gorawino 027m.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
Grodzisko Starnin
Historia w gminie - Starnin historia
Autor: Edmund Kaźmierski   

Z otchłani wieków 

 

  Image   Na terenie Gminy Rymań znajdują się dwa dawne grodziska: Rymań i Starnin. Pierwsze z nich przedstawiłem już we wcześniejszym artykule , teraz kolej na  grodzisko Starnin. Na początku potrzebne jest wyjaśnienie, że w wielu źródłach historycznych grodzisko to jest określane w różny sposób. Ze względu na położenie można spotkać się z określeniem zamek Kiełpin (Kölpin) lub Nowy Kiełpin – szczególnie w źródłach z lat  wcześniejszych. Później określano to miejsce jako grodzisko Starnin. Obecnie, archeolodzy określają je również, jako grodzisko Starnin.

         Na niemieckiej mapie z 1942 roku nr 2058(Kölpin), miejsce dawnego grodu oznaczono jako „K.D. Burghügel” (zamek warowny na pagórku). Spotkałem się również z określeniami: BurgWall oraz Wasserburg. Grodzisko jest położone na podmokłych łąkach, rozciągających się wzdłuż rzeki Mołstowy (Molstow). Na mapie zaznaczyłem je jako „1”.

Mapa okolic Starnina
Mapa okolic Starnina

Czytaj całość
 
Grzyby
Hobby - Grzyby
Autor: Tadeusz Dach   

        Image  Niedługo zacznie się właściwy sezon grzybowy, choć niektórzy już znajdują pojedyncze okazy. Jak co roku, rzesza zbieraczy grzybów ruszy do lasu. W zasadzie wszyscy uważamy, że na grzybach się znamy, tylko czy aby na pewno?

          Za namową jednego z naszych czytelników, otwieramy nowy dział na naszym portalu internetowym – „grzyby”. Czekamy na ciekawe artykuły na ten temat, informacje gdzie zbieramy grzyby (dot. całej Polski), „czy już są?”, czy też dopiero zaczynają rosnąć, a przede wszystkim czekamy na zdjęcia z wyprawy do lasu oraz znalezionych okazów.

Skubarczewo, okolice Gniezna
Skubarczewo, okolice Gniezna, 2007
 

Grzyby jadalne

Z Wikipedii

Grzyby jadalne –grzyby o różnej przynależności systematycznej produkujące jadalne owocniki, które po odpowiednim przyrządzeniu, nie powodują u człowieka żadnych dolegliwości. W większości zbierane tylko ze stanu dzikiego, tylko nieliczne są uprawiane (pieczarki,boczniaki).

Czytaj całość
 
Festyn i zabawa!!!
Sport w gminie - KS"Grot"
Autor: KS"GROT"   
Image
 
Sportowiec z Rymania
U sąsiadów - Rymań
Autor: Tadeusz Dach   

Mamy w naszej gminie człowieka, który lubi biegać i do tego  ma spore sukcesy w tej dziedzinie. Startuje w biegach na dystansach powyżej 10 km oraz w maratonach. Wiemy o kogo chodzi?

Edmund Kaźmierski
Edmund Kaźmierski
Edmund Kaźmierski, bo o nim tu mowa, mieszka w Rymaniu. Prywatnie od lat pracuje w firmie „Florex”. Ma dwie ogromne pasje. Pierwsza, to historia naszego terenu, bardziej związana z archeologią oraz druga wcale nie mniejsza pasja, to bieganie. 

 

Czytaj całość
 
Istniejemy już cały rok!
Nasza miejscowość - O nas
Autor: Tadeusz Dach   

Tak, to już rok jesteśmy z Wami. Po raz pierwszy nasz portal internetowy dla miejscowości Gorawino ukazał się w sieci 10 czerwca 2008 roku. I choć były osoby wątpiące czy utrzymamy się, czy będą osoby zainteresowane i odwiedzające nasze strony, to jednak jesteśmy, istniejemy i mamy coraz więcej czytelników.

Image 

Czytaj całość
 
Podkręcanie procesora
Internet i komputery - Komputery
Autor: Jakub Orłowski   

Image

 

 

 

Podkręcanie Procesora
autorem artykułu jest Jakub Orłowski

Overclocking od podstaw – czyli jak się zabrać za podkręcanie procesora?
________________________________________
Przestroga!
Pamiętaj: Podkręcanie jest bardzo ryzykowne, nie odpowiadamy za szkody poniesione podczas podkręcania. Wszystko robisz tylko i wyłącznie na własną odpowiedzialność.
________________________________________

Nasz sprzęt
Po pierwsze powinniśmy wiedzieć jaką mamy maszynkę, i czy w ogóle można na niej cos ukręcić.
Procesor: To właśnie jego będziemy podkręcać. Powinniśmy wiedzieć:

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 1922 - 1938 z 2030

Imieniny

19 Czerwca 2018
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Borzysław, Gerwazy,
Julianna, Odo,
Protazy, Sylweriusz
Do końca roku zostało 196 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
3661 dni.

© 2018 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.