04m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Ścieżki rowerowe Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Administrator   

Pisałem ostatnio, że ścieżki rowerowe są budowane m.in. w naszej Gminie. Wracam do tego tematu, ponieważ otrzymałem pismo od Pana Remigiusza Spaleniaka ze ZWIĄZKU MIAST I GMIN DORZECZA PARSĘTY. Poszerza ono naszą wiedzę na ten temat, poniżej przedstawiam je w całości:

„Budowa i zagospodarowanie ścieżek rowerowych na terenie Dorzecza Parsęty” to kolejny duży projekt przygotowany przez Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty w Karlinie.

Projekt uzyskał dofinansowanie w wysokości 13 183 903,67 zł, co stanowi 75% wydatków kwalifikowanych z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Zachodniopomorskiego, w ramach Działania 5.3. Ścieżki rowerowe.

Image

Czerwonym kolorem została oznaczona ścieżka będąca przedmiotem projektu (57 km).

Kolorem bordowym zaznaczona została istniejąca, nadmorska międzynarodowa trasa rowerowa R-10, natomiast kolorem różowym planowana do budowy w kolejnym etapie ścieżka rowerowa po  nasypie kolejki wąskotorowej.

W ramach projektu zostanie wybudowanych ok. 57 km ścieżek rowerowych o nawierzchni asfaltowej, po nasypie zlikwidowanej kolei wąskotorowej, na terenie gmin: Karlino, Gościno, Rymań i Siemyśl. Budowa ścieżek ruszyła w kwietniu br. i zostanie ukończona do połowy przyszłego roku.

Ścieżki będą przebiegać m.in. przez następujące miejscowości:

od jeziora Popiel na terenie gminy Rymań, przez miejscowość Rymań w kierunku Gościna. Następnie przez Gościno w kierunku Kołobrzegu przez miejscowość Ząbrowo  gmina Gościno i Charzyno gmina Siemyśl do granicy gmin Siemyśl-Kołobrzeg. Od miejscowości Gościno ścieżka będzie również prowadzić w kierunku miejscowości Dargocice do jeziora Kamica. Jednym z kluczowych odcinków ścieżki będzie ścieżka z Gościna do Karlina, przebiegająca przez miejscowości: Pobłocie Małe, Pobłocie Wielkie, Karścino, Lubiechowo. Ścieżka prowadzić będzie dalej przez Karlino do miejscowości Brzeźno (do Zakładu Homanit). Wzdłuż trasy ścieżki powstaną miejsca postojowe dla rowerzystów, wyposażone w ławki, stoły, kosze na śmieci itp.

Wszystkie działki, na których zostały zaprojektowane ścieżki zostały przejęte od PKP i są obecnie własnością poszczególnych gmin, co stanowi dodatkowy atut i ułatwienie w późniejszej realizacji inwestycji. W przeważającej długości (poza krótkim odcinkiem w mieście Karlino) nowa ścieżka rowerowa została zaprojektowana na nasypach dawnej kołobrzeskiej kolejki wąskotorowej. Zasadniczymi i stałymi elementami przekroju ścieżki rowerowej jest jezdnia szerokości 2,50 metra ograniczona opornikiem z obu stron szerokości 0,20 m. Nawierzchnia jezdni została zaprojektowana jako nawierzchnia asfaltowa. W miejscach wysokich nasypów byłej kolejki wąskotorowej ustawione będą poręcze stalowe obustronnie wysokości 1,10 metra.

Projekt zostanie ukończony w 2012 roku.

Całkowita wartość projektu wynosi blisko 20 mln zł

Niniejszy projekt to pierwszy etap budowy ścieżek na terenie gmin wchodzących w skład Związku Miast i Gmin Dorzecza Parsęty. Kolejnym planowanym etapem budowy ścieżek rowerowych będzie ścieżka rowerowa na terenie gminy Kołobrzeg łącząca ścieżkę od granicy gmin Siemyśl-Kołobrzeg ze ścieżką międzynarodową biegnącą w pasie nadmorskim R-10. Pozostałe ścieżki zostaną wybudowane w kierunku miejscowości Dargocice-Sławoborze, Karlino-Białogard oraz Białogard-Sławoborze.

Postęp prac

 

  1. Odcinek Gościno – Dargocice: na odcinku 4,8 km przeprowadzono prace przygotowawcze (wykonano karczowanie, korytowanie), oraz ułożono podbudowę,
  2. Odcinek Gościno – Ząbrowo -  Charzyno: na odcinku 6 km przeprowadzono prace przygotowawcze (wykonano karczowanie, korytowanie), oraz na części odcinka wykonano podbudowę,
  3. Odcinek Gościno – Trzynik – Drozdowo – Rymań: na odcinku 16 km przeprowadzono prace przygotowawcze (wykonano karczowanie, korytowanie), oraz częściowo wykonano podbudowę,
  4. Odcinek Rymań – jezioro Popiel: na odcinku 7,5 km przeprowadzono prace przygotowawcze (wykonano karczowanie, korytowanie), oraz  wykonano podbudowę, na odcinku około 500m ułożono pierwszą warstwę bitumiczną,
  5. W miejscowości Rzesznikowo prowadzone są prace remontowe na moście przez rzekę Mołstowa.
  6. Odcinek Gościno – Karlino: na odcinku 10 km przeprowadzono prace przygotowawcze (wykonano karczowanie, korytowanie, wykonano podbudowę), część prac została wstrzymana z uwagi na trwającą na tym terenie: budowę linii energetycznych elektrowni wiatrowych oraz procedurę uzyskiwania pozwolenia na wycinkę drzew.

 

Serdecznie dziękujemy za przedstawioną informację. Myślę, że warto już teraz zastanowić się nad wykorzystaniem projektu realizowanego przez Związek Miast i Gmin Dorzecza Parsęty do promocją naszej Gminy. Uważam, że przy ścieżce rowerowej biegnącej od Drozdowa do jeziora Popiel, tj. na terenie Gminy Rymań powinny stanać tablice informujące o ciekawych miejscach w Gminie. W przyszłości będą nią jechali rowerami turyści niezwiązani z Gminą Rymań, którym warto przekazać pewne informacje o historii i dniu dzisiejszym Gminy oraz o obiektach znajdujących się na jej terenie, jak choćby o średniowiecznych grodziskach ( w Rymaniu I Starninie), ponad 600 letnim dębie „Bogusławie”, jeziorze Popiel, czy o poniemieckim lotnisku, rozlokowanym dawniej przy drodze do wspomnianego jeziora.

Dodajmy jeszcze, że na części ścieżek jest już wylewany asfalt.

Image
Ostatni odcinek ścieżki do jeziora Popiel
 

Image
W lesie, w Skrzydłowie

Image
W Skrzydłowie, przy trasie nr 6

Image
Ścieżka między Karkowem i Gościnem
 

 zdj: T. Dach

 
następny artykuł »

Imieniny

22 Maja 2019
Środa
Imieniny obchodzą:
Emil, Helena, Jan,
Julia, Krzesisława,
Rita, Wiesław,
Wiesława, Wisława
Do końca roku zostało 224 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.