gorawino 022mm.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow Historia w Gminie arrow Bębnikąt arrow Bębnikąt - nazwa miejscowości
Bębnikąt - nazwa miejscowości Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

Nazwa trochę odbiegajaca od nazw innych miejscowości, a niektórzy uważają ją wręcz, za dość śmieszną. Skąd się wzięła i od czego się wywodzi? Dawniej wszystko zaczęło się od nazwy Mühle (Młyn):

1819 – Mühle,

1864 – Kölpiner Mühle,

            Cölpin Mühle,

1948 - Bębnikąt

Miejscowości o nazwie Mühle (Młyn) były dość powszechne. Dlatego też prawdopodobnie nazwa ta została zmieniona na Kölpiner Mühle (Kiełpiński Młyn), która bliżej określała położenie tej miejscowości względem pobliskiego Kölpin (Kiełpina). Manfred Vollack opisujac miejscowości ówczesnego powiatu kołobrzesko-karlińskiego, umiejscawia tę miejscowość przy miejscowości Kölpin.

Skąd jednak nazwa Bębnikąt, jak została utworzona przez władze polskie po II wojnie światowej? Przytoczmy tu za Andrzejem Chludzińskim, znanym onomastą, opisujacym miejscowości naszego obecnego powiatu, że tego typu nazwy miały swoje uzasadnienie i są spotykane tak w Polsce jak i w Niemczech. Nazywano tak miejsca lub miejscowości, „… które kojarzyły się z jakimś silnym dźwiekiem, niekiedy naturalnym, ale częściej sztucznym, będącym efektem działalności człowieka.”  Miało to odniesienie np. do młynów czy kuźni, z których dobiegały określone odgłosy. A. Chludziński podaje tu przykład miejscowości Bębnikąt leżącej k/Stargardu Szczecińskiego, która za czasów niemieckich nazywała się Hammer Mühle (Hammer – młot, kuźnia).  Również w Wielkopolsce istnieje miejscowość Bębnikąt, która wcześniej nazywała się Trommelort (trommeln – bębnić, ort- miejscowość). Tu jednak, jak podaje autor, najpierw istniała nazwa polska, która została przetłumaczona na nazwę niemiecką.

Podobne znaczeniowo nazwy mają miejscowości osadę Bębnica - niem. Mittel Mühle czy Bąbnica (k/Białogardu) – niem. Bamnitz.

Przytoczmy też za wspomnianym autorem A. Chludzińskim formy pochodne od nazwy Bębnikąt:

Do/ z Bębnikąta, w Bębnikącie,

Przymiotnik – bębnikącki,

Nazwa mieszkańców – bębnikącianin, bębnikącianka

                                                      

Literatura:

-  Chludziński, Nazwy miejscowe powiatu kołobrzeskiego, 2009,

- M. Vollack, Das Kolberger Land. Seine Städte und Dorfer. Ein pommersches

   Heimatbuch, 1999,

 

 

 

 

 

Imieniny

20 Czerwca 2019
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Bogna, Bogumiła,
Bożena, Florentyna,
Franciszek, Michał,
Rafał, Rafaela,
Sylwery
Do końca roku zostało 195 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 8 gości

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.