01m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow W powiecie i gminach arrow Siemyśl arrow Zabytki w gminie Siemyśl
Zabytki w gminie Siemyśl Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Administrator   

ImageKościół w CharzynieParafialny Kościół p.w. św. Franciszka z Asyżu w Charzynie to typowa dla XIX w. budowla neogotycka, ogrodzona murem z kamienia łamanego i cegły w układzie ażurowym. Teren przykościelny pełnił niegdyś funkcję wiejskiego cmentarza. Obrzeża parceli obsadzone są okazałymi lipami i wiązami.

 

 

 

 

 

 

 

 

Image Kościół w Niemierzu

 

Kościół filialny p.w. Najświętszego Serca Pana Jezusa  w Niemierzu pochodzi z XIV - XVI w. Posiada  typowe cechy dla gotyckich świątyń wiejskich. Przykościelny teren pełnił niegdyś funkcję wiejskiego cmentarza. Działka, na której znajduje się kościół zamknięta jest XIX – wiecznym murem i obsadzona jest pięknymi jesionami i świerkami.

 

 

  Image Kościół w Nieżynie


Kamienno–ceglany kościół filialny  w Nieżynie p.w. św. Jana Chrzciciela jest niewielką świątynią salową (XIII, XVII w.) wzniesioną na nieznacznym wzniesieniu terenu. Kościół ogrodzony jest murem z kamienia łamanego z ceglanym daszkiem. Obrzeża parceli obsadzone są okazałymi lipami i pojedynczymi bukami, dębami, klonami, świerkami i jesionami.

 

Image Kościół w Siemyślu

Kościół parafialny p.w. św. Stanisława Kostki w Siemyślu (1866 r.) posiada cechy neogotyckiej budowy otoczonej cmentarzem, z którego usunięto nagrobki. Przykościelny teren obsadzony  jest młodymi klonami i lipami.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Image

Kościół w Trzyniku


Neogotycki kościół filialny p.w. św. Kazimierza w Trzyniku (ok. poł. XIX w.) zbudowany jest z cegły. Teren przykościelny wykorzystany był jako cmentarz (pierwotnie rodowy, później wiejski). Zniszczony przez pożar, a obecnie odbudowywany. Teren przykościelny porośnięty jest starodrzewiem (m.in. lipy, dęby, świerki, pojedyncze buki i wiąży). Ulokowany jest tu głaz upamiętniający poległych w czasie I wojny światowej.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
Image Kościół w Unieradzu

Filialny kościół p.w. św. Michała Archanioła w Unieradzu to XIII-wieczna kamienna budowla o cechach późnoromańskich, pamiętająca początki chrześcijaństwa na tych ziemiach. Przykościelny teren ogrodzony jest murem z kamieni  polnych i obsadzony lipami, jesionami i pojedynczymi kasztanowcami. Kościółek w Unieradzu był bardzo mocno zniszczony. Dzięki staraniom członków Stowarzyszenia Turystyki Rowerowej „BICYKL” z Kołobrzegu w 2004 r. przeprowadzono pierwszy etap remontu tego kościółka.

 

 

 

 Informacja i zdjęcia ze strony:  http://www.siemysl.com.pl

 

 
« poprzedni artykuł

Imieniny

22 Października 2019
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Abercjusz, Filip,
Halka, Kordula,
Kordelia,
Przybysława, Sewer
Do końca roku zostało 71 dni.

Programy tv

Gościmy


© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.