04m.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
Ach, co to był za ślub...
Historia w gminie - Stowarzyszenie Historyczne
Autor: Tadeusz Dach   
Ach, co to był za ślub… chciałoby się powiedzieć, jednak nie o samym ślubie będzie, ale o tym, co działo się zaraz po wyjściu z kościoła. Tradycją na wsiach już jest ustawianie tzw. bram, na których młodzi muszą się okupić, najczęściej alkoholem, aby przejść (przejechać) dalej. Nie inaczej było w ostatnią sobotę w Dębicy.  Stanęło tam aż sześć bram! Młodzi byli jednak na nie przygotowani i kolejno je zaliczali. Niespodzianką była brama utworzona przez członków Stowarzyszenia Historycznego „Dębosz” z Rymania. Powiedzmy, już głośno, że Państwo Młodzi to Arek i jego żona Beata byli chyba mocno zaskoczeni. Drogę im zastąpiły członkinie SH „Dębosz” ( Monika, Aldona i Agnieszka) przebrane w stroje regionalne ( oczywiście z Izby Muzealnej w Rymaniu)  oraz Edmund, który  wręczył Arkowi wykrywacz metalu i nakazał poszukiwanie zakopanych puszek.
dscf7254.jpg

Czytaj całość
 
Grot Gorawino nadal wygrywa!
Sport w gminie - KS"Grot"
Redaktor: Administrator   
herbg.jpgGrot Gorawino - Płomień Pobłocie Wlk 4 : 0

Bramki:

1:0 A. Siostrzynkowski as. J. Wronka
2:0 M. Lewandowski
3:0 M. Lewandowski as. A. Siostrzynkowski
4:0 K. Siamburski (karny)

Następny (ostatni!)  mecz:


16-06 12:00  Syrena-Grot Rymań - Grot Gorawino

 
Wycieczka historyczna SH Dębosz
Nasze podróże - Polska
Autor: Tadeusz Dach   

Tychowo, Modrolas, Podborsko, Karlino, Kozia Góra

 

W sobotę 08.06.2019 roku Stowarzyszenie Historyczne „Dębosz” w Rymaniu zorganizowało wycieczkę z cyklu „Śladami Historii” do ciekawych historycznie miejsc w powiecie białogardzkim. Uczestnikami byli członkowie SH „Dębosz” z rodzinami, a wolne miejsca w autokarze uzupełnili członkowie Klubu Seniora „Pod Aniołami”.

Pogoda nam sprzyjała i była bardzo wycieczkowa, było ciepło i pochmurnie bez opadów deszczu.

Najpierw pojechaliśmy do Tychowa, gdzie na miejscowym cmentarzu znajduje się głaz narzutowy Trygław. Jest on największym w Polsce i jeden z największych w Europie. O jego wielkości niech świadczą następujące liczby: obwód głazu wynosi 50 m, długość 13,7 m, szerokość 9,3 m, łączna wysokość 7,8 m (w tym 4 m zagłębione w ziemię); objętość około 700 m3, szacowana masa ok. 2000 ton. Jest to granitowy, ciemnoszary, miejscami czarny głaz gnejsowy złożony z szarego kwarcu, żółtawo- szarego skalenia, czarnego łuszczyka i wielu granitów. Przywędrował on do nas niesiony przez lądolód ze Skandynawii podczas jednego ze zlodowaceń. Dla wielu była to ogromna ciekawostka przyrodnicza. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć ruszyliśmy dalej.

dsc08935.jpg

Czytaj całość
 
Piknik Rodzinny w Gorawinie!
Szkoła - Wydarzenia w szkole
Redaktor: Administrator   
received_671410169989396.jpg
 
Spotkanie SH Dębosz w Urzędzie Gminy Rymań
Historia w gminie - Stowarzyszenie Historyczne
Autor: Tadeusz Dach   

W dniu 5 czerwca członkowie Stowarzyszenia Historycznego zostali zaproszeni na spotkanie w Urzędzie Gminy Rymań. Obecny był Wójt Gminy Mirosław Terlecki oraz Przewodnicząca Rady Gminy Anna Dworek. Spotkanie prowadził Tadeusz Dach, który dziękował wszystkim członkom Stowarzyszenia za działania, które doprowadziły do zdobycia „Kołobrzeskiego Pegaza Kultury”.  Do podziękowań dołączył M. Terlecki oraz A. Dworek. Wójt Gminy gratulował zdobycia nagrody oraz podkreślił, że nasze działania bardzo mocno promują gminę Rymań w całym powiecie.

Przedstawiony został plan działań Stowarzyszenia na drugie półrocze 2019 roku. M.in. Stowarzyszenie Historyczne zakończy renowację pomnika wojennego na cmentarzu w Rymaniu, będzie brało czynny udział w organizacji 750-lecia Starnina, czeka nas duży remont Izby Muzealnej, powiększenie jej o kolejne pomieszczenie oraz przygotowanie nowej ekspozycji, wycieczki integracyjne do Podborska oraz Kołobrzegu, udział w obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa, oraz udział w szkole w Rymaniu w obchodach rocznicy Święta Niepodległości. Ponadto Grupa Poszukiwawcza Stowarzyszenia nadal będzie prowadziła prace na poniemieckim lotnisku Pinnow (Rzesznikowo).

Spotkanie odbyło się we wspaniałej atmosferze i zakończone zostało wspólnym zdjęciem ze zdobytym „Pegazem”.

Serdeczne podziękowania składamy firmie „Piekarnia, cukiernia Makarewicz” z Rymania oraz p. Pawłowi Makarewiczowi osobiście, który przekazał wspaniały tort dla uświetnienia tego spotkania. Również dziękujemy p. Renacie Janowskiej z Urzędu Gminy w Rymaniu, która pomogła nam w organizacji tej uroczystości.

dsc08914.jpg


Czytaj całość
 
Kołobrzeski Pegaz Kultury dla SH Dębosz
Historia w gminie - Stowarzyszenie Historyczne
Autor: Tadeusz Dach   

Już sama nominacja do nagrody była dla nas nobilitacją i zaskoczeniem. Nie wierzyliśmy do końca, że to my możemy otrzymać nagrodę główną. Na sali konferencyjnej hotelu „Diune” w Kołobrzegu zebrało się mnóstwo ludzi z całego powiatu, nie zabrakło przedstawicieli władz miasta, ludzi kultury i wszelkiego rodzaju organizacji oraz stowarzyszeń.

Kapituła złożona z dziennikarzy przyznała w kategorii animator kultury statuetkę Stowarzyszeniu Historycznemu „Dębosz” z Rymania. Zaskoczenie było ogromne, ale i wzruszenie oraz zadowolenie, że ktoś, gdzieś tam nas i naszą działalność zauważył. Bardzo ładnie zaprezentowała naszą działalność redaktor „Gazety Kołobrzeskiej” Anna Buchner- Wrońska, której dziękujemy za dobre słowo o naszym Stowarzyszeniu. W kategorii twórców kultury statuetkę otrzymał kołobrzeski artysta malarz Dariusz Kaleta, szef Galerii Sztuki Współczesnej.

007.jpg

Czytaj całość
 
Dzień Dziecka w Gorawinie
Nasza miejscowość - Wydarzenia
Autor: Tadeusz Dach   

W sobotę 1 czerwca, na boisku Orlik w Gorawinie, przy pięknej pogodzie, odbył się festyn z okazji Międzynarodowego Dnia Dziecka. Organizatorem pikniku były organizacje działające w naszej miejscowości: rada sołecka, Stowarzyszenie na Rzecz Ekorozwoju Wsi Gorawino, OSP oraz Koło Gospodyń Wiejskich. Nie zabrakło nauczycieli ze Społecznej Szkoły Podstawowej w Gorawinie ( dyrektor szkoły Katarzyna Kaźmierska oraz Czesława Józefowicz). To właśnie dzięki nim zabawy, gry i konkursy nabierały rozmachu. Nagrodami były upominki i słodycze ufundowane przez organizatorów festynu. W Konkursach i zabawach udział brała duża grupa dzieci. Nie zabrakło frytek i napojów oraz słodyczy, wszędzie widoczne były zadowolone buźki dzieci. Po każdej z konkurencji dzieci otrzymywały upominki oraz słodycze.

Przebojem był przyjazd wozu strażackiego i pokazanie jego wnętrza. Strażacy omówili wyposażenie wozu bojowego oraz ubiór strażaka. Najbardziej dzieciom podobał się jednak pokaz lania wody przez strażaków i zabawa dzieci w jej strugach.

Mieszkańcy Gorawina po raz kolejny pokazali, że potrafią organizować takie imprezy, a frekwencja dzieci i ich udział w zabawach i konkursach mówi wszystko.

Rada sołecka tą drogą składa wszystkim zaangażowanym organizacjom oraz Społecznej Szkole Podstawowej w Gorawinie najserdeczniejsze podziękowania.

dsc08833.jpg

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 18 - 34 z 2197

Imieniny

21 Lipca 2019
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Andrzej, Benedykt,
Daniel, Paulina,
Prakseda, Prokop,
Stojsław, Wiktor,
Wiktoriusz
Do końca roku zostało 164 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
4058 dni.

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.