03m.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
Co słychać w Klubie Seniora Pod Aniołami? Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Jolanta i Tadeusz Dach   

  Image

         Minął kolejny tydzień zajęć prowadzonych w ramach programu realizowanego we współdziałaniu ze Stowarzyszeniem na Rzecz Ekorozwoju Wsi Gorawino „Znaleźć wiosnę jesienią życia”. Seniorzy uczestniczyli w różnych zajęciach, a niejako podsumowaniem ubiegłego tygodnia była dwudniowa wycieczka do Słupska i Ustki, ale po kolei.

Image

 

           Zajęcia z wizażu prowadzi kosmetyczka z Gościna, pani Aneta Nogalska. Nasze seniorki są z tych zajęć bardzo zadowolone, ponieważ mają okazję skorzystać z pewnych zabiegów kosmetycznych. Miały już robioną hennę, peeling oraz nawilżanie dłoni.

Image

Image 

            Na warsztatach tanecznych z kolei, które prowadzone są przez instruktora tańca pana Marcina Wojtkowiaka ze Szkoły Tańca BESTA w Kołobrzegu, poznajemy kolejne kroki walca angielskiego, cha-chy, a ostatnio samby. Wkrótce Bal Seniora i będziemy mogli pewnie zaobserwować na parkiecie postępy naszych seniorów w tańcu.

Image

Image 

            Ciekawe są też zajęcia psychoedukacyjne, które prowadzi pani Aleksandra Lachowicz. Podczas pracy w podgrupach dyskutowano dotychczas o wadach i zaletach wieku emerytalnego.

Image

Image 

            Na zajęciach pilates (gimnastyka dla osób starszych) ćwiczymy kolejne grupy mięśniowe. Pani Agata Mikołajczak prowadzi je bardzo profesjonalnie uwzględniając możliwości fizyczne poszczególnych ćwiczących. Jak się okazuje, nawet osoby w wieku powyżej 85 lat nie mają problemu z wykonywaniem poszczególnych ćwiczeń! Brawo seniorzy! Zajęcia te ostatnio odbywały się na hali sportowej, z czego seniorzy są bardzo zadowoleni.

Image

Image 

            Zajęcia ze zdrowego stylu życia i warsztaty kulinarne prowadzi Pani Małgorzata Markowska- nauczyciel przedmiotów zawodowych w ZSGŻ w Gościnie. Na zajęciach tych dowiadujemy się o nowych trendach w żywieniu, o walce z chorobą przez stosowanie właściwej diety, a pani prowadząca zajęcia podkreśla korzyści wynikające ze stosowania określonych grup produktów. Zajęcia są praktyczne, a to znaczy, że panie pod okiem instruktorki przygotowują konkretne potrawy, które są później przez wszystkich uczestników zajęć degustowane.

Image

              Podsumowaniem tygodnia był wyjazd na dwudniową wycieczkę do Słupska i Ustki. Jechaliśmy, podobnie jak podczas poprzednich wyjazdów,  z tym samym biurem podróży „Euro- tours” ze Słupska, a pilotem był Mariusz Zwoliński, osoba niezwykle kompetentna, z dużą wiedzą historyczną. Dzięki niemu, w odwiedzanych miejscach, mieliśmy okazję poznać wiele ciekawostek. Wszyscy też doskonale bawili się, kiedy opowiadał różne anegdoty i „kawały”. Kierowcą był pan Marek, któremu dziękujemy za doskonałą i bezpieczną jazdę.

            Najpierw oglądaliśmy ratusz, później poszliśmy do galerii bursztynu pana Narcyza Kalskiego. Mieliśmy tam okazję bliżej zapoznać się z różnymi gatunkami bursztynu, i sposobem ich powstania przed 40 milionami laty. Najciekawsze były chyba różnorodne inkluzje tj. owady i inne elementy zatopione w bursztynie.

Image 

            Później poszliśmy spacerem do słupskiego zamku. W zamku oglądaliśmy poszczególne wystawy od najstarszych historycznie do najnowszych z bardzo ciekawą galerią obrazów Stanisława Ignacego Witkiewicza „Witkacego”.

Image 

            Spacer po Słupsku, oglądanie poszczególnych zabytków jak Brama Nowa, Brama Młyńska, Baszta Czarownic, katedra, stary tramwaj, park z zegarem kwiatowym i wiele różnych pomników wypełniły nam czas. Wieczorem byliśmy na spektaklu teatralnym. Na małej scenie Teatru Nowego wystawiana była sztuka pt. „Konopielka”. Nie wszyscy uczestnicy naszej wycieczki wiedzieli jakiego rodzaju będzie ten spektakl. Rzecz dot. zapomnianej przez wszystkich wsi Taplary, gdzie życie toczy się swoim odwiecznym torem. Tempo tego życia wyznacza rytm natury mierzony wschodami i zachodami słońca. Ten odwieczny porządek zburzyła informacja, że do wsi ma przyjechać „uczycielka”. Wszystko to okraszone było przezabawnymi scenkami, jak choćby szukanie kury i jajek wśród widzów oraz prostym, rubasznym językiem. Całość wypadła bardzo dobrze, a trzej aktorzy na zakończenie spektaklu otrzymali gromkie brawa.

Image 

            Po spektaklu pojechaliśmy na nocleg do Ustki. Tam też odbyło się spotkanie integracyjne uczestników wycieczki. Było głośno i wesoło, a wielu uczestników nadal wspominało oglądany wcześniej spektakl teatralny.

            Rankiem następnego dnia część osób poszła na  „marsz z kijkami” po usteckiej plaży, a pozostali na spacer po portowym molo.

Image

Image 

            Następnie był wyjazd Swołowa. Jest to jedna z najciekawszych historycznie wsi na Pomorzu, uznana za Europejską Wieś Dziedzictwa Kulturowego i stolicę "Krainy w Kratę". Znajdują się tu zachowane obiekty budownictwa szkieletowego (ryglowego) z początków XIX wieku, typowego dla bogatych pomorskich zagród chłopskich. Było to ciekawe doświadczenie, gdyż mogliśmy zobaczyć jak żyli mieszkańcy tej miejscowości w dawnych czasach i jakiego sprzętu używali we własnych zagrodach.

            Później wróciliśmy do Słupska na obiad w stylowych piwnicach Zamku. Po krótkim odpoczynku wszyscy udali się do kościoła pw. św. Jacka. Po południu wróciliśmy do Rymania.

Wszyscy uczestnicy wycieczki byli bardzo zadowoleni z wyjazdu i pewnie będzie to bardziej mobilizowało do udziału w zajęciach prowadzonych w Klubie Seniora w ramach programu „Znaleźć wiosnę jesienią życia”.

              Teraz przed seniorami jest organiazacja "Balu Seniora", a później znowu zajęcia i za dwa tygodnie wyjazd na tydzień do Zakopanego.

 

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

 

Zdjecia: Jola i Tadeusz Dach

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

14 Lipca 2024
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Bonawentura, Damian,
Dobrogost,
Franciszek, Izabela,
Kosma, Marceli,
Marcelin, Marcelina,
Stella, Ulryk,
Ulrych, Ulryka
Do końca roku zostało 171 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 2 gości

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
5878 dni.

© 2024 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.