gorawino 022mm.jpg
powered_by.png, 1 kB
Strona główna arrow Co słychać w gminie? arrow Co słychać w Gminie? arrow GMINNY KONKURS PT. PORTRET PROFESORA W. PANASA
GMINNY KONKURS PT. PORTRET PROFESORA W. PANASA Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Redaktor: Administrator   
  PDF Drukuj Email

Image  

GMINNY KONKURS

PT. PORTRET PROFESORA WŁADYSŁAWA PANASA

R E G U L A M I N

  1. I.CEL: Przybliżenie wybitnej postaci Profesora Władysława Panasa, którego imieniem zostanie nazwana Gminna Biblioteka Publiczna w Rymaniu oraz tworzenie kącika Jego Pamięci.

 

Władysław Panas urodził się 28 marca 1947 roku w Dębicy, niedaleko Rymania. Do szkoły podstawowej uczęszczał w Dębicy. Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika ukończył w Kołobrzegu.

 

   Profesor zwyczajny, teoretyk i historyk literatury, wybitny badacz twórczości Brunona Schulza, Józefa Czechowicza, tradycji żydowskiej w polskiej literaturze i kulturze. Pracował na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim od 1974 roku. Od roku 1999 kierował Katedrą Teorii Literatury Instytutu Filologii Polskiej KUL oraz Międzywydziałowym Zakładem Badań nad Literaturą Religijną KUL. Był członkiem Towarzystwa Naukowego KUL i Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza, redaktorem naczelnym "Roczników Humanistycznych" (zeszytu poświęconego literaturze polskiej). W 2005 roku otrzymał Tytuł Doctora Honoris causa Uniwersytetu w Drohobyczu (Ukraina). W Lublinie prof. Władysław Panas był znany i szanowany. Otrzymał m.in. Nagrodę Prezydenta Miasta Lublina za działalność artystyczną. Zmarł w 2005 roku. Po śmierci jeden z zaułków Starego Miasta nazwano Zaułkiem Władysława Panasa. Obecnie na portalu http://www.tnn.pl/pm,162.html można przeczytać wiele informacji na temat lubelskiego okresu życia Profesora.    

       Autor wielu książek i publikacji, mi. in.: W kręgu metody semiotycznej, Lublin 1991 (rozprawa doktorska z roku 1984); Pismo i rana. Rzecz o problematyce żydowskiej w literaturze polskiej, Lublin 1996; Księga blasku. Traktat o kabale w prozie Brunona Schulza, Lublin 1997   (rozprawa habilitacyjna na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL, 1998); Bruno od Mesjasza. Rzecz o dwóch ekslibrisach oraz jednym obrazie i kilkudziesięciu rysunkach Brunona Schulza, Lublin 2001; Oko cadyka, Lublin 2004. Fakty z dzieciństwa i młodości (z Dębicy i Kołobrzegu) są mało znane. Spotkanie poświęcone pamięci Profesora zorganizowane w Rymaniu 6 listopada 2009 roku przyniosło nowe informacje na temat wybitnej postaci, jaką był Władysław Panas, owocem czego było wydanie w 2010 roku przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Lublinie publikacji pt. „Czytanie świata zaczyna się w Dębicy...”, której autorem jest Jerzy, Jacek Bojarski – redaktor naczelny pisma Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Hieronima Łopacińskiego „Niecodziennik” w Lublinie.

     Wierzymy, że pamięć o Profesorze Władysławie Panasie zagości na stałe w naszej MAŁEJ OJCZYŹNIE, a wraz z nią cały Jego dorobek intelektualny i naukowy. Dla młodego pokolenia postać Władysława Panasa może być wzorem godnym do naśladowania. Swoją zdrową ambicją, wytrwałą pracą pokazał, że w życiu można osiągnąć bardzo wiele, jeśli tylko tego się bardzo pragnie.

     Władysław Panas będąc małym chłopcem nie rozstawał się z książką i mówił między innymi „Ja czytam, bo jestem ciekawy i muszę rozpracować, dlaczego pisali...” albo „Bezmyślne czytanie obraża pisarza, czy poetę.”

 II. Konkurs odbywa się w trzech kategoriach:

1.Praca plastyczna (dowolna technika)

2. Wiersz

3. Proza/opowiadanie

III.Uczestnikami Konkursu mogą być uczniowie szkół podstawowych i gimnazjum i innych szkół oraz osoby dorosłe, zamieszkałe na terenie Gminy Rymań prezentujące prace w następujących kategoriach wiekowych:

1. Uczniowie klas IV – VI szkoły podstawowej i gimnazjum

2. Szkoły średnie i powyżej oraz dorośli bez ograniczeń wiekowych.

IV. Warunki Konkursu:

1.Każdy uczestnik może dostarczyć dowolną liczbę prac.

2.Do każdej pracy należy dołączyć metryczkę umieszczoną na odwrocie pracy w zaklejonej kopercie, zawierającą: imię i nazwisko autora, adres zamieszkania, kategorię wiekową, zgodę na przetwarzanie ww. danych celem przeprowadzenia czynności konkursowej i zorganizowanie pokonkursowej wystawy w sali wiejskiej w Rymaniu i KĄCIKA PAMIĘCI w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rymaniu.

3.Prace można składać do dnia 12 kwietnia 2013 roku do godz. 15,00 w Urzędzie Gminy w Rymaniu (sekretariat lub pokój nr 23); Zespół Szkół Publicznych w Rymaniu (sekretariat); Gminna Biblioteka Publiczna w Rymaniu, zaznaczając do jakiej kategorii podporządkowane.

4.Zgromadzone prace nie będą zwracane, mogą być wykorzystane bezpłatnie w celu tworzenia Kącika Pamięci w Gminnej Bibliotece Publicznej w Rymaniu.

5.Prace dostarczone po terminie nie będą oceniane.

6.Prac nie należy zwijać w rulon, czy składać.

V. Ogłoszenie wyników Konkursu i prezentacja prac oraz wręczenie nagród nastąpi w dniu 27 kwietnia 2013 roku podczas nadania imienia Gminnej Bibliotece Publicznej w Rymaniu i uroczystości z tym związanych, o czy laureaci konkursu zostaną powiadomieni.

VI. Organizatorami Konkursu są: Urząd Gminy w Rymaniu, Zespół Szkół Publicznych w Rymaniu oraz Gminna Biblioteka Publiczna w Rymaniu.

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

13 Grudnia 2024
Piątek
Imieniny obchodzą:
Lucja, Łucja,
Otylia, Włodzisława
Do końca roku zostało 19 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość





© 2024 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.