01m.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
Sensacyjne znalezisko kolegów z Rymania!
Historia w gminie - Stowarzyszenie Historyczne
Autor: Tadeusz Dach   

Jeszcze jedna informacja o poszukiwaniach detektorami metalu. Grupa Poszukiwawcza Stowarzyszenia Historycznego „Dębosz” z Rymania, pod kierownictwem kol. Edmunda Kaźmierskiego, w trakcie planowych poszukiwań rozbitego w 1945 roku samolotu Ju-52, znalazła złotą monetę!

Poszukiwania są prowadzone zgodnie z uzyskanym pozwoleniem WKZ w Koszalinie na polu rolnika. Obok znalezionych przeróżnych kawałków metalu i nie tylko znaleźliśmy złotą monetę w bardzo dobrym stanie (złoto nie rdzewieje).

Jest to złota moneta „10 Mark” z 1898 roku. Na awersie przedstawiona jest podobizna cesarza niemieckiego Wilhelma II. Napis : WILHELM II DEUTSCHER KEISER KӧNIG V. PREUSSEN”. Na rewersie monety znajduje się podobizna orła pruskiego oraz napis: „10 MARK DEUTCHES REICH 1898”. Monetę oraz inne znaleziska będzie można oglądać w Regionalnej Izbie Muzealnej w Rymaniu.

Po zakończeniu poszukiwań w tym rejonie i opracowaniu znalezisk, przekażemy naszym czytelnikom szerszą informację.  

Gratulacje dla naszej Grupy poszukiwawczej. Na zaproszenie naszego Stowarzyszenia w poszukiwaniach uczestniczyły dwie koleżanki ze Stowarzyszenia Historycznego „Pamięć i Tożsamość” w Brojcach.

z_moneta_1.jpgz_moneta_2.jpg

Czytaj całość
 
Wspólne poszukiwania grup eksploracyjnych
Historia w gminie - Stowarzyszenie Historyczne
Autor: Tadeusz Dach   

Kolejne już wspólne działania Grupy Poszukiwawczej Stowarzyszenia Historycznego „Dębosz” z Rymania z kolegami z „Eksploracji Kołobrzeg Parsęta”działające przy Towarzystwie Przyjaciół Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu, dały określone wyniki, o których napiszemy po zakończeniu projektu. Wśród wielu znalezisk dwa zasługują na szczególną uwagę. Orzeł 1 dywizji im. Tadeusza Kościuszki wzór 43 zwany "Kuricą" oraz dwa grosze z 1923 roku. Najprawdopodobniej oba te przedmioty dotarły tu wraz z robotnikami przymusowymi w III Rzeszy.

Poniżej prezentuję kilka zdjęć z tego wydarzenia.

img_3517.jpg


Czytaj całość
 
SPRZĄTANIE ZIEMI W DROZDOWIE
U sąsiadów - Drozdowo
Autor: Żaneta Staszewska   

W dniu 06 kwietnia 2019 roku  Sołtys wraz z Radą Sołecką ,Ochotnicza Straż Pożarna oraz Radni reprezentujacy lokalną społeczność Drozdowa  zroganizowali po raz pierwszy akcję pod hasłem :

Sprzątanie Ziemi -Drozdowo 2019"

Do akcji zaproszono dzieci ,młodzież oraz chętnych dorosłych mieszkańców i seniorów.

Spotkanie rozpoczęło się o godzinie 11:30 pogadanką edukacyjną dla maluchów. Następnie dzieci

i młodzież  pod opieką dorosłych, zaopatrzone w kamizelki odblaskowe,worki i rękawiczki  wyruszyły  w teren.Sprzątaniem objęto nie tylko teren samej miejscowości Drozdowo, ale także okolice cmentarza  i scieżke rowerową w kierunku Trzynika. Potrzeba było wielkiego entuzjazmu ,żeby oczyścić tak duży teren ,ale małe nóżki naszych milusińskich dały radę. Zebrano kilkanaście worków śmieci .

Grupy biorące udział w akcji spotkały się przy ognisku nadzorowanym  przez naszych Strażaków. Po twórczym wysiłku biesiada z kiełbaskami, napojami i babeczkami marchewkowymi sprawiła ,że mimo zmęczenia,wszystkim uczestnikom dopisywały fantastyczne humory.

Akcja przyniosła zamierzone efekty w postaci kształtowania świadomości ekologicznej wśród najmłodszych, promowania proekologicznych postaw wsród dorosłych mieszkańców i co równie ważne możliwość integracji lokalnej społeczności.

 

Organizatorzy dziękują uczestnikom ,ale także wszystkim ,którzy udzielili wsparcia

w zorganizowaniu tego szlachetnego  przedsięwzięcia .

Do zobaczenia za rok !!!

dscf7010.jpg

Czytaj całość
 
Żelazowa Wola, Warszawa, Białystok
Nasze podróże - Polska
Autor: Tadeusz Dach   

Ostatnio usłyszałem takie zdanie: „ tylko trochę cieplej się zrobiło i już Anioły z Rymania nosi po wycieczkach”.

Trochę prawdy w tym jest. Faktycznie zrobiło się cieplej i członkowie Klubu Seniora „Pod Aniołami”, jaki działa przy GOPS w Rymaniu, już planują wyjazdy na wycieczki.  Tytułowa wycieczka to pierwsza z nich. Następna jest już planowana w październiku do Paryża! – tam nas jeszcze nie było.

Pierwszym celem naszego wyjazdu była Żelazowa Wola. Wyjazd z Rymania o czwartej rano, kierowcą był p. Tomek (z którym już kiedyś jechaliśmy), a pilotem p. Aldona Więcek - Kierownik GOPS. Po drodze zabraliśmy jeszcze kilka osób z zaprzyjaźnionego Klubu Seniora „Złota Jesień” z Siemyśla.

W dobrych nastrojach jechaliśmy przez śpiący jeszcze kraj. Przed południem dojechaliśmy do Żelazowej Woli. Chyba wszyscy znają nazwę tej miejscowości. Tam urodził się w 1810 roku Fryderyk Chopin.
dsc07076.jpg
Czytaj całość
 
Informacja dla rodziców
U sąsiadów - Rymań
Redaktor: Administrator   

 SZANOWNI RODZICE!

W związku z planowanym strajkiem nauczycieli w Szkole Podstawowej im. T. Kościuszki w Rymaniu i wynikami przeprowadzonego referendum, od 8 kwietnia 2019r. do odwołania zajęcia w szkole mogą być zawieszone. Wynika to z braku możliwości zapewnienia dzieciom higienicznych i bezpiecznych warunków pracy. Większość pracowników naszej szkoły przystąpi do strajku.

W związku z powyższym zwracam się do Państwa z uprzejmą prośbą o zapewnienie swoim dzieciom opieki w tych dniach. Informuję jednocześnie, że trwają prace i konsultacje z Organem Prowadzącym szkołę w sprawie funkcjonowania szkoły w dniach planowanego strajku.

Ponadto zawiadamiam, że w najbliższym czasie odbędzie się spotkanie z przedstawicielami Rady Rodziców w celu omówienia organizacji pracy szkoły oraz organizacji egzaminu ósmoklasisty i egzaminu gimnazjalnego. Planuję też spotkać się z młodzieżą przystępującą do egzaminów zewnętrznych.

Przypominam również, że zgodnie z przyjętym kalendarzem roku szkolnego 2018/2019 w Szkole Podstawowej w Rymaniu dni 10-12.04.2019r. i 15-17.04.2019r. są dniami wolnymi od zajęć dydaktyczno-wychowawczych (dni egzaminów zewnętrznych).

O funkcjonowaniu placówki w kolejnych dniach będę Państwa informował każdego dnia ewentualnego strajku poprzez wychowawców, stronę internetową szkoły, portal społecznościowy facebook.

Z poważaniem
Dyrektor Szkoły Podstawowej w Rymaniu

       
 
Szkolenie dla rolników w Gorawinie
Co słychać w gminie? - Co słychać w Gminie?
Redaktor: Administrator   

Logo Rolnicy Baszkowice 200POWIATOWY ZESPÓŁ DORADCÓW W KOŁOBRZEGU.

 

Dnia 10.04.19r (środa) o godz. 11.00 w Świetlicy wiejskiej Gorawino odbędzie się szkolenie:

1.”Wsparcie wdrażania WPR na lata 2014-2020 w tym upowszechnianie wiedzy na temat wypełniania wniosku o płatności obszarowe w formie elektronicznej.”

2.Wykorzystanie energii ze źródeł odnawialnych w gospodarstwie rolnym”.

W szkoleniu wezmą udział Włodzimierz Bobołowicz ARiMR Siemyśl oraz Tobiasz Imbierski ONEPOWER fotowoltaika.

       
 
SH "Dębosz" grupa poszukiwawcza już działa!
Historia w gminie - Stowarzyszenie Historyczne
Autor: Tadeusz Dach   
W Stowarzyszeniu Historycznym "Dębosz" w Rymaniu, działa już grupa poszukiwawcza. Kierownikiem grupy jest kol. Edmund Kaźmierski. W minioną sobotę grupa zaczęła pierwsze, samodzielne poszukiwania. Były też pierwsze efekty. Wkrótce przed nimi kolejne zadania o czym będziemy na bieżąco informować. Grupa Poszukiwawcza ma stosowne zezwolenia na poszukiwania , jest oznakowana emblematami Stowarzyszenia Historycznego i mamy nadzieję, że będzie bardziej "widoczna" na terenie naszej i nie tylko gminie. Znalezione przedmioty będzie można oglądać w naszej Izbie Muzealnej w Rymaniu.
55944973_273521060260413_234924682342563840_n.jpg
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 52 - 68 z 2197

Imieniny

21 Lipca 2019
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Andrzej, Benedykt,
Daniel, Paulina,
Prakseda, Prokop,
Stojsław, Wiktor,
Wiktoriusz
Do końca roku zostało 164 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
4058 dni.

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.