gorawino 021m.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
Wycieczka Seniorów w Tatry cz1. Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Jolanta i Tadeusz Dach   

Kolejnym przedsięwzięciem Klubu Seniorów „Pod Aniołami”, w ramach programu realizowanego we współdziałaniu ze Stowarzyszeniem na Rzecz Ekorozwoju Wsi Gorawino „Znaleźć wiosnę jesienią życia”, był tygodniowy wyjazd w Tatry. W wycieczce wzięło udział 45 uczestników wspomnianego programu oraz wiceprezes w/w Stowarzyszenia. Ponieważ byliśmy w tak wielu miejscach, aby opisać wszystkie istotne szczegóły naszej wycieczki, przedstawimy ją w trzech częściach. Kolejne będą dotyczyły spotkań z góralskim folklorem oraz oddzielnie opiszemy odwiedzane kościoły i zabytki sztuki sakralnej.   

Program przygotowany przez biuro podróży „Euro- tours” ze Słupska był bardzo bogaty. Pilotem, który z nami jechał był, po raz kolejny,  Mariusz Zwoliński, osoba niezwykle kompetentna, z dużą wiedzą historyczną. Dzięki niemu, w odwiedzanych miejscach, mieliśmy okazję poznać wiele ciekawostek. Wszyscy też doskonale bawili się, kiedy opowiadał różne anegdoty i „kawały”, w tym te po góralsku. Kierowcami byli panowie Ryszard i Tomek, którym dziękujemy za doskonałą i bezpieczną jazdę. Szczególnymi umiejętnościami wykazywali się podczas jazdy w górach, po ośnieżonych i śliskich drogach.

Image

Image 

Podróż była dość długa. Trochę spaliśmy, oglądaliśmy filmy na wideo, również śpiewaliśmy przy znakomitym akompaniamencie naszego kolegi Kazia Rucińskiego.

  Zakwaterowani byliśmy w pensjonacie „U Siedlorza” w Białym Dunajcu. Wielu osobom miejsce wyda się znajome. Tak, to tam wyjeżdżają od lat nasze dzieci i wnuki na kolonie letnie i zimowiska organizowane przez GOPS w Rymaniu. Warunki w pensjonacie są bardzo dobre – pokoje z łazienkami i TV, duża wygodna stołówka ze śniadaniami typu „stół szwedzki” oraz z obfitymi obiadokolacjami. W pokojach nie brakowało ciepłej wody. W pensjonacie jest duża sala kominkowa do wspólnych spotkań, z czego nasi Seniorzy nie omieszkali skorzystać. Jest również dostęp do Internetu. Ponadto przy pensjonacie jest duży budynek tzw. szałas, w którym mieści się bar z pięknym wyposażeniem regionalnym oraz dużym paleniskiem (grillem) na środku. To właśnie tam , właściciele pensjonatu zorganizowali nam uroczystą, wspaniałą, pożegnalną kolację. Do Zakopanego jest kilka kilometrów, z dobrym dojazdem. Z ręką na sercu możemy ten ośrodek polecić chętnym do wyjazdu w góry. Pani Tereska z mężem Stanisławem, jako gospodarze tego pensjonatu serdecznie  zapraszają.

Image 

 

                  Temperatury w nocy spadały do minus kilkunastu stopni, w dzień jednak było ok. -3 do -4 stopnie. Nie było wiatru, więc nie odczuwało się ujemnych temperatur. Nie nudziliśmy się tam. Był spacer z kijkami po Trasie Papieskiej  z najwyżej położonej miejscowości w Polsce, jaką jest Ząb, na Gubałówkę (1126 m), a później zjazd kolejką  linowo-terenową, były spacery po najsłynniejszym deptaku w Polsce jakim są Krupówki oraz zakupy świątecznych prezentów i upominków na targowisku przy kolejce linowej w Zakopanem, ale także na największym targowisku w Polsce – w Nowym Targu.

Image 

Image

Image

Image 

Image 

Bardzo ciekawą wyprawą był marsz z kijkami do Doliny Strążyskiej. Wylot doliny znajduje się przy Drodze pod Reglami, na przedłużeniu zakopiańskiej ul. Strążyskiej, a sama dolina prowadzi aż do ścian masywu Giewontu ograniczającego ją od południowej strony. Jest to jeden z najpopularniejszych szlaków turystycznych, a czas przejścia wynosi ok. 40 minut. Dalej biegnie szlak na Giewont (jeszcze 2godz. 50 min.). Nasi Seniorzy po dojściu do schroniska w Dolinie Strążyskiej chyba już nie mieliby ochoty wędrować wyżej, a dojście dla wielu osób do schroniska było nie lada wyczynem. Wysiłek nagrodziły nam przepiękne widoki na Giewont w zimowej szacie.

Image 

Image

Image

Image 

Image 

Byliśmy też  nad jeziorem Czorsztyńskim - zaporowym zbiorniku wodnym  na rzece Dunajec. W miejscowości Niedzica oglądaliśmy zaporę wodną. Tuż za nami był piękny, średniowieczny zamek, jednak z powodu gęstej mgły widzieliśmy tylko jego zarys. Stamtąd pojechaliśmy do Słowacji, gdzie była okazja zrobić zakupy w słowackich sklepach.

Image 

 

Wielką atrakcją była kąpiel w termach w Szaflarach. Skorzystało z tego ponad 30 Seniorów! Termy to kompleks basenów z wodą o temperaturze 36-38 stopni Celsjusza wydobywana za pomocą pomp z odwiertów głębinowych. Największą atrakcją było wypłynięcie do basenu znajdującego się na zewnątrz kompleksu, a kąpiel przy ujemnej temperaturze powietrza i leżącym wszędzie śniegu, była szczególną frajdą.

Image 

Image 

Image 

Odwiedziliśmy również muzeum Jana Kasprowicza na Harendzie, gdzie mieliśmy okazję zapoznać się z jego życiem i twórczością.

Image 

Image 

Widzieliśmy wiele innych ciekawych miejsc, ale o nich napiszemy  w następnym artykule.

I jeszcze trochę zdjęć:

Image 

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Image

Zdj. Jola i Tadeusz Dach

 

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

14 Lipca 2024
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Bonawentura, Damian,
Dobrogost,
Franciszek, Izabela,
Kosma, Marceli,
Marcelin, Marcelina,
Stella, Ulryk,
Ulrych, Ulryka
Do końca roku zostało 171 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
5878 dni.

© 2024 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.