Maciejowice, a głównie Podzamcze jest ściśle powiązane z rodem Potockich i  Zamoyskich herbu Jelita.

Image
Pałac Zamoyskich
 

                      W miejscowości istniało fortalicjium zniszczone przez Potop Szwedzki. W XVIII wieku właścicielem był Teodor Potocki, a w 1792 roku kupiła je Konstancja z Czartoryskich Zamoyska która podarowała dla mieszkańców Maciejowic szpital i przytułek w jednym. Po bitwie kościuszkowskiej na początku XIX wieku  Stanisław Zamoyski odbudował zamek  założył park i pomógł podźwignąć się miejscowości . Miejscowość była bardzo znana jako ośrodek przemysłowy, rolniczy, szkółkarski. Ta bardzo duża aktywacja Maciejowic i Podzamcza nie została bez echa. Miasto bardzo dobrze się rozwijało, a inwestycje przynosiły korzyści nie tylko  na arenie kraju, także i w Europie. W 1803 roku, co dziwiło bardzo dużą grupę magnaterii, zwolnił chłopów z odrabiania pańszczyzny. Mieszkańcy brali czynny udział w powstaniach głównie styczniowego, gdzie wyrazili swój gniew i ogromne niezadowolenie z ciemiężenia przez Rosję. Jak to bywało bardzo często w latach PRL wszystkie zabytki i majątki znacjonalizowano, co miało bardzo negatywne skutki dla budowli. Niewiele można dobrego o tych czasach powiedzieć w kwestii  odbudowy zabytków jak i teraz także. Wszystko się sypie i nie jest w żaden sposób zabezpieczone. Zdjęcia są tego przykładem. Myślę, że za 40 lat już nic nie będzie. Po upadku PGR miejscowi myśleli, że Agencja Rolna zacznie odbudowywać pałac i stajnie, ale jak to bywa, nie ma pieniędzy.

Image
Tablica upamiętniająca Tadusza Kościuszkę.
 

Zostaje zatem smak tego, co jest i polecam każdemu wycieczkę w te miejsca bo niedługo czuję, że już nie będzie możliwe nawet wejście do zdewastowanego parku z ruinami. Pragnę nadmienić, że w Maciejowicach przy kościele z 1772 roku znajduje się ogromy grobowiec Zamoyskich, a na cmentarzu koło kościoła nierzadko można natknąć się na groby z 1800 roku. Mimo, że Maciejowice stały się prowincjonalną i senną miejscowością, to mają coś w sobie, a blisko rynku restauracja podaje przepyszne dania na które warto wydać kilka groszy…

                  Maciejowice są położone na drodze 801 ( Nadwiślanka ) Warszawa – Puławy  na prawym brzegu Wisły w powiecie Garwolińskim.

Zdjęcia: Paweł Ciechanowicz 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

18 Października 2021
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Julian, Łukasz, René
Do końca roku zostało 75 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

© 2021 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.