gorawino 022mm.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
Seniorzy z Rymania najlepsi w powiecie!
Klub Seniora - Działalność
Autor: Tadeusz Dach   

Członkowie Klubu Seniora „Pod Aniołami”, działającego przy GOPS w Rymaniu po raz czwarty ( jak podpowiada p. Aldona: 2014, 2015, 2018 0raz 2019 !)  zdobyli pierwsze miejsce w powiatowej Senioriadzie 20. Po sukcesie w Senioriadzie ubiegłorocznej, która odbyła się w Rościęcinie, tym razem rywalizowano w Gościnie, a startowało sześć Klubów. Nasi seniorzy spisali się wspaniale wygrywając aż w trzech konkurencjach sportowych ( na ogólną liczbę siedmiu konkurencji), a w dwóch zajęli drugie miejsca. Łączny wynik dał nam pierwsze miejsce! Drugie miejsce zajął klub Seniora z Dygowa, a trzecie miejsce z Gminy Kołobrzeg.  Jak zawsze na tego typu spotkaniach seniorów było przyjemnie i wesoło. Nie zabrakło dobrej zabawy i wspaniałej atmosfery. Należy też zaznaczyć, że impreza dla seniorów , którą przygotowywało tym razem Gościno wypadła bardzo dobrze.

Cieszymy się z tego kolejnego sukcesu, a nasi seniorzy już zapowiadają walkę o laur zwycięstwa w Senioriadzie przyszłorocznej.

dsc09216.jpg

Czytaj całość
 
Kapsuła czasu na cmentarzu w Rymaniu
Historia w gminie - Stowarzyszenie Historyczne
Autor: Tadeusz Dach   

Od pewnego czasu remontujemy pomnik wojenny na cmentarzu w Rymaniu. Pomnik ten powstał po I wojnie światowej i obecnie, po ponad sto latach, zaczął się rozpadać. Poszczególne kamienie były już ruchome, cześć, która już odpadła była zgromadzona z tyłu za pomnikiem. Odpadające kamienie mogły stanowić wręcz zagrożenie dla przebywających obok osób. Stowarzyszenie Historyczne „Dębosz” postanowiło pomnik odrestaurować. Pomnik został częściowo rozebrany, a  kamienie, z których pomnik jest zbudowany, zostały ponownie „związane” mocną zaprawą. Całość pod ciśnieniem została umyta. Poszczególne poziomy pomnika zostały odpowiednio umocowane i odbudowane. Mamy nadzieję, że kolejne 100 lat pomnik przetrwa.

Postanowiliśmy wykorzystać moment renowacji pomnika i umieścić w nim „kapsułę czasu”.
001d.jpg
Czytaj całość
 
750 lat Starnina!
U sąsiadów - Starnin
Redaktor: Administrator   
61920260_2395891227313714_6822437811757514752_n.jpg
 
Ach, co to był za ślub...
Historia w gminie - Stowarzyszenie Historyczne
Autor: Tadeusz Dach   
Ach, co to był za ślub… chciałoby się powiedzieć, jednak nie o samym ślubie będzie, ale o tym, co działo się zaraz po wyjściu z kościoła. Tradycją na wsiach już jest ustawianie tzw. bram, na których młodzi muszą się okupić, najczęściej alkoholem, aby przejść (przejechać) dalej. Nie inaczej było w ostatnią sobotę w Dębicy.  Stanęło tam aż sześć bram! Młodzi byli jednak na nie przygotowani i kolejno je zaliczali. Niespodzianką była brama utworzona przez członków Stowarzyszenia Historycznego „Dębosz” z Rymania. Powiedzmy, już głośno, że Państwo Młodzi to Arek i jego żona Beata byli chyba mocno zaskoczeni. Drogę im zastąpiły członkinie SH „Dębosz” ( Monika, Aldona i Agnieszka) przebrane w stroje regionalne ( oczywiście z Izby Muzealnej w Rymaniu)  oraz Edmund, który  wręczył Arkowi wykrywacz metalu i nakazał poszukiwanie zakopanych puszek.
dscf7254.jpg

Czytaj całość
 
Grot Gorawino nadal wygrywa!
Sport w gminie - KS"Grot"
Redaktor: Administrator   
herbg.jpgGrot Gorawino - Płomień Pobłocie Wlk 4 : 0

Bramki:

1:0 A. Siostrzynkowski as. J. Wronka
2:0 M. Lewandowski
3:0 M. Lewandowski as. A. Siostrzynkowski
4:0 K. Siamburski (karny)

Następny (ostatni!)  mecz:


16-06 12:00  Syrena-Grot Rymań - Grot Gorawino

 
Wycieczka historyczna SH Dębosz
Nasze podróże - Polska
Autor: Tadeusz Dach   

Tychowo, Modrolas, Podborsko, Karlino, Kozia Góra

 

W sobotę 08.06.2019 roku Stowarzyszenie Historyczne „Dębosz” w Rymaniu zorganizowało wycieczkę z cyklu „Śladami Historii” do ciekawych historycznie miejsc w powiecie białogardzkim. Uczestnikami byli członkowie SH „Dębosz” z rodzinami, a wolne miejsca w autokarze uzupełnili członkowie Klubu Seniora „Pod Aniołami”.

Pogoda nam sprzyjała i była bardzo wycieczkowa, było ciepło i pochmurnie bez opadów deszczu.

Najpierw pojechaliśmy do Tychowa, gdzie na miejscowym cmentarzu znajduje się głaz narzutowy Trygław. Jest on największym w Polsce i jeden z największych w Europie. O jego wielkości niech świadczą następujące liczby: obwód głazu wynosi 50 m, długość 13,7 m, szerokość 9,3 m, łączna wysokość 7,8 m (w tym 4 m zagłębione w ziemię); objętość około 700 m3, szacowana masa ok. 2000 ton. Jest to granitowy, ciemnoszary, miejscami czarny głaz gnejsowy złożony z szarego kwarcu, żółtawo- szarego skalenia, czarnego łuszczyka i wielu granitów. Przywędrował on do nas niesiony przez lądolód ze Skandynawii podczas jednego ze zlodowaceń. Dla wielu była to ogromna ciekawostka przyrodnicza. Po wykonaniu pamiątkowych zdjęć ruszyliśmy dalej.

dsc08935.jpg

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 18 - 34 z 2201

Imieniny

21 Września 2019
Sobota
Imieniny obchodzą:
Bożeciech, Bożydar,
Hipolit, Hipolita,
Ifigenia, Jonasz,
Laurenty, Mateusz,
Mira
Do końca roku zostało 102 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
4120 dni.

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.