03m.jpg

Gadu-Gadu, Kontakt

gg 5872752
administrator Tadeusz, tdach@go2.pl

Przyjazne strony

Image
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
Grzyby, gdzie i kiedy ...
Hobby - Grzyby
Autor: Paweł Ciechanowicz   

Grzyby, gdzie i kiedy zbierać cz. 1

 

borowik szlachetny
Borowik szlachetny
Jak wszystkim wiadomo zbieractwo grzybów jest nie tylko hobby ale też wspaniałym panaceum na różne schorzenia .Nie ma lepszej rekonwalescencji niż podróż do przeuroczego lasu by tam obcując z przyrodą nabierać sił witalnych. Tak, tak, podróż do lasu jest przeżyciem zarówno duchowym jak i pomagającym w przemyśleniu życiowych problemów. A jak jeszcze można przywieźć grzyby na obiad to już pełne spełnienie.

Czytaj całość
 
Grodzisko Starnin
Historia w gminie - Starnin historia
Autor: Edmund Kaźmierski   

Z otchłani wieków 

 

  Image   Na terenie Gminy Rymań znajdują się dwa dawne grodziska: Rymań i Starnin. Pierwsze z nich przedstawiłem już we wcześniejszym artykule , teraz kolej na  grodzisko Starnin. Na początku potrzebne jest wyjaśnienie, że w wielu źródłach historycznych grodzisko to jest określane w różny sposób. Ze względu na położenie można spotkać się z określeniem zamek Kiełpin (Kölpin) lub Nowy Kiełpin – szczególnie w źródłach z lat  wcześniejszych. Później określano to miejsce jako grodzisko Starnin. Obecnie, archeolodzy określają je również, jako grodzisko Starnin.

         Na niemieckiej mapie z 1942 roku nr 2058(Kölpin), miejsce dawnego grodu oznaczono jako „K.D. Burghügel” (zamek warowny na pagórku). Spotkałem się również z określeniami: BurgWall oraz Wasserburg. Grodzisko jest położone na podmokłych łąkach, rozciągających się wzdłuż rzeki Mołstowy (Molstow). Na mapie zaznaczyłem je jako „1”.

Mapa okolic Starnina
Mapa okolic Starnina

Czytaj całość
 
Grzyby
Hobby - Grzyby
Autor: Tadeusz Dach   

        Image  Niedługo zacznie się właściwy sezon grzybowy, choć niektórzy już znajdują pojedyncze okazy. Jak co roku, rzesza zbieraczy grzybów ruszy do lasu. W zasadzie wszyscy uważamy, że na grzybach się znamy, tylko czy aby na pewno?

          Za namową jednego z naszych czytelników, otwieramy nowy dział na naszym portalu internetowym – „grzyby”. Czekamy na ciekawe artykuły na ten temat, informacje gdzie zbieramy grzyby (dot. całej Polski), „czy już są?”, czy też dopiero zaczynają rosnąć, a przede wszystkim czekamy na zdjęcia z wyprawy do lasu oraz znalezionych okazów.

Skubarczewo, okolice Gniezna
Skubarczewo, okolice Gniezna, 2007
 

Grzyby jadalne

Z Wikipedii

Grzyby jadalne –grzyby o różnej przynależności systematycznej produkujące jadalne owocniki, które po odpowiednim przyrządzeniu, nie powodują u człowieka żadnych dolegliwości. W większości zbierane tylko ze stanu dzikiego, tylko nieliczne są uprawiane (pieczarki,boczniaki).

Czytaj całość
 
Festyn i zabawa!!!
Sport w gminie - KS"Grot"
Autor: KS"GROT"   
Image
 
Sportowiec z Rymania
U sąsiadów - Rymań
Autor: Tadeusz Dach   

Mamy w naszej gminie człowieka, który lubi biegać i do tego  ma spore sukcesy w tej dziedzinie. Startuje w biegach na dystansach powyżej 10 km oraz w maratonach. Wiemy o kogo chodzi?

Edmund Kaźmierski
Edmund Kaźmierski
Edmund Kaźmierski, bo o nim tu mowa, mieszka w Rymaniu. Prywatnie od lat pracuje w firmie „Florex”. Ma dwie ogromne pasje. Pierwsza, to historia naszego terenu, bardziej związana z archeologią oraz druga wcale nie mniejsza pasja, to bieganie. 

 

Czytaj całość
 
Istniejemy już cały rok!
Nasza miejscowość - O nas
Autor: Tadeusz Dach   

Tak, to już rok jesteśmy z Wami. Po raz pierwszy nasz portal internetowy dla miejscowości Gorawino ukazał się w sieci 10 czerwca 2008 roku. I choć były osoby wątpiące czy utrzymamy się, czy będą osoby zainteresowane i odwiedzające nasze strony, to jednak jesteśmy, istniejemy i mamy coraz więcej czytelników.

Image 

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 2007 - 2023 z 2116

Święta!

Image

Imieniny

18 Stycznia 2019
Piątek
Imieniny obchodzą:
Bogumił, Jaropełk,
Krystyna, Liberata,
Małgorzata, Piotr,
Pryska
Do końca roku zostało 348 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
3874 dni.

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.