gorawino 028m.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
Historia rodu Okulicz-Kozaryn
Genealogia - Historie rodzinne
Autor: Konrad Okulicz-Kozaryn   

ImageCiekawą historię swego rodu przedstawił nam Konrad Okulicz-Kozaryn, mieszkaniec Starnina. Została ona opracowana na podstawie  książki autorstwa Wiktora Okulicz-Kozaryn  "Z historii rodu Okulicz-Kozarynów, Kozarynów, Okuliczów i Kozaryn-Okuliczów".

 Z  racji rozmiarów, zamieszczone zdjecia drzewa genealogicznego, należy oglądać w kilku cześciach.   

                                            Tadeusz Dach   

Czytaj całość
 
Starnin - kościół
Historia w gminie - Starnin historia
Autor: Tadeusz Dach   

Kościół zbudowany w latach 1934-1935.
Kościół zbudowany w latach 1934-1935.

       Kościół w Starninie należał do gminy ewangelickiej w Rzesznikowie. Już w informacji z XVI wieku (spis wyposażenia kościelnego, nazywany matrykułą kościelną  z 5 września 1594 roku ) wynika , że jest on kościołem filialnym dla pobliskiego Rzesznikowa, gdzie pierwszym pastorem był wówczas Krzysztof Rechenberg. Jeszcze na początku XIX wieku, Na terenie działania gminy kościelnej w Rzesznikowie znajdowały się trzy gminy wiejskie, tj  Rzesznikówko, Popiele-Studnica oraz Starnin, pozostałe tereny były tzw. obszarami dworskimi.  Były tam też trzy kościoły. Główny (macierzysty) mieścił się w Rzesznikowie, natomiast dwa filialne w Starninie oraz w Rymaniu. Już w 1885 roku na tym terenie była tylko jedna gmina wiejska w Starninie oraz pięć majątków dworskich ( Czartkowo, Jaglino, Rymań, Rzesznikowo i Starnin).

Czytaj całość
 
WOŚP w Gminie Rymań!
Co słychać w gminie? - Co słychać w Gminie?
Autor: Bogumiła Szczęśniak   

11 stycznia 2009 roku<

Image- niedziela na terenie całej Gminy Rymań zagra WIELKA ORKIESTRA ŚWIĄTECZNEJ POMOCY.
      Bardzo gorąco zapraszamy do udziału w naszym wielkim i odpowiedzialnym przedsięwzięciu oraz dołożeniu swojej nawet najmniejszej cegiełki do ofiar jakie będą zbierane.
Każdy z  30 wolontariuszy, którzy będą zbierali dary pieniężne na terenie naszej Gminy będzie posiadał identyfikator ze zdjęciem i swoim adresem. Wolontariuszami będą uczniowie miejscowych szkół oraz strażacy.
      Imprezy towarzyszące całej akcji będą się odbywały w: Drozdowie, Gorawinie oraz Rymaniu.
 Program :
     
Czytaj całość
 
Sesja Rady Gminy.
Co słychać w gminie? - Co słychać w Gminie?
Redaktor: Administrator   

Obrady Rady Gminy Rymań
Obrady Rady Gminy Rymań

W dniu 30 grudnia 2008 roku, w Rymaniu odbyła się ostatnia w tym roku sesja Rady Gminy.  Sesja miała uroczysty charakter sesji, a odbywała się w Sali konferencyjnej Urzędu Gminy o ładnym, nowym wystroju.   

W obradach prowadzonych przez Przewodniczącego Rady Gminy, Mirosława Ekierta, uczestniczyli radni gminy oraz zaproszeni goście , wśród których byli Wójt Gminy Mirosław Terlecki, pracownicy gminy, sołtysi, dyrektor ZSP w Rymaniu i wielu innych. Ponadto w obradach uczestniczył wiceprzewodniczący Sejmiku Zachodniopomorskiego Zygmunt Dziewguć. 

Czytaj całość
 
Kolędnicy w Gorawinie!!!
Nasza miejscowość - Wydarzenia
Redaktor: Administrator   

  Image   Kto jeszcze pamięta kolędników? Jakoś zniknęli w ostatnich latach. Z lat mojej młodości pamiętam, że po świętach Bożego Narodzenia zawsze chodzili po domach. Oczywiście były to przeważnie dzieci, które częstowano cukierkam, ciastem czy też innymi świątecznymi łakociami, czasami też dostawali drobne datki pieniężne. Dzisiaj, będąc w godzinach popołudniowych u Państwa M. w Gorawinie, do domu przyszła grupa młodzieży, która była ładnie przebrana, śpiewała piękne kolędy oraz recytowała wiersze. Aż się chciało tego posłuchać. Jak się okazało młodzież pochodziła z kilku okolicznych miejscowości (Starnin, Rymań, Jarkowo, Gorawino).

Image 

Czytaj całość
 
VIP-y w Gorawinie
Nasza miejscowość - Wydarzenia
Redaktor: Administrator   

Uroczyste otwarcie drogi.

Wszyscy gotowi do przecięcia wstęgi.
Wszyscy gotowi do przecięcia wstęgi
     Dawno już Gorawino nie widziało tylu VIP-ów. Na uroczyste otwarcie drogi po remoncie, w dniu 30.12.2008 r, biegnącej przez naszą miejscowość, przyjechał nawet poseł Sebastian Karpiniuk. Był starosta kołobrzeski Artur Mackiewicz wraz z pracownikami Starostwa Powiatowego. Gmina Rymań była reprezentowana przez wójta M. Terleckiego oraz przewodniczącego Rady Gminy M. Ekierta, a także kilkororadnych. Z Gorawina w uroczystości otwarcia drogi uczestniczyli : sołtys J. Pastuch, nasi radni w gminie oraz kilku mieszkańców miejscowości. Byli również przedstawiciele wykonawcy drogi.

Czytaj całość
 
Gdzie szukać?
Genealogia - Przydatne linki
Autor: Tadeusz Dach   

ImagePoczątkujący genealog zawsze staje przed problemem "gdzie szukać". Możliwości na dzień dzisiejszy mamy dużo, można by powiedzieć, że możliwości te ciągle się zwiększają. W artykule tym wymienię tylko kilka podstawowych źródeł skąd można czerpać informacje. Które z nich wybrać, to już zależy od prowadzącego poszukiwania, od jego potrzeb i możliwości. Trzeba zaznaczyć, że poszukiwania genealogiczne możemy prowadzić własnymi środkami (najtaniej) lub też zlecić wyspecjalizowanym firmom (niestety to kosztuje sporo!).         

         O początkach poszukiwań pisałem w poprzednim artykule, teraz określmy co chcemy szukać i w jakim kierunku nasze poszukiwania będą szły.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 121 122 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 2041 - 2057 z 2070

Imieniny

19 Października 2018
Piątek
Imieniny obchodzą:
Ferdynand, Fryda,
Pelagia, Pelagiusz,
Piotr, Siemowit,
Skarbimir, Toma,
Ziemowit
Do końca roku zostało 74 dni.

Programy tv

Gościmy

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
3783 dni.

© 2018 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.