gorawino 017m.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
Monika w Indonezji cz.5.
Nasze podróże - Azja
Autor: Monika Dach   

 Image

Potrawy indonezyjskie.

 

Dzisiaj Monika sama opisuje różnorodne potrawy, z jakimi się spotkała. Może w okresie przedświątecznym ktoś się na nie skusi …

„Kuchnia indonezyjska sama w sobie jest bardzo różnorodna. Potrawy i smaki zależą od wyspy lub regionu. Podobno kuchnia Padang jest najbardziej znana w Indonezji. Odwiedzając Dżakartę (Jawa) na każdym rogu widziałam restauracje i bary serwujące potrawy z Padang. A czym się charakteryzuje…. ostrością!!!!
Drugie od lewej to 
Czytaj całość
 
Bój o Kołobrzeg - podsumowanie.
Muzeum Oręża - Muzeum - imprezy
Autor: Muzeum Oręża w Kołobrzegu   

ImageWALCZĄCY KOŁOBRZEG

 

21 marca, w pierwszy dzień wiosny, przy budzącej entuzjazm słonecznej pogodzie odbył się w Kołobrzegu spektakl historyczny – Bój o Kołobrzeg. Inscenizacja była jednym z elementów obchodów 64 rocznicy walk o miasto, które stało się obok Pucka symbolem zaślubin Polski z morzem.

 

Koordynatorem trwających od wtorku 17 marca, rocznicowych obchodów był płk rez. Włodzimierz Adam, dzięki któremu udało się pozyskać odpowiednie środki i wsparcie dla wydarzenia.
Czytaj całość
 
Puls Rymania nr 3/15/2009
Co słychać w gminie? - Co słychać w Gminie?
Redaktor: Administrator   
ImageW dniu wczorajszym ukazał się kolejny numer ( 3/15/2009) Biuletynu Gminy Rymań „Puls Rymania”. Jest to numer z marca, który podobnie jak w poprzednim miesiącu ukazał się ze sporym opóźnieniem, bo na początku kwietnia. Dziwnie się czyta np. w artykule na pierwszej stronie, że „…21 marca powitamy pierwszy kalendarzowy dzień wiosny…”. Redakcja wybrnęła z tych opóźnień w wydawaniu kolejnych numerów poprzez dodanie, że jest to numer „ marcowo-kwietniowy”. Jak nasze wiosenne bociany donoszą, następny numer biuletynu ukaże się na początku maja i od tej pory kolejne numery zawsze maja się ukazywać na początku miesiąca.          Sprawdźmy, co tym razem przynosi nam numer marcowo-kwietniowy Biuletynu:
Czytaj całość
 
Gorawino szkoła 1969-1971 cz.8
Szkoła - Historia szkoły od 1946 r.
Redaktor: Administrator   

Image 

Lata 1969 – 1971.

 

         Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego miało miejsce w dniu 2 września 1969 roku.  Zapisanych było 142 uczniów. Do szkoły została przydzielona nowa nauczycielka, absolwentka Studium Nauczycielskiego o kierunku filologia polska, Elżbieta Jankowska. Skład Rady pedagogicznej szkoły liczył łącznie 7 osób.

       

1969, druzyna Młodzieżowej Słuzby Ruchu.
1969, druzyna Młodzieżowej Słuzby Ruchu.

  W trosce o życie i zdrowie dziecka, w miesiącach październik i listopad w szkole był organizowany kurs na „kartę rowerową”. Odbywało się to w ramach pracy Młodzieżowej Służby Ruchu przy drużynie harcerskiej. Odbyły się też praktyczne lekcje przechodzenia przez jezdnię dla najmłodszych.

 

Czytaj całość
 
Monika w Indonezji cz.4
Nasze podróże - Azja
Autor: Tadeusz Dach   

Image    

    Przygody Moniki stają się coraz bardziej popularne. Informacje o jej wyjeździe do Indonezji podała najnowsza „Gazeta Kołobrzeska” (E. Dubois „Kołobrzeżanka na Sumatrze”, nr 14(726) 03.04.2009 ).

      Image

My, natomiast, przekażemy dzisiaj informacje o jedzeniu.

Jedzenie

         W Indonezji je się głównie rękami. Sztućce podawane są „od święta” i to tylko łyżka oraz widelec. Na początku pobytu Monika próbowała jeść ręką, ale jej to nie wychodziło:

Czytaj całość
 
Walki o Kołobrzeg 1806/1807 cz.1.
Hobby - Barwa i broń
Autor: Ireneusz Piecyk   

ImageFREIKORPS  VON  SCHILLA

 

 

       Zdecydowanie najsłynniejszym freikorpsem kampanii 1806/1807 r. był oddział formowany przez mjr von Schilla.

      Oficer Regimentu Dragonów Królowej, rozpoczął formowanie freikorpsu na kołobrzeskiej ziemi z oswobodzonych jeńców wojennych ze swojego regimentu oraz regimentu huzarów Bluchera, gdy 13 stycznia 1807 r. jego zaangażowanie otrzymało oficjalne „błogosławieństwo”. Już 17 stycznia miał dwa szwadrony gotowe do akcji i trzeci w trakcie formowania, któremu jednak brakowało ekwipunku.

            

Żołnierze freikorps von Schilla w połowie 1807 r.
Żołnierze freikorps von Schilla w połowie 1807 r.
 

Czytaj całość
 
Monika w Indonezji cz.3
Nasze podróże - Azja
Autor: Tadeusz Dach   

Image 

Transport i ruch drogowy

 

         Jak wygląda transport publiczny w Padang? Miasto jest dość duże, bo ma ponad 500 000 mieszkańców ( trochę mniejsze od Poznania). Zabudowa jest jednak niska, głównie budynki parterowe i jednopiętrowe, a więc jest bardzo rozległe, jeśli spojrzymy na jego powierzchnię. Oddajmy jednak głos Monice:

„Przyjeżdżając tu zapytałam dziewczynę o numer autobusu, a ona sie zdziwiła. Autobusy tu (o ile tak je można nazwać) numerów nie mają, dzielą się za to na kolory, a mój „ANGKOT” (tak się tu nazywają busy) to błękitny ;).
Przystanków tutaj też nie ma! Zatem jeżeli chce się gdzieś dotrzeć, nie ma żadnej rozpiski czy mapy, najzwyczajniej trzeba wiedzieć dokąd się jedzie i gdzie chce się wysiąść. Oczywiście zawsze można poprosić kierowcę o pomoc, ale trzeba pamiętać, że po angielsku kierowca nie zrozumie!. I w ten sposób przemieszczam się po mieście.
Ruch na ulicach jest duży
Ruch na ulicach jest duży.
 
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 121 122 123 124 125 126 127 128 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 2092 - 2108 z 2166

Imieniny

24 Maja 2019
Piątek
Imieniny obchodzą:
Cieszysława, Estera,
Jan, Joanna, Maria,
Mokij, Wincenty,
Zuzanna, Zula
Do końca roku zostało 222 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 2 gości

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
4000 dni.

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.