gorawino 017m.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
Kołowrotki do wełny i międlice
Historia w gminie - Stowarzyszenie Historyczne
Autor: Tadeusz Dach   
Kołowrotki do wełny i międlice w Izbie Muzealnej w Rymaniu


Mamy coraz więcej eksponatów związanych z „produkcją” wełny, czy też lnu. Problem jest jeden, jak to przedstawić w naszej Izbie Muzealnej. Z powodu braku miejsca, eksponaty te są trochę stłoczone.

Mamy „kilka” kołowrotków do produkcji nici wełnianej. Problemem jest to, że są one w częściach. Ostatnio jednak z tych części udało się złożyć dwa różne kołowrotki, które będą w najbliższym czasie wystawione w Izbie Muzealnej. Wszystko to za sprawą p. Ryszarda i p. Joli (członkini Stowarzyszenia Historycznego), którzy zrobili porządek z kołowrotkami. W chwili obecnej mamy dwa różne, sprawne kołowrotki.

Od p. Stanisława Ciechanowicza otrzymaliśmy wrzeciono do ręcznego snucia nici z pocz. XX w. Z kolei od p. Ryszarda Kruka otrzymaliśmy przęślicę do kołowrotka, również z pocz. XX w.

dsc09877.jpg

Czytaj całość
 
Wigilia w Klubie Seniora "Pod Aniołami"
Klub Seniora - Działalność
Redaktor: Administrator   

Wigilia 2018 500

- kliknij na plakat aby powiększyć -

Wigilia 2018 PDF Drukuj Email
 
Nowa droga w Starninie
U sąsiadów - Starnin
Redaktor: Administrator   
Zakończyła się przebudowa drogi gminnej w Starninie. Prace zostały wykonane w terminie. Efekt końcowy do oceny ale jest naprawdę fajnie. Zostały zamontowane progi zwalniające. Dalsze prace Będą przebiegać w stronę drogi powiatowej Rymań - Gorawino, prace będą polegać na utwardzeniu nawierzchni oraz wykonaniu odwodnienia.
47373368_2069885233068545_5044567667587940352_n.jpg
Czytaj całość
 
Niedziela z historią w Rzesznikowie
Historia w gminie - Stowarzyszenie Historyczne
Autor: Tadeusz Dach   

Na zaproszenie rady sołeckiej z Rzesznikowa, członkowie Stowarzyszenia Historycznego w Rymaniu ( Tadeusz Dach, Edmund Kaźmierski, Andrzej Kozioł) zorganizowali prelekcję o historii tej miejscowości. Spotkanie odbyło się w świetlicy wiejskiej, przy kawie i herbacie, nie zabrakło też i dobrego ciasta.

Przy okazji spotkania przedstawiliśmy również wystawę na dziesięciu planszach z okazji 100 rocznicy odzyskania niepodległości. Muszę przyznać, że wystawa ta cieszyła się dużym zainteresowaniem.

Podczas prelekcji, mówiłem o historii miejscowości, historii kościoła, a kol. Edmund Kaźmierski o byłym lotnisku niemieckim Pinnow z czasów II wojny światowej.

Podczas prelekcji pokazaliśmy też na dużym ekranie ok. 120 zdjęć związanych ze „starym” Reselkow oraz współczesnym Rzesznikowem. Chyba największe zainteresowanie było przedwojenną kaplicą stojącą tuż przy rzece Mołstowej, dawnym pałacem myśliwskim, jaki istniał nad jeziorem Popiel, czy też zdjęciami z byłego lotniska Pinnow, wśród których były oryginalne zdjęcia z zimy 1939 roku. 

dsc09852.jpg

Czytaj całość
 
Gratulacje dla Konrada!
Nasza miejscowość - Wydarzenia
Redaktor: Administrator   
Odbył się turniej uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych w Przelewicach. Chłopcy występowali w 2 kategoriach. KTS Kołobrzeg reprezentowali: Konrad Lisek- kategoria od klasy 6 wzwyż - oraz Filip Lubiński i Karol Sukurenko- kategoria klas 1-5. Chłopcy zaprezentowali się doskonale. Konrad wygrał wszystkie pojedynki (5 wygranych) i zdobył 1 miejsce, Filip w swojej kategorii zdobył 3 miejsce(4 wygrane, 1 przegrany), Karol doskonale 5 miejsce (5 wygranych, 2 przegrane). Gratulacje!
                                                                                                                  
46766016_2209416796008516_2188922579098533888_n.jpg

Informacja: https://www.facebook.com/ktskolobrzeg/photos/a.1634238413526360/2209416789341850/?type=3&theater

 
Seniorzy na ziemi leszczyńskiej
Nasze podróże - Polska
Autor: Jola i Tadeusz Dach   

Tym razem członkowie Klubu Seniora „Pod Aniołami” wyjechali na dość krótką wycieczkę, bo dwudniową z jednym noclegiem. Celem było zwiedzenie zamków i pałaców znajdujących się na ziemi leszczyńskiej. W Wielkopolsce byliśmy już kilka razy, jednak pałaców i miejsc ciekawych historycznie znajdujących się w okolicach Leszna nigdy nie zwiedzaliśmy.

Zaczęliśmy od Osiecznej, gdzie zwiedzaliśmy Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa. Piękne miejsce z trzema wiatrakami. Jest to unikalny kompleks trzech zabytkowych wiatraków „koźlaków” pochodzących z XVIII wieku. Pierwszy z wiatraków został wzniesiony w roku 1761, a w jego wnętrzach gromadzone są zbiory poświęcone dawnemu rolnictwu. Kolejny wiatrak pochodzi z roku 1763, na szczególną uwagę zasługują jego zabytkowe wnętrza, w których bez większych zmian zachowały się wszystkie maszyny i urządzenia młyńskie. Ostatni, trzeci wiatrak jest w posiadaniu osoby prywatnej. Muzeum Młynarstwa i Rolnictwa w Osiecznej jest muzeum prywatnym i powstało z zamiłowania do tradycji młynarskich, które od pokoleń towarzyszą rodzinie młynarzy oraz z potrzeby wyeksponowania ogromnej kolekcji zabytków ruchomych związanych z dawną sztuką ludową.
dsc09529.jpg
Czytaj całość
 
Potrzebna pomoc!
U sąsiadów - Drozdowo
Redaktor: Administrator   
pozar_drozdowki_6_400x300.jpg

POMÓŻMY POSZKODOWANYM W POŻARZE

Wójt Gminy Rymań, zwraca się z apelem o udzielenie pomocy rodzinie poszkodowanej w wyniku pożaru, który miał miejsce 12 listopada br., w budynku mieszkalnym i gospodarczym w  Drozdówko nr 6.

Pożar strawił dorobek całego życia rodziny zamieszkałej w Drozdówko nr 6. W jednej chwili rodzina została pozbawionych dachu nad głową.

Niezbędna jest następująca pomoc materialna i finansowa na:
- materiały na odtworzenie dachu (deski, blacho-dachówka)
- wszelkie materiały budowlane (płyty gipsowe, wełna mineralna, folia, cement, pustaki, farby, kable).

Dlatego gorąco apeluję i proszę wszystkich, którzy chcą i mają możliwości pomocy poszkodowanym, zarówno w formie rzeczowej jak i finansowej o udzielenie jej w możliwie szerokim zakresie.

Wsparcia w formie rzeczowej można udzielać za pośrednictwem Ośrodka Pomocy Społecznej w Rymaniu z siedzibą przy ulicy Szkolnej 7, kontakt tel. 94 35 83 234 lub bezpośrednio do rodziny - kontakt tel. 536 322 484.

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 103 - 119 z 2197

Imieniny

21 Lipca 2019
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Andrzej, Benedykt,
Daniel, Paulina,
Prakseda, Prokop,
Stojsław, Wiktor,
Wiktoriusz
Do końca roku zostało 164 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
4058 dni.

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.