gorawino 021m.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
Prelekcja o historii w kościele w Rymaniu.
Historia w gminie - Izba Muzealna
Autor: Tadeusz Dach   

To była dla nas szczególna niedziela (7.05.2017). Nasze Stowarzyszenie Historyczne „Pamięć i Tożsamość” oddział w Rymaniu, włączyło się w obchody 70 -lecia powstania parafii w tej miejscowości. Było to niejako preludium przed właściwymi obchodami rocznicy, planowanymi na sobotę 13 maja. Na niedzielę przygotowaliśmy wystawę ze zdjęciami, w tym część z nich dotyczyła kościoła przed końcem II wojny światowej, przed kościołem postawiliśmy tablicę informacyjną o historii kościoła, a po południowej mszy świętej w kościele odbyła się prelekcja.

Niespodzianką chyba jednak była duża frekwencja osób zainteresowanych tematyką prelekcji. Najpierw Edmund Kaźmierski mówił o początkach chrześcijaństwa na Pomorzu i  pierwszych informacjach o Rymaniu. Później Tadeusz Dach przedstawił historię kościoła w Rymaniu w oparciu o zdjęcia przedstawione na dużym ekranie oraz o zdjęcia zamieszczone na tablicach. Przedstawił też problematykę przejmowania kościołów ewangelickich na potrzeby katolików oraz tworzenia nowej parafii w Rymaniu tuż po zakończeniu II wojny światowej.

dsc04526.jpg

Czytaj całość
 
P. Wyszyński strzelcem 3 bramek dla Grota
Sport w gminie - KS"Grot"
Redaktor: Administrator   

herbg.jpgPłomień Pobłocie Wielkie - Grot Gorawino

2:3 (0:2)

Patryk Wyszyński strzelcem 3 bramek dla Grota, a asystowali mu: Kacper Karkosik,

Rafał Jasina i Konrad Barankiewicz.


Następny mecz:


14-05 12:00 Grot Gorawino : Jantar Siemyśl

 
Strażacy z OSP Gorawino uczcicli św. Floriana
OSP - OSP Gorawino
Redaktor: Administrator   

3 maja udaliśmy się do Kościoła Parafialnego w Gorawinie, gdzie uczestniczyliśmy w uroczystości liturgicznej Głównej Patronki Polski podczas, której obchodzono również wspomnienie świętego Floriana - patrona strażaków.

Po mszy świętej oraz procesji udaliśmy się tradycyjnie na cmentarz w naszej miejscowości, gdzie zapaliliśmy znicze oraz oddaliśmy honory druhom, którzy odeszli już z naszych szeregów. Na cmentarzu w Gorawinie spoczywa 10 naszych druhów.

Tekst i zdjęcie: https://www.facebook.com/gorawinski.strazak/?fref=ts

więcej zdjęć: https://www.facebook.com/gorawinski.strazak/?fref=ts

18275137_1852490858408204_5779794879275057773_n.jpg

 
Święto Konstytucji 3 maja w Gminie Rymań
U sąsiadów - Drozdowo
Autor: Tadeusz Dach   

Tym razem w gmin Rymań zaplanowała uroczystości związane z Dniem  Flagi Rzeczypospolitej Polskiej i Święta Konstytucji 3 maja, w sali wiejskiej w Drozdowie

To była niezwykła  uroczystość rocznicowa, w której najpierw wystąpiła młodzież z Zespołu Szkół Publicznych z programem, w którym przedstawiła informacje na temat obchodzonych świąt oraz deklamowała wiersze. Następnie odbył się koncert Chóru  „Kombatant”, który otrzymał ogromne brawa od zebranej widowni. Nie zabrakło również występu Zespołu Śpiewaczego „Biadule” z Kinowa. Wszystko to odbyło się w bardzo przyjemnej atmosferze przy kawie , herbacie i wspaniałym cieście. I tylko może trochę żal, że nie dopisali mieszkańcy miejscowości a  na sali było trochę pustych miejsc.

dsc04437.jpg

Czytaj całość
 
Grot gra w Pobłociu Wlk.
Sport w gminie - KS"Grot"
Redaktor: Administrator   
18222216_1325075980945476_2802169451689616275_n.png
 
Postawiliśmy tablicę o historii kościoła w Rymaniu.
Historia w gminie - Izba Muzealna
Autor: Tadeusz Dach   

To już kolejna tablica, jaką postawiło Stowarzyszenie Historyczne „Pamięć i Tożsamość” oddział w Rymaniu. Poprzednie znajdują się przed pałacem w Rymaniu, przed kościołem w Gorawinie oraz cmentarzu ewangelickim w Starninie. W ten sposób oznaczamy zabytki oraz miejsca ciekawe historycznie.

Treść opracowali członkowie Stowarzyszenia Tadeusz Dach oraz Edmund Kaźmierski. Konstrukcję obramowania tablicy wykonał p. Andrzej Meszczyk, a tablicę przed kościołem w Rymaniu postawili Edmund Kaźmierski oraz Mariusz Zakonek.

dsc04390.jpg

Czytaj całość
 
W Barwicach wspominaliśmy księdza K. Ziemnickiego
Klub Seniora - Działalność
Autor: Tadeusz Dach   

Ksiądz Krzysztof Ziemnicki, w  parafii Rymań był proboszczem w latach 1986 – 1999, później objął probostwo w Barwicach. W 2014 roku dokonano tam włamania do plebanii, a proboszcz  został brutalnie pobity, wskutek czego zmarł 11 miesięcy później. Do dzisiaj jest żywo wspominany tak w parafii Rymań, jak i w Barwicach.

W Izbie Muzealnej w Barwicach, w kwietniu br.  zorganizowano wystawę wspomnieniową "In memoriam. Ksiądz Krzysztof Ziemnicki w pamięci parafian". Wystawa „In memoriam”, którą można było oglądać w barwickiej Izbie Muzealnej to wyraz pamięci parafian o zmarłym proboszczu. Zgromadzone zdjęcia pochodziły przede wszystkim z ich prywatnych albumów. Na fotografiach uchwycone zostały więc ważne, rodzinne chwile barwickich parafian, w których towarzyszył im ich duszpasterz.

Z Rymania do Barwic pojechali członkowie Klubu Seniora „Pod Aniołami” oraz kilkoro mieszkańców parafii Rymań, nie będących członkami klubu.

dsc04345.jpg

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 103 - 119 z 1895

Wspomóż nasze działania

Image

Imieniny

20 Listopada 2017
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Anatol, Edmund,
Feliks, Jeron,
Oktawiusz, Sędzimir
Do końca roku zostało 42 dni.

Programy tv

Gościmy

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
3450 dni.

© 2017 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.