gorawino 023m.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
Grzyby w niedzielę?
Hobby - Grzyby
Redaktor: Administrator   

Image  Zawsze uważałem, że na grzyby nie ma co wybierać się w niedzielę. Po pierwsze będzie dużo ludzi w lesie, a po drugie, w związku z tym, nie będzie grzybów.  Były tam, przecież, również tłumy w sobotę, które wyzbierały nawet najmniejsze grzyby. Co jednak maja zrobić osoby, które cały tydzień pracują, a wolne mają dopiero w weekend? Jechać na grzyby!

            W ostatnim okresie ciągle brakowało czasu na wyjazd do lasu. W końcu wyszło na to, że możemy pojechać tylko w niedzielę. Byłem przeciwny takiej wyprawie, bo wiadomo niedziela. Jednak syn mój miał dar przekonywania i pojechaliśmy na grzyby. Trzy pokolenia do lasu, tzn. ja z żoną , dziadek i syn. Stwierdziliśmy, że grzyby nie są naszym głównym celem, a raczej sama wycieczka i przyjemność pobytu w lesie. Jeśli coś natomiast znajdziemy, tym lepiej dla naszej wycieczki.

           

Zbiory były pokaźne!
Zbiory były pokaźne!
 

Czytaj całość
 
Dożynki Powiatowe 2009
Co słychać w gminie? - Co słychać w Gminie?
Autor: Tadeusz Dach   

Powiatowe i Gminne Dożynki 2009

 

                W niedzielę, 20 września, w Zieleniewie odbyły się Powiatowe i Gminne Dożynki 2009.  Cała impreza odbywała się na terenie obiektów „Dziki Zachód” w Zieleniewie.

            Była msza święta, starostowie, wręczanie chleba, korowód dożynkowy, wieńce, stroje ludowe i wiele, wiele innych elementów składających się na uroczystości dożynkowe. Jednym słowem było kolorowo i tłumnie. Do tego dopisała pogoda.

               

Widok ogólny
Widok ogólny
 

Czytaj całość
 
Lotnisko w Rzesznikowie(Pinnow)cz.2
Historia w gminie - Rzesznikowo historia
Autor: T.Dach, E.Kaźmierski   
                  Niemieckie lotnisko Pinnow cz.2

 

W poprzednim artykule ( „Lotnisko w Rzesznikowie  01.02.2009) pisałem o lotnisku niemieckim  Pinnow, głównie w odniesieniu do wykorzystania jego w pierwszych dniach wojny oraz w czasie trwania II wojny światowej.

Po wylocie z lotniska dywizjonu bombowego  I/KG 152, które to miało miejsce w dniu 7 września 1939 roku, lotnisko nie opustoszało. Ponieważ główny front przemieszczał się w kierunku wschodnim, Pinnow stało się lotniskiem wykorzystywanym dla celów szkolenia lotniczego. Dalej było lotniskiem zapasowym dla lotniska w Bodenhagen (Bagicz). Przez cały okres wojny stacjonowały tam szkoły lotnicze, szkolące pilotów dla celów prowadzonej wojny.

Jak wyglądała infrastruktura lotniska? Jaką lotnisko miało zabudowę?  

 

Kliknij w mapkę, powiekszy się!

Czytaj całość
 
Europejskie Dni Dziedzictwa
Muzeum Oręża - Muzeum- historia
Autor: Paweł Pawłowski   

Image

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Szanowni Państwo

 

Z wielką przyjemnością pragniemy poinformować, iż dzięki staraniom Zachodniopomorskiego Urzędu Marszałkowskiego, Starostwa Powiatowego w Kołobrzegu, Krajowego Ośrodka Badań i Dokumentacji Zabytków oraz Muzeum Oręża Polskiego, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przyznało miastu Kołobrzeg zaszczytną rolę organizatora uroczystości inauguracyjnych Europejskich Dni Dziedzictwa w dniu  12 września 2009r.

 

Czytaj całość
 
Co nowego na portalu?
Rózne - Różne
Autor: Tadeusz Dach   

ImagePonieważ co jakiś czas otrzymuję pytania, jakie tematy zostaną podjęte w kolejnych artykułach, postanowiłem przybliżyć plany na najbliższe miesiące.

Portal nasz jest ciągle rozbudowywany o kolejne działy. Nie wymyślamy tego sami, ale wszystko robimy pod zapotrzebowanie naszych czytelników.

Co w najbliższym czasie będzie nowego?

- nowe działy w menu głównym – już jest „Historia w gminie” i „Przyroda w gminie”, a w najbliższym czasie będzie również dział „ W sąsiednich gminach”. Podjęcie tematyki dot. sąsiednich gmin, głównie w odniesieniu do historii, jest spowodowane tym, że nasza gmina nie istnieje w osamotnieniu. Zdarzało się przecież w przeszłości, że miejscowości teraz znajdujące się w sąsiednich gminach, były dawniej w naszej i odwrotnie.

Czytaj całość
 
Kemy Rymańskie
Przyroda - Przyroda w Gminie
Autor: Tadeusz Twardy   

Przewidywany obszar chronionego krajobrazu

         Teren położony między doliną rz. Mołstowej na zachodzie a doliną Lędówki na wschodzie, między wsiami Dębica, Leszczyn, Rymań, Rzesznikowo na południu a Starninem, Rębicami i Drozdowem na północy. Powierzchnia obszaru wynosi 2604 ha.

Mapa: Granice obszaru Kemy Rymańskie
Mapa: Granice obszaru Kemy Rymańskie

           Rozległy obszar, głównie lasów, łąk i pól uprawnych, przecinający centralną część gminy Rymań ze wschodu na zachód i łączący korytarz ekologiczny doliny Mołstowej z korytarzem Dębosznicy i Błotnicy (rejon jez. Kamienica). Obszar cechuje się bardzo zróżnicowaną rzeźbą terenu. Jej charakterystycznym elementem są wyraźnie zaznaczające się w krajobrazie wzgórza kemowe. Wznoszą się one do 35 m ponad powierzchnię rozległych obniżeń znajdujących się między nimi i zajmowanych przez łąki, torfowiska mszarne i lasy bagienne. W odróżnieniu od większości przylegających terenów wzgórza pokryte są lasami, co zwiększa ich walory krajobrazowe.

Czytaj całość
 
Europejskie Dni Dziedzictwa
Muzeum Oręża - Muzeum - imprezy
Redaktor: Administrator   

 

Image

 

 

 

 

 

 

 

Hasłem przewodnim tegorocznych obchodów Europejskich Dni

Dziedzictwa jest:

"Zabytkom na odsiecz!

Szlakiem grodów, zamków i twierdz".


12 września

11.00 Uroczysta krajowa i wojewódzka inauguracja Europejskicj

          Dni Dziedzictwa 2009

miejsce: Ratusz Miejski, pl. Ratuszowy

Program:

 

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 2024 - 2040 z 2165

Imieniny

22 Maja 2019
Środa
Imieniny obchodzą:
Emil, Helena, Jan,
Julia, Krzesisława,
Rita, Wiesław,
Wiesława, Wisława
Do końca roku zostało 224 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
3998 dni.

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.