04m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Historia Strzebielewa Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: Tadeusz Dach   

                Osada leży ok. 2,5 km na północny wschód od miejscowości Leszczyn (obecnie jest niezamieszkała).  Historia tej osady jest stosunkowo krótka. Prawdopodobnie najpierw istniał tam tylko (w drugiej połowie XVIII wieku)  folwark podległy pod dobra rycerskie pobliskiego Leszczyna ( Lestin). Występował on pod nazwą Schäferei, co wskazywałoby na hodowlę owiec.

Kolejne nazwy tej miejscowości to:

- 1784 -  Schäferey, Strebelow

- 1934 – Strzeblew (S. Kozierowski)

- do 1945 – Strebelow,

- 1945 - Strzeblew,

- 1948 – Strzebielewo

            Jak wynika z powyższego zestawienia, do końca II wojny światowej była to osada pod nazwą niemiecką Streblow. Zaznaczyć należy, że już w 1934 roku Stanisław Kozierowski, kiedy to przebywał na Pomorzu, które wówczas należało do Niemiec i opracowywał nazwy miejscowości w języku polskim (!), określił miejscowość, jako Strzeblewo. Prace swoje przedstawił w „Atlasie nazw geograficznych Słowiańszczyzny Zachodniej” (Zeszt 1 –Pomorze Zachodnie). Po 1945 roku nazwy określone przez S. Kozierowskiego przyjęła większość przywróconych do Polski miejscowości z Pomorza, w tym również ta osada. Jednak już od 1948 roku przyjęto nazwę Strzebielewo.

Image
Dwór w Strzebielewie 1933
 

            Jeszcze dzisiaj można spotkać się z potoczną wymową nazwy tej miejscowości jako „Szczeblewo”, co ma pewnie uwarunkowania w używaniu przez kilka lat powojennych nazwy Strzeblewo.

            Według A. Chludzińskiego, trudno jest na dzień dzisiejszy określić nazwę pochodzenia miejscowości. Stwierdza on, że późniejszy folwark być może powstał na miejscu dawnej osady słowiańskiej (od nazwy osobowej – Trzebiesław,  Trzebiemir, strzebla biała – gatunek ryby), jednak brak jest na to jednoznacznych dowodów. Jeżeli nazwę miejscowości nadali niemieccy osadnicy, to być może pochodzi ona od nazwy osobowej : Streblow, Streblowe.

            Przytoczmy jeszcze za opracowaniem A. Chludzińskiego formy pochodne od nazwy miejscowości:

Do/z Strzebielewa, w Strzebielewie,

Przymiotnik: strzebielewski,

Nazwa mieszkańców: strzebielewianin, strzebielewianka.

            Manfred Vollack opisując tę miejscowość wymienia ją jako folwark leżący obok miejscowości Leszczyn. W 1860 roku powstała tam zamieszkała osada dla pracowników znajdującej się obok cegielni. Później parcelę wielkości 125 ha kupił Gerhard Backe. Jeszcze w XIX wieku wybudowany został tam dwór, w którym mieszkali właściciele. Istniały tam również budynki mieszkalne oraz zabudowania gospodarcze. Na zdjęciach, jakie otrzymałem od potomka rodziny Antonie i Hildegardy Backe (dziękujemy za zdjęcia panu Christianowi H. z Niemiec), możemy zauważyć, że budynek dworu był dość duży, w części nawet dwupiętrowy.  

W osadzie mieszkało: w 1864 – 21 osób, 1871 – 22, 1885 – 8, 1895 – 29, 1905 – 29, 1925 – 37 osób. 

Ostatnim właścicielem osady był wspomniany już Antonie Backe (była to rodzina pastora Backe mieszkającego w Gorawinie – Gervin). W 1939 roku posiadłość ta miała 150 ha ziemi w tym 82 ha użytków rolnych, 18 ha łąk, 14 ha pastwisk oraz 30 ha lasów. Posiadano tam 10 koni, 60 sztuk bydła w tym 25 sztuk krów oraz ok. 100 sztuk świń.

Po II wojnie światowej osada Strzebielewo została włączona do Państwowych Gospodarstw Rolnych (PGR). Na początku lat 80-tych w dworku wybuchł pożar i częściowo spłonął. Mieszkające tam osoby wyprowadziły się z miejscowości,  budynek mieszkalny popadał w ruinę, aż w końcu został rozebrany. Po rozpadzie PGR, teren ten został wykupiony przez prywatnego właściciela.

Image 

Image
Widoczne fundamenty dawnego dworu (zdj. 2006)

Image

Image

Image

Image

Image

Więcej zdjęć  w "galerii foto" (KLIKNIJ!)

Zdjecia: archiwum własne 

 

Imieniny

22 Maja 2019
Środa
Imieniny obchodzą:
Emil, Helena, Jan,
Julia, Krzesisława,
Rita, Wiesław,
Wiesława, Wisława
Do końca roku zostało 224 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.