gorawino 008m.jpg
powered_by.png, 1 kB
Wielki Tydzień w kościele Utwórz PDF Drukuj Poleć znajomemu
Autor: W. Z.   

Poniżej przedstawiamy artykuł zamieszczony w Biuletynie Gminy "Puls Rymania" (Nr 2(43)/2013)

 

Wielki tydzień – wielkie wydarzenia w świecie

chrześcijańskim

            Na czym polega radość świąt Wielkiej Nocy? Aby to pojąć sercem i rozumem należy obowiązkowo wziąć udział w obchodach Wielkiego Tygodnia. Rozpoczyna go Niedziela Palmowa, która jest pamiątką uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy. Pełna nazwa tego dnia to: Niedziela Palmowa Męki Pańskiej. W trakcie mszy św. następuje poświęcenie palm (może mieć ona dwojakie znaczenie: to symbol męczeństwa, męstwa lub radości). Poświęconą palmę przynosimy do domu, oznacza ona naszą gotowość dołączenia do drogi Chrystusa, wejścia z Nim na drogę posłuszeństwa i miłości, śmierci i życia. Dlaczego Jezus przybył z apostołami do Jerozolimy? Odpowiedź jest prosta. Jako pobożny Żyd chciał obchodzić paschę, która upamiętania wyjście Izraela z niewoli egipskiej. Słowo „pascha” z języka hebrajskiego oznacza przejście. To Mojżesz prowadzony przez Boga dokonał wraz z ludem przejścia z niewoli życia w Egipcie do wolności życia w Ziemi Obiecanej, w Kanaanie. Co działo się z Jezusem i uczniami w kolejne trzy dni – nie wiemy. Możliwe, że Jezus nauczał i przygotowywał się, by spożyć paschę.

Image 

                Opisy ewangeliczne ostatnich dni ziemskiego życia Jezusa zaczynają się od czwartku. Dziś nazywany Wielkim Czwartkiem, który wraz z Wielkim Piątkiem i Wielką Sobotą tworzą Triduum Paschalne. Co oznacza to pojęcie? Słowo „triduum” oznacza trzy dni; zaś słowo „pascha” już wcześniej wyjaśniałam. To te trzy dni, ich wyjątkowa liturgia tworzą niezwykłą atmosferę pełną religijnych uniesień zwiastujących wielką radość – życie po śmierci się nie kończy! Trwa dalej, tylko w innym wymiarze. W co wierzą chrześcijanie? Prosta odpowiedź – wierzą w pusty grób – wierzą w zmartwychwstanie Jezusa. Jezus dokonał nowej paschy, dokonał nowego przejścia: przeszedł z niewoli śmierci do wolności życia wiecznego. Ufajmy Jego słowom: „idę przygotować wam miejsce... w domu Ojca mego jest mieszkań wiele... błogosławieni, którzy nie zobaczyli, a uwierzyli...” Aby wzmocnić swoją ufność w Jezusa przyjdźcie na obchody Triduum Paschalnego w swoich parafiach. W Wieki Czwartek przed południem ks. bp E. Dajczak w asyście księży z całej diecezji dokona poświęcenia olejów w czasie Mszy Krzyżma. Są to te oleje, które kapłan używa do namaszczenia chorych lub do namaszczenia w czasie chrztu świętego. Wieczorem wierni gromadzą się na Mszy św. Wieczerzy Pańskiej, która jest pamiątką ustanowienia Najświętszego Sakramentu przez Chrystusa podczas Ostatniej Wieczerzy. Po Mszy św. konsekrowane komunikanty w procesji są przeniesione do ciemnicy, przed którą wierni gromadzą się na adoracji. Ciemnica symbolizuje pojmanie i osadzenie Jezusa w celi, by kolejnego dnia mógł nad nim dokonać się sąd. Piątek to dzień śmierci Pana Jezusa. Wielu chrześcijan przez cały rok tego dnia pości. Nie biorą udziału w zabawach, nie spożywają mięsnych pokarmów. Uczmy tych wartości nowe pokolenia.

Wielki Piątek jest dla wiernych dniem smutku i żałoby. W tym dniu nie jest sprawowana Msza św., lecz w czasie liturgii czytany jest opis Męki Pańskiej, a po liturgii słowa ma miejsce adoracja drzewa krzyża. Liturgia wielkopiątkowa kończy się przeniesieniem Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego. Wierni do późnych

godzin nocnych trwają na modlitwie. W tekstach ewangelicznych możemy znaleźć obszerne opisy tego dnia: sąd nad Jezusem, biczowanie, ośmieszanie, cierniem koronowanie, bicie trzciną po twarzy, dźwiganie krzyża, upadki pod ciężarem drzewa krzyża, przybicie do krzyża, śmierć i złożenie do grobu. Dla ludzi, do których bardziej przemawia obraz niż słowo, proszę tego dnia wygospodarować sobie czas na obejrzenie filmu „Pasja” w reżyserii M. Gibsona.

Trzeci dzień Triduum – to Wielka Sobota. Dzień spoczywania Chrystusa w grobie. W tym dniu wierni gromadzą się na modlitwie u Grobu Pańskiego, nie odprawia się Mszy św., tradycyjnie święci się potrawy wielkanocne (święconka). Po zachodzie słońca uroczyście świętuje się Wigilię Paschalną, która łączy się z Niedzielą Zmartwychwstania. Dopełnieniem jest procesja rezurekcyjna, która jest uroczystym ogłoszeniem zmartwychwstania Jezusa Chrystusa. Procesja ma miejsce zaraz po Wigilii Paschalnej lub w niedzielę przed pierwszą Mszą św. Słowo „rezurekcja” pochodzi z języka łacińskiego i oznacza zmartwychwstanie. Jako ciekawostkę dodam, że Wielkanoc jest świętem ruchomym i zawsze przypada w niedzielę po pierwszej wiosennej pełni księżyca. Mam cichą nadzieję, że różnorodność wydarzeń Wielkiego Tygodnia zachęci nas do czynnego udziału w tym modlitewnym „maratonie”. Każdy maraton wymaga wysiłku, wyrzeczenia, ale za to jak wielka jest radość z jego ukończenia! By ta radość świąt Wielkiej Nocy była autentyczna nie możecie zaniedbać wydarzeń Wielkiego Tygodnia. Do zobaczenia na Triuum Paschalnym.

                                                                       W.Z

 
« poprzedni artykuł   następny artykuł »

Imieniny

19 Kwietnia 2024
Piątek
Imieniny obchodzą:
Adolf, Adolfa,
Adolfina, Alf,
Cieszyrad, Czesław,
Czech, Czechasz,
Czechoń, Leon,
Leontyna, Pafnucy,
Tymon, Werner,
Włodzimierz
Do końca roku zostało 257 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość





© 2024 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.