gorawino 021m.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
Poszukiwania zamku rycerskiego Manteufflów
Historia w gminie - Leszczyn historia
Autor: Tadeusz Dach   

Od kilku już lat zbieramy informacje na temat średniowiecznego zameczku Manteufflów. Zaczęliśmy od legendy na podstawie książki W. Łysiaka - Grody, zamki, kościoły. Legendy i podania z Pomorza Zachodniego", Wojciech Łysiak, wyd. I 1995. Wcześniej wspominał też o tym w rozmowie z nami André von Kielpinski-Manteuffel. Koledzy ze Stowarzyszenia Historycznego wielokrotnie teren ten penetrowali, aż w końcu znaleźli. Najpierw myśleliśmy, ze może to być stare, średniowieczne grodzisko, teraz bardziej skłaniamy się , że jest to średniowieczny zameczek Manteufflów. Wszystko przed nami.

Zacytuję tu treść, jaka podał w swojej książce W. Łysiak:

W pobliżu Leszczyna, wśród podmokłych pól, jeszcze na początku obecnego stulecia można było zobaczyć resztki starych murów. Tam w dawnych czasach stał zamek rycerski Trunick. Nazwa oznaczać miała „Nie wierz!”. Długie lata bagno i kawałek pola nosiły podobną nazwę, gdyż nie należało im ufać. Konie i wozy, które tam wjechały, natychmiast się zapadały.
dsc09252.jpg
Czytaj całość
 
Narodowe Święto Niepodległości w Rymaniu
U sąsiadów - Rymań
Autor: Tadeusz Dach   

Z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości oraz Narodowego Święta Niepodległości , w Szkole Podstawowej w Rymaniu odbyły się rocznicowe uroczystości. Była to  wspaniała lekcja historii i patriotyzmu. Hala sportowa, gdzie odbywała się uroczystość, była przepięknie udekorowana.  Zasiedli w niej głównie uczniowie, ale także zaproszeni goście.

. Nie zabrakło mieszkańców gminy Rymań, w tym członków Klubu Seniora „Pod Aniołami”  oraz młodzieży z ośrodka MONAR z Kamienia Rymańskiego.

Uroczystość otworzył dyrektor Szkoły Podstawowej w Rymaniu Henryk Gromek, który mówił o przebiegu święta niepodległości w rymańskiej szkole. W kolejnych wystąpieniach, wójt gminy Mirosław Terlecki mówił o znaczeniu święta oraz złożył życzenia mieszkańcom, a Tadeusz Dach ze Stowarzyszenia Historycznego mówił o specyfice dochodzenia do niepodległości po II wojnie światowej na Ziemiach Zachodnich, w tym o trudnych drogach do wolności  m.in. osadników, którzy walczyli z bronią w ręku o Kołobrzeg i inne miasta Polski północnej, a po demobilizacji osiedli w naszych miejscowościach., ludzi,  którzy pochodzili z kresów wschodnich, często więzionych w łagrach sybiru i Kazachstanu, czy też w niemieckich obozach koncentracyjnych.  Były też słowa o osobach, którzy uciekali przed władzą ludową, ponieważ już po wyzwoleniu walczyli w oddziałach partyzanckich, nie zgadzając się na opanowanie całości naszego państwa przez Rosjan.

dsc08952.jpg

Czytaj całość
 
Szkoła w Rymaniu śpiewała hymn o 11.11
U sąsiadów - Rymań
Autor: Tadeusz Dach   
Szkoła Podstawowa w Rymaniu również odśpiewała hymn Polski o godz.11.11. Odbyło się to podczas uroczystych obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości.
Całą relację z tej uroczystości zamieścimy  wkrótce.
dsc09090.jpgZobacz więcej zdjęć:
Czytaj całość
 
100 lat odzyskania niepodległości!
Historia w gminie - Stowarzyszenie Historyczne
Autor: Tadeusz Dach   

100_lat.jpgObchodzimy w tym roku piękną rocznicę – 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Po wielu latach niewoli, Polska z wielkim trudem budowała swoje państwo. Pod koniec I wojny światowej, mieszkańcy w poszczególnych zaborach tę niepodległość widzieli inaczej, a jednak w krótkim okresie państwo nasze się scaliło i odrodziło.

Tu, gdzie obecnie mieszkamy były nadal Niemcy. Dopiero po następnej wojnie światowej ziemie te zostały przywrócone państwu polskiemu. Tu również były różne drogi dochodzenia do wolności, tym bardziej, że ludność, która przyjechała na tzw. Ziemie Zachodnie również pochodziła z różnych zakątków naszego państwa. Byli osadnicy, którzy walczyli z bronią w ręku o Kołobrzeg i inne miasta polski północnej, a po demobilizacji osiedli w naszych miejscowościach. Przyjechali tu ludzie, którzy pochodzili z kresów wschodnich, często byli oni więzieni przez wiele lat na Syberii, w Kazachstanie czy też w niemieckich obozach koncentracyjnych.  Przyjechali tu również ci, którzy uciekali przed władzą ludową, ponieważ już po wyzwoleniu walczyli w oddziałach partyzanckich, nie zgadzając się na opanowanie całości naszego państwa przez Rosjan. Wszyscy tworzyli jednak na naszym terenie nowe państwo i to była ich droga do wolności.

dsc08847.jpg

Czytaj całość
 
Święto Niepodległości w Muzeum Oręża
Muzeum Oręża - Muzeum - imprezy
Redaktor: Administrator   

logo.jpg9 listopada o godz. 12.00 w Muzeum Oręża Polskiego (kamienica kupiecka), przy ul. Ppor. Emilii Gierczak 5, odbędzie się wernisaż. Okazją jest otwarcie wystawy czasowej "Ku niepodległości". Tytuł wystawy nie jest przypadkowy. Pragniemy tą wystawą  przemówić, że niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze. Trzeba o nią walczyć i zabiegać. Dlatego  na wystawie są między inymi Konfederaci Barscy, którzy walczyli o suwerenność państwa. Jest mowa o Powstaniach Narodowych, Legionach Dąbrowskiego, żołnierzach Józefa Piłsudskiego, Armii Ochotniczej wojny z Bolszewikami, żołnierzy wojny obronnej we wrześniu 39. roku, aż po wojsko Polskie na wschodzie, zachodzie i okupowanej ojczyźnie.

 

Wystawa czynna będzie w godzinach otwarcia muzeum do końca stycznia 2019r.

 

Muzeum w ramach setnej rocznicy odzyskania przez Polske niepodległości oprócz w/w otwarcia wystawy zaprasza na inne organizowane lub współorganizowane wydarzenia:

 

-        8 listopada prelekcja historyczna, Jerzy Brukwicki "Sztuka Legionów Polskich";

-        11 listopada wystawa mobilna w namiocie wystawienniczym przy Ratuszu;

-        15 listopada prelekcja historyczna, Hieronim Kroczyński "Kołobrzeg w latach odzyskiwania przez Polskę niepodległości";

-        22 listopada prelekcja historyczna, Małgorzata Dziewięcka "Udział dzieci w tworzeniu historii Polski w ostatnich 100 lat"

 

Prelekcje historyczne odbywać się będą w sali plafonowej w Muzeum Miasta Kołobrzeg przy ul. Armii Krajowej 13 o godz. 18.00

 
Szkoła w Rymaniu zaprasza
U sąsiadów - Rymań
Redaktor: Administrator   
plakat - zaproszenie.jpg
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1 - 17 z 2088

Imieniny

17 Listopada 2018
Sobota
Imieniny obchodzą:
Dionizy, Floryn,
Grzegorz, Hugo,
Hugon, Salomea,
Salome, Sulibor,
Zbysław
Do końca roku zostało 45 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
3812 dni.

© 2018 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.