03m.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
Dąb "Bogusław".
Przyroda - Przyroda w Gminie
Autor: Tadeusz Dach   

Dąb   

     

 

Jest na terenie naszej gminy bardzo ciekawy obiekt przyrodniczy, pomnik przyrody - dąb "Bogusław". Znajduje sie on w lesie przy drodze prowadzącej nad jezioro Popiel (Studnica, Zofianka). Jest to dąb szypułkowy, którego wiek jest obliczany na ok.600 lat ! Mamy inne pomniki przyrody na terenie naszej gminy? Tak, oczywiście, ale nie tak stare. Jeżeli dąb "Bogusław" jest tak wiekowy , to trzeba o niego odpowiednio zadbać. Możemy w tym miejscu zadać sobie pytanie w jakiej kondycji jest nasz pomnik przyrody. Odpowiedź jest jedna - w tragicznej !  Dlaczego tak się dzieje , kto o niego dba (lub powinien zadbać) i za jego stan odpowiada? Pytania można mnożyć. Faktem jest to, że sygnał od naszych czytelnikow został potwierdzony. Dąb "Bogusław" jest w kiepskim stanie. Kilka ogromnych konarów jest zupełnie uschniętych, kilka z nich już zostało obłamanych, pewnie przez wiatry,  a przecież wystarczyłoby chyba obcięcie uschniętych czy też ułamanych konarów i odpowiednie zabezpieczenie tych miejsc. Nie znam się na leczeniu drzew, i trudno dawać mi jakiekolwiek recepty,bo może to drzewo jest faktycznie chore i potrzebuje lekarza ? Jeśli stan taki będzie nadal trwał, za kilka lat będziemy mówić , że był w tym miejscu pomnik przyrody, o który nie potrafiliśmy zadbać. 

   

Czytaj całość
 
Byle do wiosny...
Nasza miejscowość - Wydarzenia
Redaktor: Administrator   

Inwestycje wykonywane aktualnie w Gorawinie trwają w najlepsze. Zakończone zostały prace przy budowie kanalizacji ściekowej oraz wodociągowej wzdłuż głównej ulicy. Obecnie są one kontynuowane poza głównym ciągiem komunikacyjnym miejscowości. Dało to możliwość wykonywania kolejnych prac drogowcom. Do chwili obecnej założone zostały krawężniki wzdłuż całej miejscowości, przy okazji wycięto część drzew znajdujących się w pasie drogowym. Wytyczane są chodniki. Całość tych prac powoduje ogromne utrudnienia w ruchu drogowym, podczas przejazdu przez naszą miejscowość, a poruszanie się po miejscowości dla samych mieszkańców jest również dość skomplikowane. Tu trzeba oddać honor firmom, które te prace prowadzą. Według opinii osób, z którymi rozmawialiśmy, pracownicy tych firm pracują bardzo dobrze. Niestraszne są im nawet niezbyt sprzyjające w ostatnim okresie warunki atmosferyczne. Prace wykonywane są od rana do wieczora (nawet w ciemnościach – zob. zdjęcia w galerii zdjęć ).

inwestycje drogowe w Gorawinie          

 

Czytaj całość
 
Będzie internet ?
Internet i komputery - Internet
Redaktor: Administrator   

Image

Dziś zacytujemy artykuł, opublikowany w „Gazecie Kołobrzeskiej” z dnia 14 listopada 2008r, którego autor podpisuje się inicjałami „ED”:

„Urząd Komunikacji Elektronicznej tworzy mapę białych plam – miejsc , w których mieszkańcy maja problem z dostępem do telefonów stacjonarnych i Internetu. Do tej pory  najwięcej zgłoszeń do UKE przesłali mieszkańcy Gorawina.

              

Czytaj całość
 
Chcemy internet? - ankieta UKE.
Internet i komputery - Internet
Redaktor: Administrator   

ImageW ostatnim okresie namnożyło się dużo różnych informacji dot. stworzenia systemu, który pozwoli na powszechny dostęp do szerokopasmowego internetu. Jedni proponują objecie całego kraju siecią radiową, inni alternatywne sposoby dostepu do internetu. Z całej tej dyskusji wynika jedno - wszyscy jak się okazuje widzą  problem  braku dostępu w wielu rejonach naszego kraju i chcą temu zaradzić. Osobiście mam nadzieję, że coś z tej dyskusji wyniknie pozytywnego i zostaną podjęte konkretne działania na rzecz budowy takiego sysytemu.

Do tej dyskusji włączył się ostatnio Urząd Komunikacji Elektronicznej ( UKE), który próbuje zebrać informacje z całego obszaru naszego kraju o dostępie do internetu. W tym celu stworzono krótką ankietę , którą należy wypełnić !

Czytaj całość
 
Nielegalne wysypisko w Gorawinie.
Nasza miejscowość - Sygnały czytelników
Redaktor: Administrator   

    Do napisania tej informacji skłoniły nas zapisy na naszym forum. W dziale "Ekologia" jeden z naszych użytkowników,  "html", informuje o nielegalnym wysypisku znajdujacym sie w rejonie jeziorka "Naszego". Można by powiedzieć  "cóż to za informacja?" Przecież takich wysypisk jest dużo. Trwają one od lat i nikt się tym tak do końca nie przejmuje. Czasami może warto udawać , że się nie wie o problemie, ale pamiętajmy,  problem taki, sam się nie rozwiąże.

Nielegalne wysypisko śmieci w Gorawinie 

 

Czytaj całość
 
OSP Gorawino - kronika.
OSP - OSP Gorawino
Autor: Tadeusz Dach   

ImageKronika OSP Gorawino, kto ją widział i kto o niej wie? Miałem tę okazję, udostępnił ją obecny zarząd OSP. Nie wiem ile jednostek OSP może sie pochwalić takim dokumentem swojej historii ale Gorawino kronikę ma. Postaram się przybliżyć co ona zawiera, mając jednocześnie nadzieję, że przy różnego rodzaju uroczystościach, będzie mozliwość pokazania  jej naszej społeczności. Kronika jest  prowadzona od 1983 roku do chwili obecnej, a więc od 25 lat!. Aktualnie prowadzi ją druh  Dariusz Kuźma, wcześniej kronikarzami byli druhowie Andrzej Karpecki oraz Bronisław Jasina. Można by zadać pytanie dlaczego jest ona prowadzona  od 1983 roku ? Przecież wcześniej również OSP istaniała.

 

 

zawody OSP - Rymań 2003 r.
Zawody OSP - Rymań 2003 r.

 

Czytaj całość
 
Arek
Nasza miejscowość - Wydarzenia
Autor: Tadeusz Dach   

Arek Piecyk
Arek Piecyk z Gorawina.

 

 

 

Czy wszyscy znają Arka Piecyka z Gorawina? Pewnie nie , a powinni!!!

Chłopiec ten, pomimo młodego wieku rozsławił w całej Polsce naszą miejscowość, gminę, a przede wszystkim szkołę do której uczęszcza – Zespół Szkół Gimnazjalnych w Rymaniu. Od kilku lat startuje w konkursach z wiedzy historycznej w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego „Losy Żołnierza i Dzieje Oręża Polskiego w latach 1887 – 1922. O niepodległość i granice Rzeczypospolitej” kwalifikując się do szczebla centralnego konkursów w Warszawie.

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 141 142 143 144 145 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 2449 - 2462 z 2462

Imieniny

29 Listopada 2022
Wtorek
Imieniny obchodzą:
Błażej, Bolemysł,
Fryderyk, Przemysł,
Saturnin, Saturnina,
Walter
Do końca roku zostało 33 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
5285 dni.

© 2022 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.