01m.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
Szkoła w Rymaniu śpiewała hymn o 11.11
U sąsiadów - Rymań
Autor: Tadeusz Dach   
Szkoła Podstawowa w Rymaniu również odśpiewała hymn Polski o godz.11.11. Odbyło się to podczas uroczystych obchodów 100 rocznicy odzyskania niepodległości.
Całą relację z tej uroczystości zamieścimy  wkrótce.
dsc09090.jpgZobacz więcej zdjęć:
Czytaj całość
 
100 lat odzyskania niepodległości!
Historia w gminie - Stowarzyszenie Historyczne
Autor: Tadeusz Dach   

100_lat.jpgObchodzimy w tym roku piękną rocznicę – 100 rocznicę odzyskania niepodległości. Po wielu latach niewoli, Polska z wielkim trudem budowała swoje państwo. Pod koniec I wojny światowej, mieszkańcy w poszczególnych zaborach tę niepodległość widzieli inaczej, a jednak w krótkim okresie państwo nasze się scaliło i odrodziło.

Tu, gdzie obecnie mieszkamy były nadal Niemcy. Dopiero po następnej wojnie światowej ziemie te zostały przywrócone państwu polskiemu. Tu również były różne drogi dochodzenia do wolności, tym bardziej, że ludność, która przyjechała na tzw. Ziemie Zachodnie również pochodziła z różnych zakątków naszego państwa. Byli osadnicy, którzy walczyli z bronią w ręku o Kołobrzeg i inne miasta polski północnej, a po demobilizacji osiedli w naszych miejscowościach. Przyjechali tu ludzie, którzy pochodzili z kresów wschodnich, często byli oni więzieni przez wiele lat na Syberii, w Kazachstanie czy też w niemieckich obozach koncentracyjnych.  Przyjechali tu również ci, którzy uciekali przed władzą ludową, ponieważ już po wyzwoleniu walczyli w oddziałach partyzanckich, nie zgadzając się na opanowanie całości naszego państwa przez Rosjan. Wszyscy tworzyli jednak na naszym terenie nowe państwo i to była ich droga do wolności.

dsc08847.jpg

Czytaj całość
 
Święto Niepodległości w Muzeum Oręża
Muzeum Oręża - Muzeum - imprezy
Redaktor: Administrator   

logo.jpg9 listopada o godz. 12.00 w Muzeum Oręża Polskiego (kamienica kupiecka), przy ul. Ppor. Emilii Gierczak 5, odbędzie się wernisaż. Okazją jest otwarcie wystawy czasowej "Ku niepodległości". Tytuł wystawy nie jest przypadkowy. Pragniemy tą wystawą  przemówić, że niepodległość nie jest nam dana raz na zawsze. Trzeba o nią walczyć i zabiegać. Dlatego  na wystawie są między inymi Konfederaci Barscy, którzy walczyli o suwerenność państwa. Jest mowa o Powstaniach Narodowych, Legionach Dąbrowskiego, żołnierzach Józefa Piłsudskiego, Armii Ochotniczej wojny z Bolszewikami, żołnierzy wojny obronnej we wrześniu 39. roku, aż po wojsko Polskie na wschodzie, zachodzie i okupowanej ojczyźnie.

 

Wystawa czynna będzie w godzinach otwarcia muzeum do końca stycznia 2019r.

 

Muzeum w ramach setnej rocznicy odzyskania przez Polske niepodległości oprócz w/w otwarcia wystawy zaprasza na inne organizowane lub współorganizowane wydarzenia:

 

-        8 listopada prelekcja historyczna, Jerzy Brukwicki "Sztuka Legionów Polskich";

-        11 listopada wystawa mobilna w namiocie wystawienniczym przy Ratuszu;

-        15 listopada prelekcja historyczna, Hieronim Kroczyński "Kołobrzeg w latach odzyskiwania przez Polskę niepodległości";

-        22 listopada prelekcja historyczna, Małgorzata Dziewięcka "Udział dzieci w tworzeniu historii Polski w ostatnich 100 lat"

 

Prelekcje historyczne odbywać się będą w sali plafonowej w Muzeum Miasta Kołobrzeg przy ul. Armii Krajowej 13 o godz. 18.00

 
Szkoła w Rymaniu zaprasza
U sąsiadów - Rymań
Redaktor: Administrator   
plakat - zaproszenie.jpg
 
O gminie Rymań w Radio Szczecin
Historia w gminie - Stowarzyszenie Historyczne
Autor: Tadeusz Dach   

radio szczecin.jpgW ostania sobotę ( 03.11.2018) gościliśmy w Izbie Muzealnej niecodziennych gości. Przyjechała ekipa z Radia Szczecin i mieliśmy okazję, w programie „na żywo”, opowiadać o gminie Rymań. Członkowie Stowarzyszenia Historycznego Tadeusz Dach i Edmund Kaźmierski opowiadali o powstaniu i działalności Stowarzyszenia Historycznego, Regionalnej Izbie Muzealnej oraz zapraszali do odwiedzenia Rymania. Wymieniliśmy w audycji nasze atrakcje jak: jezioro Popiel, ścieżki rowerowe, zabytkowy pałac, 600 letni dąb „Bogusław”, dwa hotele, dwie restauracje, możliwość zbierania grzybów w okolicach, lapidarium, zabytkowy cmentarz w Starninie oraz XVII wieczne kościoły w Gorawinie i Dębicy.

Zaprosiliśmy do rozmowy również nasze panie z Klubu Seniora. Panie: Aldona, Agnieszka, Zosia oraz Henia opowiadały o działalności Klubu oraz o tańcach, w których występują m.in. jako czirliderki. Było wesoło, a audycja, jak nam relacjonują ci, którzy jej słuchali wypadła bardzo dobrze.

Wkrótce zamieścimy link do audycji i będzie można ją ponownie odtworzyć.

dsc08896.jpg

Czytaj całość
 
Grot na drugim miejscu tabeli kl. B
Sport w gminie - KS"Grot"
Redaktor: Administrator   

herbg.jpg
Grot Gorawino - Syrena-Grot Rymań

                         1 - 1
grot_vicemistrz.jpg
 
O gminie Rymań w Radio Szczecin
Co słychać w gminie? - Co słychać w Gminie?
Autor: Tadeusz Dach   

Informujemy, że w dniu jutrzejszym, tj. 03.11.2018 (sobota),  w godzinach 11.00-12.00, w ramach audycji „Aktywna sobota” będzie realizowany przez Radio Szczecin program na żywo z Rymania. Będziemy mówić o historii i dniu dzisiejszym naszej gminy. Nie zabraknie informacji o seniorach Z Klubu Seniora „Pod Aniołami” oraz innych ciekawostek.

Zapraszamy do słuchania Radia Szczecin na odbiornikach FM - 98,7 FM Kołobrzeg, lub w Internecie.

radio szczecin.jpg

 

 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 52 - 68 z 2136

Imieniny

25 Marca 2019
Poniedziałek
Imieniny obchodzą:
Dyzma, Ireneusz,
Lucja, Lutomysł,
Łucja, Maria,
Mariola, Wieńczysław
Do końca roku zostało 282 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 9 gości

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
3940 dni.

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.