03m.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
Regionalna Izba Muzealna w Rymaniu już otwarta!
Historia w gminie - Izba Muzealna
Autor: Tadeusz Dach   

W dniu wczorajszym (10 listopada 2016) otworzyliśmy Regionalną Izbę Muzealną. Stało się to przy okazji uroczystej akademii z okazji Święta Niepodległości  jaka odbyła się w Zespole Szkół Publicznych w  Rymaniu. Integralną częścią uroczystości było otwarcie Regionalnej Izby Muzealnej.  

Pomysł, o którym napisałem dwa lata temu, w jednym z artykułów nabrał dziś realnych kształtów  

Otworzyliśmy naszą Regionalną Izbę Muzealną. Skąd taka nazwa?:

- regionalna, ponieważ dotyczy naszego regionu i jego mieszkańców. Pamiętajmy , że nasi mieszkańcy po zakończeniu II wojny światowej przywędrowali na nasz teren z różnych stron, stąd mamy eksponaty z Wołynia , ale również z Litwy, ze Śląska i innych miejsc naszego kraju.

-muzealna , ponieważ mamy w swoich zbiorach przedmioty ze średniowiecza ale również i starsze.

Kołobrzeg jest dużym ośrodkiem miejskim, gdzie historia lokalna jest widziana . Mamy Muzeum Oręża Polskiego czy nowe Muzeum Kołobrzeskie „Patria Colbergiensis”, gdzie również przedstawiane są zagadnienia  historii lokalnej.  A co z mniejszymi miejscowościami, nasze Stowarzyszenie Historyczne chce tę lukę wypełnić i działać w tym kierunku.

017-001.JPG

Czytaj całość
 
Święto Niepodległości 2106 w ZSP Rymań
U sąsiadów - Rymań
Autor: Tadeusz Dach   

W czwartek, 10 listopada, w Zespole Szkół Publicznych w  Rymaniu odbyła się uroczysta akademia z okazji Święta Niepodległości. Integralną częścią uroczystości było otwarcie Regionalnej Izby Muzealnej. Była to  wspaniała lekcja historii i patriotyzmu. Hala sportowa, gdzie odbywała się uroczystość, była przepięknie udekorowana.  Zasiedli w niej głównie uczniowie Zespołu Szkół Publicznych, ale także zaproszeni goście, wśród których byli m.in. p. Anna Mieczkowska - Członek Zarządu Województwa Zachodniopomorskiego, Tomasz Tamborski – Starosta Kołobrzeski, Jerzy Buziałkowski - dyrektor Muzeum w Koszalinie, Mirosław Terlecki – Wójt Gminy Rymań, Mirosław Ekiert Przewodniczący Rady Gminy Rymań, radni, sołtysi, mieszkańcy gminy oraz wielu innych, w tym, w mundurach chór „Kombatant” z Kołobrzegu. Uroczystość otworzył dyrektor Zespołu Szkół Publicznych w Rymaniu Henryk Gromek. W kolejnych wystąpieniach mówiono o Świecie Niepodległości, historii i patriotyzmie oraz o otwarciu Regionalnej Izby Muzealnej.

W programie artystycznym wystąpiła młodzież, pokazując, w jaki sposób Polska dochodziła do niepodległości  w 1918 roku. Program artystyczny w wykonaniu młodzieży ZSP zatytułowany „Pociąg do wolności”  i sposób przedstawienia tego procesu na bazie pociągu, który przemieszczał się od stacji „Niewola” poprzez stacje „Powstania” do stacji „Niepodległość”  był nietuzinkowy i  chyba wszystkim uczestnikom uroczystości podobał się. Były wiersze, pieśni patriotyczne, do śpiewu których włączała się cała sala.  Całość programu była wspaniale przygotowana przez nauczycieli:   Małgorzatę Hawrylak oraz Monikę Kuroń.

DSC00705.JPG

Czytaj całość
 
Śniadanie daje moc uczniom ze Starnina.
U sąsiadów - Starnin
Autor: SP   

8 listopada w szkole w Starninie dzieci jadły wspólne śniadanie . Z tej okazji uczniowie przynieśli wiele zdrowych i smacznych produktów. Na początku  wszyscy obejrzeli filmik, w którym znany kucharz Pascal Brodnicki wychwalał zalety zdrowej żywności oraz promował aktywny styl życia . Później uczniowie zaczęli przygotowywać pyszne i kolorowe kanapki. Dzieci przystąpiły z apetytem do konsumpcji . Dzięki corocznej akcji ,,Śniadanie daje moc'' uczniowie mają możliwość przyrządzać i zjadać przygotowane przez siebie kanapki.

PB081417.JPG

Czytaj całość
 
Oznaczyliśmy kościół w Gorawinie
Nasza miejscowość - Wydarzenia
Autor: Tadeusz Dach   

Oznaczyliśmy kolejny zabytek na naszym terenie. Tym razem  jest to stary (zbudowany w 1624 roku), zabytkowy kościół w Gorawinie. Można by się zapytać „jak to jest, że o wielu ciekawych miejscach, często zabytkach nie ma nigdzie informacji?”. Stowarzyszenie Historyczne „Pamięć i Tożsamość” postanowiło temu przeciwdziałać i stawie tablice informujące o takich obiektach. Tablice  stoją już w kilku miejscach na terenie gminy Brojce, ale również na terenie gminy Rymań, m.in. przy pałacu w Rymaniu, obok cmentarza ewangelickiego w Starninie, a teraz również przy kościele w Gorawinie.

Podziękowania należą się radzie sołeckiej w Gorawinie, do której zwróciłem się z prośbą pomoc w postawieniu, wcześniej wykonanej przez nasze Stowarzyszenie,  tablicy. Wykonania i zamontowania tablicy podjął się p. Zbigniew Piasecki. Tablica stoi już przy kościele i każdy zainteresowany będzie mógł się dowiedzieć, jak kościół wyglądał dawniej,  i jak była jego historia.

Nasze działania w kwestii oznaczania zabytków w gminie Rymań  będziemy nadal kontynuować, co mamy nadzieję, spotka się z dalszą, pozytywną aprobatą naszych mieszkańców.

dsc00432.jpg


Czytaj całość
 
Wiking wygrał pierwszy mecz w III lidze
Sport w gminie - Viking
Redaktor: Administrator   
MAMY TO!
Przy wspaniałym dopingu własnej publiczności pokonujemy zespół TSS Nowa Rega Trzebiatów 3:0 (20,24,19) i zdobywamy historyczne 3 punkty w 3-ligowych rozgrywkach.
inf: https://www.facebook.com/VikingRyman/?hc_ref=NEWSFEED
DSC00557-001.JPG
Czytaj całość
 
Byliśmy w Gdyni i na Helu
Nasze podróże - Polska
Autor: Jolanta i Tadeusz Dach   

Czy warto jechać na wycieczkę w listopadzie, tym bardziej w taką pogodę, jaką mamy obecnie za oknem? Okazało się, że nikomu to nie przeszkadzało.

Tym razem, to nie była zwykła wycieczka. Członkowie Klubu Seniora „Pod Aniołami” oraz pracownicy GOPSw Rymaniu, pojechali na wycieczkę do Gdyni, gdzie głównym przedsięwzięciem był udział w spektaklu w Teatrze Muzycznym. Byliśmy tam na musicalu zatytułowanym „Notre Dame de Paris”.

Całość wyjazdu zorganizował GOPS w Rymaniu, a pilotem wycieczki była Kierownik GOPS p. Aldona Więcek.

Już w tej chwili musical ten stał się kultowym i nazywany jest pop-operą. Piękna,  rytmiczna muzyka, wspaniały śpiew młodych aktorów, doskonale przygotowani tancerze oraz akrobaci, powodowali, że widowisko od początku, jak ktoś napisał,  jest zaprogramowane na sukces.

14a.jpg

Czytaj całość
 
Piszą o nas ...
Klub Seniora - Działalność
Autor: Tadeusz Dach   

Głos Koszaliński  w dodatku kołobrzeskim - „Głos Kołobrzegu” z dnia 4.11.2016 zamieścił fotoreportaż z Balu Seniora w Rymaniu zatytułowany „Seniorzy bawią się na całego i to po grecku” (autor: Iwona Marciniak). Miło nam poinformować, że fotoreportażu zamieszczono nasze zdjęcia.

Z kolei  „Gazeta Kołobrzeska” z dnia 4.11.2016 roku zamieściła artykuł na temat Balu Seniora zatytułowany „ Seniorzy balowali w greckim stylu” ( autor: Anna Buchner-Wrońska).

W tym samym numerze Gazety Kołobrzeskiej jest również artykuł mojego autorstwa zatytułowany „Kościół w Gorawinie po II wojnie światowej”.

Zapraszamy do zapoznania się  z w/w publikacjami.

dsc00429-001.jpg

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 154 - 170 z 1820

Wspomóż nasze działania

Image

Imieniny

22 Czerwca 2017
Czwartek
Imieniny obchodzą:
Achacjusz, Achacy,
Agenor, Alban,
Broniwoj, Flawiusz,
Innocenty,
Innocenta, Kirył,
Paulina
Do końca roku zostało 193 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
3299 dni.

© 2017 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.