gorawino 017m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow Muzeum Oręża arrow Muzeum - historia arrow Miejski szlak fortyfikacji
Miejski szlak fortyfikacji Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Karolina Bilska, Malwina Markiewicz   

ImageW Kołobrzegu został utworzony nowy szlak turystyczny. Prace projektowe trwały od czerwca 2011 roku, ale dopiero od wczoraj możemy oglądać ich pierwsze rezultaty: w kilku miejscach miasta zostały zamontowane tablice informacyjne o Miejskim Szlaku Fortyfikacji.Szlak turystyczny obejmuje elementy obronne fortyfikacji średniowiecznych i nowożytnych. Podążając nim poznajemy historię obronności Kołobrzegu, zapoczątkowaną w XIV w. od budowy miasta warownego i zakończoną u schyłku XIX w. w momencie likwidacji Twierdzy Kołobrzeg. Średniowieczne mury obronne zostały rozebrane po wybudowaniu nowożytnych fortyfikacji pod koniec XVII w. Z umocnień średniowiecznego miasta do dziś pozostały Baszta Lontowa (obecnie zwana Prochową) i ruiny Baszty Więziennej.

Image 

 Większość nowożytnych fortyfikacji po likwidacji twierdzy również rozebrano. Pozostałe pojedyncze obiekty pochodzące z różnych okresów jej modernizacji, umożliwiają przegląd rozwoju sztuki fortyfikacyjnej od XVII do XIX w. Relikty twierdzy uwidaczniają wpływy różnych szkół fortyfikacyjnych: niderlandzkiej (najstarsze obiekty), szwedzkiej, francuskiej i pruskiej. Szlak poprowadzony jest częściowo poprzez system informacji miejskiej (tabliczki kierunkowe przy tabliczkach z nazwami ulic) oraz z użyciem typowego sposobu znakowania szlaków turystycznych. Długość proponowanej trasy to 12 km.Obecnie możemy informacje projekcie odnaleźć na tablicach przy Muzeum Oręża Polskiego – Oddział przy ul. Emilii Gierczak 5, przy Ratuszu, Bramie Radzikowskiej i Akademii Rycerskiej. W planach na rok 2012 jest oznakowanie całej trasy szlaku ( wiosna 2012r), oraz wydawnictwa w postaci przewodnika i mapy. Opisy wykonane zostały w trzech językach - polskim, niemieckim i angielskim.

Image

 Projekt jest realizowany w ramach Gminnego Programu Opieki Nad Zabytkami i rozszerzeniem realizowanego w latach ubiegłych Bałtyckiego Szlaku Fortecznego (Baltic Fort Route). Koordynatorem projektu jest pani Karolina Bilska – inspektor w Wydziale Urbanistyki i Architektury Urzędu Miasta Kołobrzeg. W opracowaniu szlaku wparcia merytorycznego udzielili – Pani Joanna Mirosław ( CPiIT Kołobrzeg), Pan Stefan Raniecki (PTTK Kołobrzeg) oraz pracownicy Muzeum Oręża Polskiego- Panowie Radosław Horanin i Piotr Leszmann. Materiały graficzne projektował pan Ireneusz Szuniewicz – inspektor ds. plastyki UM Kołobrzeg.

 Projekt zadeklarowało wesprzeć również Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego, które zostało zaproszone przez Prezesa Zarządu Głównego Towarzystwa Opieki nad Zabytkami do reprezentowania stowarzyszenia z początkiem roku 2012 w regionie kołobrzeskim, w miejsce od kilku już lat niefunkcjonującego oddziału TOnZ.

Image 

 zdjęcia Malwina Markiewicz

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

25 Kwietnia 2024
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Jarosław, Marek,
Wasyl
Do końca roku zostało 251 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość





© 2024 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.