01m.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
Jarkowo - historia do 1945 r.
Historia w gminie - Jarkowo historia
Autor: Tadeusz Dach   
Image

Jarkowo, jako miejscowość jest wymieniana w dokumentach już w 1177 roku. Wtedy to książę Kazimierz I przejął Jarkowo od Duńczyków, wraz z jedenastoma innymi wioskami, i przekazał na dobra klasztoru mnichów z nad Regi (Trzebiatów?). Jest to najstarsza informacja pisana o miejscowościach z powiatu kołobrzeskiego. Pierwsza nazwa miejscowości to Harchouwe, jednak już w 1208 roku nazywane jest jako Jarchowe. W następnych latach było jeszcze cały szereg nazw tej miejscowości aż do obecnej nazwy Jarkowo (zobacz też art. „Jarkowo – nazwa w historii” ).

Czytaj całość
 
"Puls Rymania" 8/2008
Co słychać w gminie? - Co słychać w Gminie?
Redaktor: Administrator   
Image

Kilka dni przed świętami Bożego Narodzenia ukazał się kolejny numer ( 8/2008) Biuletynu Informacyjnego Gminy Rymań „Puls Rymania”.

            Nie zabrakło w nim tematyki świątecznej, wszak jak napisano w artykule na pierwszej stronie biuletynu „radosne oczekiwanie na najpiękniejsze w naszej tradycji chrześcijańskiej Święta Bożego Narodzenia i czas przygotowań do nich, bardzo nas absorbuje, a wszystko inne schodzi jakby na drugi plan”. Wszyscy jesteśmy w tym okresie zabiegani, dbamy aby święta wypadły jak najbardziej dostojnie i okazale. Nie zapominajmy też, jak napisano we wspomnianym artykule, „na czyją okoliczność jest tyle starań i wysiłku! Przecież oczekujemy Bożego Narodzenia!”

            Jakie inne tematy są poruszane w Biuletynie? Jest ich jak zwykle sporo:

Czytaj całość
 
Jasełka w Starninie
U sąsiadów - Starnin
Autor: Grzegorz Ruciński   

Jasełka w szkole w Starninie
Jasełka w szkole w Starninie
 

W dniu 19 Grudnia 2008 r w Szkole Podstawowej w Starninie,odbyły się Jasełka i spotkanie
Wigilijne. Na zaproszenie Pani Kierownik Jolanty Wywrot -Piątek na
spotkanie przybyli zaproszeni Goście: Wójt Gminy Rymań
M.Terlecki, dyrektor ZSP w Rymaniu Pan Gromek, radna sołectwa Wiesława
Sznitko, soltys Wanda Świątek oraz Prezes OSP Ruciński Grzegorz.

Czytaj całość
 
Starnin - historia szkoły
Historia w gminie - Starnin historia
Autor: Tadeusz Dach   


 

Image

Na Pomorzu Zachodnim szkolnictwo elementarne w XIX wieku było dość szeroko rozbudowane pod względem ilości placówek. Szkoły elementarne zakładane były głównie w tych miejscowościach, w których znajdowały się kościoły parafialne oraz filialne. Miejscowości te, na danym terenie,  zawsze były ważniejszymi ośrodkami życia społeczno-gospodarczego. Na terenie gminy ewangelickiej w Rzesznikowie szkoły takie znajdowały się w Rzesznikowie, Rymaniu oraz w Starninie. Powszechne prawo pruskie z 1794 roku stanowiło, że utrzymanie szkół elementarnych należało głównie do właścicieli majątków ziemskich oraz gmin wiejskich. Pastor , w swojej gminie wyznaniowej, zawsze pełnił funkcje inspektora szkolnego.            

        Również w Starninie znajdowała się szkoła elementarna. Pod koniec XVIII wieku, nauczyciel Dawid Schumacher zamieszkiwał w prywatnym budynku, w którym uczył dzieci. Wówczas ten budynek trudno było nazwać szkołą, nie zaznaczono nawet tego faktu w wykazach parafii Rzesznikowo za lata 1780 – 1800, że w Starninie znajduje się klasa szkolna. W roku 1773 było tam 22 dzieci, w 1795 roku – 56 dzieci. Od początku XIX wieku liczba dzieci wzrastała, i w połowie tego okresu wynosiła 60 – 70 dzieci, by pod koniec XIX wieku osiągnąć liczbę 110 ( 1895r.) i  115 ( 1899 r.) dzieci. W szkole w tym okresie był zatrudniony zawsze jeden nauczyciel, który najczęściej wykonywał również funkcje kościelnego i organisty. Dopiero na początku XX wieku, w Starninie uczyło dwóch nauczycieli.

Image
Szkoła wybudowana przed I wojną światową
 

Czytaj całość
 
Genealogia
Genealogia - Poszukiwania
Autor: Tadeusz Dach   

 Image             "Cóż warte jest życie bez badań korzeni

                                  Rodziny swej przodków dalekich.

                                 Cóż warte jest życie bez wspomnień o dziadach

                                 Odeszłych  w zaświaty na wieki."

                                              Stanisław L. Pieniążek

                                                                  

   Czy warto poznać historię swoich najbliższych? Czy warto znać dzieje swojej rodziny? Czy warto wiedzieć skąd się wywodzimy i kim byli nasi przodkowie? Zastanówmy się też, co kiedyś powiemy swoim dzieciom, wnukom gdy zadadzą nam takie pytanie. Czy będziemy potrafili zaspokoić ich zainteresowanie historią własnej rodziny?

            Przedstawienie tego tematu zacznę od określenia czym jest i czym się zajmuje genealogia. Według Wikipedii”:

Genealogia – jest jedną z nauk pomocniczych historii, zajmuje się badaniem więzi miedzy ludźmi na bazie zachodzącego miedzy nimi pokrewieństwa i powinowactwa. W szczególności przedmiotem zainteresowania genealogii są wybrane rodziny i rody, ich pochodzenie, historia oraz wzajemne relacje i losy poszczególnych członków rodziny.”

            Może i są to zbyt „naukowe” stwierdzenia ale wyjaśniają istotę genealogii. Dalej już będzie tylko jaśniej. Jak się do tego zabrać? Najlepiej od siebie i swoich najbliższych. Dane o sobie i swojej rodzinie na pewno znasz. Rodziców można przepytać, natomiast nie tak prosto będzie z uzyskaniem informacji o dziadkach, pradziadkach itd. Do takich rozmów trzeba się przygotować. Trzeba wiedzieć jakie masz zadać pytania, czasami okazja do ich zadania może się nie powtórzyć.
Czytaj całość
 
Neostrada tp
Internet i komputery - Internet
Redaktor: Administrator   

Image   Świąteczny prezent?!

         Jest decyzja o instalacji neostrady w Gorawinie!!! To wspaniały prezent od TP SA dla naszych mieszkańców przed nadchodzącymi świętami Bożego Narodzenia. Informację tą potwierdził nam kierownik salonu sprzedaży TP SA w Kołobrzegu pan Przemysław Kański. Neostrada według jego słów będzie podłączana w ciągu ok. dwóch tygodni.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 111 112 113 114 115 116 117 118 119 120 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 2024 - 2040 z 2046

Imieniny

15 Sierpnia 2018
Środa
Imieniny obchodzą:
Maria, Napoleon,
Stefan, Stella,
Trzebimir
Do końca roku zostało 139 dni.

Programy tv

Gościmy

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
3718 dni.

© 2018 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.