gorawino 022mm.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow Muzeum Oręża arrow Muzeum - imprezy arrow BÓJ O KOŁOBRZEG 1945 -2010
BÓJ O KOŁOBRZEG 1945 -2010 Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Administrator   
Image

Nowa wystawa czasowa

 

w Muzeum

 

Oręża Polskiego w Kołobrzegu:

 

BÓJ O KOŁOBRZEG

 

1945 -2010

Uroczyste otwarcie wystawy odbędzie się w piątek 16 marca 2012 r o godzinie 17.00. Sala Techniki oddział Dzieje Oręża Polskiego, ul. ppor. Emilii Gierczak 5,

jako część programu II Seminarium Muzealnictwa Wojskowego

 

Dwie opowieści o jednej wojnie

Image 

Kolejne uroczystości z okazji walk o Kołobrzeg i Zaślubin Polski z morzem, skłaniają do refleksji i przywoływania na nowo pamięci o bohaterach i wydarzeniach tamtych marcowych dni 1945 roku. Od zakończenia II wojny światowej mija 67 lat, co ma niebagatelny wpływ na nasze – współczesne - spojrzenie i rozumienie dawnego porządku świata, którego mamy nadzieję, nasze pokolenie nie będzie musiało poznać. Pomimo istnienia wielu fotografii dokumentalnych, publikacji naukowych  i spisanych relacji świadków historii, tak naprawdę pamięć o tamtych wydarzeniach zaciera się i nie oddaje prawdziwego obrazu tragedii ludzkiej, zerwanych więzi oraz niewyobrażalnego strachu i niepokoju. Powstają na ten temat filmy dokumentalne i fabularne, wydawane są książki, oraz organizowane wystawy i spektakle. Edukacja historyczna w szybkim tempie wychodzi poza szkolne mury. Takie też zadanie postawiło przed sobą Muzeum Oręża Polskiego, które w latach 2009 i 2010 zorganizowało dwie inscenizacje historyczne „Bój o Kołobrzeg” z udziałem grup rekonstrukcji historycznej, historycznych pojazdów wojskowych, broni strzelającej i efektów pirotechnicznych. Krwawe walki 1 Armii Wojska Polskiego przestały być już tylko kolejną lekcją historii. Opowieść o wojnie rozegrana przed wielotysięczną widownią zainicjowała większe zainteresowanie dziejami miasta wśród młodzieży, szczególnie w poczuciu świadomości, iż Kołobrzeg to jedno z ważniejszych pól bitewnych w Polsce i Europie. Widzami obu spektakli byli także żywi świadkowie historii – kombatanci: żołnierze walczący o to miasto i corocznie czczący pamięć o towarzyszach broni. Wielkie wzruszenie wywoływała w nich scena zaślubin z morzem, w której widzieli samych siebie jako młodych ludzi w zniszczonych walkami mundurach, którzy po raz pierwszy w życiu zobaczyli Bałtyk.

Zatrzymana w kadrze interpretacja wybranych epizodów z walk o Kołobrzeg, stała się punktem wyjścia do powstania posterowej wystawy – fotograficznego zapisu wydarzeń. Autorzy postanowili poprowadzić  narrację tej opowieści dwutorowo: archiwalne fotografie z II wojny światowej zestawiono z zapisem inscenizacji, by w efekcie otrzymać atrakcyjną w formie prezentację wydarzeń sprzed 67 lat oraz ich interpretację  z punktu widzenia pokolenia wychowanego bez czasu wojny.

Autorami scenariusza wystawy są: Paweł Pawłowski, Łukasz Gładysiak i Radosław Horanin

Wykorzystano zdjęcia archiwalne, m.in. znanego reportera frontowego Józefa Rybickiego,  oraz współczesne - Lecha Trawickiego, Przemysława Grynia, Karola Skiby, Malwiny Markiewicz, Mateusza Szabelskiego. Partnerem wystawy jest portal Kołobrzeg.de

.

Wystawę można zwiedzać w cenie biletu wstępu na wystawę główną. Wystawa jest wykonana w trzech wersjach językowych- polskiej, niemieckiej i angielskiej.

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

26 Kwietnia 2024
Piątek
Imieniny obchodzą:
Artemon, Klaudiusz,
Klet, Marcelin,
Marcelina, Maria,
Marzena, Spycimir
Do końca roku zostało 250 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość





© 2024 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.