gorawino 026m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow Klub Seniora arrow Działalność arrow Spotkanie z historią u Seniorów
Spotkanie z historią u Seniorów Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   
Image

Na zaproszenie Klubu Seniora „Pod Aniołami”, działającego przy GOPS Rymań, odbyło się w siedzibie Klubu, spotkanie z redakcją portalu internetowego www.gorawino.net. Głównym celem spotkania było przybliżenie zebranym historii regionu od czasów najstarszych do końca drugiej wojny światowej.

Na wstępie przedstawiony został skład naszej redakcji w osobach: mojej, jako administartora oraz autora większości artykułów na portalu, Edmunda Kaźmierskiego oraz mojej żony Joli. Zaznaczyliśmy, że nie jesteśmy historykami, a amatorami, którzy są pasjonatami historii swojego regionu.

Image 

Informację o najstarszej części historii ziemi rymańskiej przedstawił kolega Edmund. Mówił on o epoce kamienia, epoce brązu oraz epoce żelaza. W trakcie omawiania tego tematu zostały pokazane między innymi zdjęcia eksponatów archeologicznych znalezionych na terenie naszej Gminy, jak krzemienna siekierka z neolitu znaleziona w Gorawinie, grot włóczni znaleziony w Starninie, monety rzymskie znalezione również w Starninie. Największą ciekawostką był jednak mały toporek kamienny znaleziony w Skrzydłowie, z epoki brązu, z późnego neolitu, z kultury sznurowej (ok. 2000 lat p.n.e.), który każdy uczestnik spotkania mógł wziąć do ręki. Zaznaczmy tylko, że toporek ten znajduje się w zbiorach muzeum ZSP w Rymaniu.

Image
Toporek kamienny z epoki brązu
 

Później E. Kaźmierski opowiadał o grodziskach średniowiecznych znajdujących się w naszych okolicach, tj. w Rymaniu, Starninie oraz o trzech grodziskach znad jeziora Kamienica. Na dużym ekranie telewizora pokazywaliśmy też zdjęcia z tych grodzisk. Ich usytuowanie wzbudziło wiele ciekawości i podczas spotkania umawiano się na wspólną wycieczkę w te tereny.

Z kolei ja przedstawiałem okres od średniowiecza do końca II wojny światowej. Omówiłem przebieg germanizacji terenów Pomorza i kolejne usuwanie plemion słowiańskich, dawnych mieszkańców tych ziem, procesy reformacji i przejście dawnych mieszkańców od wiary katolickiej na protestantyzm, a także kolejne procesy i przemiany społeczne na wsi. Szerzej omówiłem historię rodu Manteufflów, którzy od XIII wieku przebywali na naszym terenie i byli właścicielami większości miejscowości znajdujących się obecnie w naszej Gminie.

Zadaliśmy też sobie wspólnie pytanie: co nam zostało z zabytków do czasów współczesnych. Wymienialiśmy tu kościoły, które fundowane już były w naszych miejscowościach w XIII wieku i które po kolejnych przebudowach istnieją do dnia dzisiejszego. Dawne cmentarze ewangelickie, z których jeden ( w Starninie) objęty jest opieką konserwatora zabytków. Omówiliśmy założenia pałacowo – parkowe w Rymaniu oraz w Jarkowie, a także dawne parki dworskie, które znajdują się w kilku miejscowościach ( w Drozdowie, Gorawinie, Bukowie, Kamieniu Rymańskim czy w Skrzydłowie). Szerzej omówiłem sprawy związane z budową i funkcjonowaniem dawnego lotniska niemieckiego w lesie za Rzesznikowem. Wielu ze słuchających było na tym lotnisku, siedziało nawet w pozostałościach niemieckich samolotów, czy też później uczestniczyło w zalesianiu tego terenu, po likwidacji lotniska.  

Image 

 To nie był wykład, a raczej pogadanka, w krtórej żywo uczestniczyli zebrani seniorzy. Pokazaliśmy też bardzo wiele dawnych zdjęć z naszych miejscowości, kościołów, cmentarzy itp. Spotkały się one z wielkim zainteresowaniem.  Wielu z nich pamięta jeszcze dawne czasy, np. z okresu tuż po zakończeniu II wojny światowej. Sami też uzyskaliśmy sporo różnych informacji z tamtego okresu. Pytano nas o dalsze plany naszej działalności w odkrywaniu historii. Tematów, którymi się zajmujemy nie brakuje. Kolega Edmund zbiera informacje o dawnych obozach jenieckich, jakie istniały na naszym terenie, ja natomiast szukam informacji z poszczególnych miejscowości o pierwszych dniach marca 1945 roku, po wejściu do nich jednostek radzieckich i polskich, które „szły” na Kołobrzeg. Nadal będziemy opisywać historię poszczególnych miejscowości Gminy, nawet tych najmniejszych. Szukamy wszystkich miejsc i przedmiotów związanych z historią naszych miejscowości. Apelowaliśmy też do seniorów o wyszukiwanie zdjęć i innych ciekawych informacji.

Zadawano nam mnóstwo pytań, zainteresowanie naszą pogadanką historyczną było duże i tylko może szkoda, że audytorium słuchaczy nie zostało rozszerzone poza obręb seniorów.

Składamy podziękowanie organizatorom spotkania, tj Klubowi Seniora oraz pani Aldonie Więcek za umożliwienie nam przedstawienia naszych ustaleń w dziedzinie historii, a związanych z terenem Gminy Rymań. Mamy tylko nadzieję, że nie było to ostatnie nasze spotkanie z sympatycznymi seniorami.

Podsumowując, tak, jak już kiedyś pisałem: „Nie każdego interesuje historia, ale historia miejscowości, w której się mieszka dla wielu może być ciekawą lekturą”.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

6 Grudnia 2024
Piątek
Imieniny obchodzą:
Dionizja, Emilian,
Jarema, Jarogniew,
Mikołaj
Do końca roku zostało 26 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 2 gości





© 2024 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.