gorawino 027m.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
Spotkanie autorskie z dr Ł. Gładysiakiem w Rymaniu
Historia w gminie - Stowarzyszenie Historyczne
Autor: Tadeusz Dach   

W dniu 5 marca, w Klubie Seniora „Pod Aniołami” w Rymaniu, odbyło się kolejne spotkanie z autorem książek historycznych dr Łukaszem Gładysiakiem. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Historyczne „Dębosz” z Rymania wspólnie z Klubem Seniora „Pod Aniołami”. W ubiegłym roku autor zaprezentował nam trzy swoje pozycje książkowe tj: „W dawnym Kołobrzegu”, „Zabijajcie wszystkich. Einsatzgruppen 1938-1941” oraz „Skazani na klęskę. 33. Dywizja Grenadierów SS Charlemagne w bojach na Pomorzu (luty-marzec 1945 r.)”. Tym razem przedstawił nam zagadnienia związane z Białogardem i Karlinem, mówiąc o swojej najnowszej książce „Opowieści znad Parsęty, Białogard i Karlino poprzez wieki”.dsc06844.jpg

 

Czytaj całość
 
Dzień Kobiet u Seniorów w Rymaniu
Klub Seniora - Działalność
Autor: Tadeusz Dach   

Do Dnia Kobiet w Klubie Seniora „Pod Aniołami” przygotowuje się nie tylko męska część Klubu. Jak zawsze „niespodzianką” dla panów, było również obchodzenie Dnia Mężczyzny. Tak więc, panowie przygotowali „coś” dla pań, a panie z kolei dla panów. Leszek – przewodniczący Klubu Seniora „Pod Aniołami” złożył życzenia wszystkim seniorkom, a Marysia – wiceprzewodnicząca Klubu, złożyła życzenia wszystkim seniorom, których mamy już w klubie szesnastu! Jak zawsze było uroczyście.

Nie obyło się bez gromkiego odśpiewania „100 lat”, lampki szampana, czy też słodkiego upominku w postaci dobrej i zdrowej, gorzkiej czekolady. Nasi koledzy Włodek i Roman zaprezentowali paniom piękne wiersze okolicznościowe. Z kolei Jola przedstawiła krótkie, żartobliwe, pisane wierszem, charakterystyki naszych panów. Było przy tym dużo śmiechu i oklasków. Oprawę muzyczną zapewnił Kostek grając na gitarze i śpiewając nastrojowe piosenki.

Lubimy swoje towarzystwo, spędzamy czas w przyjemnej atmosferze i oby w przyszłości takich spotkań było więcej.

dsc06810.jpg

Czytaj całość
 
4.03.1495r.  Wkroczenie do Rymania wojsk radzieckich
Historia w gminie - Historia w gminie
Autor: Tadeusz Dach   

W dniu 4.03.1945 r. - wojska 1-go Frontu Białoruskiego wkroczyły na teren obecnej gminy Rymań. Praktycznie obyło się bez jakichkolwiek walk czy też obrony terenu ze strony Niemców. Jak to wyglądało w rzeczywistości wiemy na podstawie wspomnień zawartych w kilku książkach:

Margules J. (1967): Piechurzy Kołobrzeskiej Piątki, s. 65

"7 marca. W godzinach wieczornych pułk dotarł do Sławoborza (Stolzenberg). Ścigając nieprzyjaciela posuwano się

marszem ubezpieczonym wzdłuż marszruty: Rymań (Roman), Rześnikowo (Reselkow), Brójce (Bratz), Gryfice (Greifenberg), Stuchowo (Stuchow), Swierzno (Schwirsen)."

Przytocki K. (1974): Rajd ku morzu (seria "Tygrys")

"...Pod wieczór 7 marca podchodzi 4 dywizja piechoty. Sztab jej rozmieścił się o 4 km na południe od Dębicy, w niedużej wiosce Poradz. W jej sąsiedztwie, w Leszczynie, rozlokował się 12 pułk piechoty, a 5 pułk zajął kwatery w Sławenkowie, 4 km na wschód od Dębicy."

front pod kolobrzegiem 03.1945.jpg

Czytaj całość
 
Opowieści znad Parsęty. Białogard i Karlino poprzez wieki
Historia w gminie - Stowarzyszenie Historyczne
Autor: Tadeusz Dach   

Stowarzyszenie Historyczne „Dębosz” w Rymaniu wraz z Klubem Seniora „Pod Aniołami” organizuje kolejną prelekcję historyczną.

Zapraszamy chętnych, tym razem, na spotkanie z autorem wydanej jesienią 2018 r. książki p.t.: "Opowieści znad Parsęty. Białogard i Karlino poprzez wieki", dr Łukaszem Gładysiakiem. Spotkanie będzie również okazją do nabycia tej publikacji.

Odbędzie się ono 5 marca 2019 r. w Klubie Seniora „Pod Aniołami” w Rymaniu ul. Sportowa 1, o godz.16.00.

O historii Białogardu, Karlina oraz Kołobrzegu będzie opowiadał dr Łukasz Gładysiak, pracownik merytoryczny Muzeum Oręża Polskiego w Kołobrzegu oraz dziennikarz „Głosu Koszalińskiego. 

45134478_168911630720744_8371996861795401728_n.jpg

 
O ORP Kujawiak w Muzeum Oręża
Muzeum Oręża - Muzeum - imprezy
Redaktor: Administrator   

9 lutego 2019 r. podczas VIII Międzynarodowego Festiwalu Nurkowania Wrakowego na Uniwersytecie Warszawskim zostanie po raz pierwszy pokazany publicznie dzwon Kujawiaka. Prezentacja połączona jest z europejską promocją i wodowaniem książki Mariusza Borowiaka (urodzony w Gnieźnie) i Waldemara Góralskiego Hunt-Clas Destroyers. In Polish Navy Serrvice (wersja angielsko-polska; książka dostępna w Wielkiej Brytanii i USA). Natomiast w dniach 10-18 lutego trwa tour polskich i zagranicznych nurków z dzwonem w kilkunastu miastach od Kołobrzegu do Dobczyc k. Krakowa. Członkowie ekspedycji spotkają się także z mieszkańcami Wielkopolski – Nekli, Witkowa, Gniezna i Kłecka. Nurkowie przygotowali kilka audiowizualnych prelekcji z myślą o najmłodszych mieszkańcach i młodzieży odwiedzanych miejscowości. Podczas spotkań zostanie pokazany unikalny film dokumentalny, który nakręcono na głębokości blisko 100 m – w miejscu spoczynku wraku okrętu. Ogólnopolski tour ma na celu m.in. propagowanie dziejów Polskiej Marynarki Wojennej w latach II wojny światowej.

zaproszenie_800.png

 
IX GMINNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO
Co słychać w gminie? - Co słychać w Gminie?
Autor: Bogumiła Szczęśniak   

 

IX GMINNY TURNIEJ TENISA STOŁOWEGO

O PUCHAR WÓJTA GMINY RYMAŃ

 

tenis.jpg      Turniej odbył się 09 lutego 2019 roku w hali widowiskowo – sportowej

w Rymaniu.

      Rozgrywki były prowadzone w trzech kategoriach wiekowych.

      W kategorii Kobiet :  I miejsce Karolina Radoń, II miejsce – Magdalena Kurek, III miejsce – Nina Olszewska;

      W kategorii 18 – 40  lat :  I miejsce zajął Konrad Lisek – najmłodszy zawodnik, który wraz z rodzicami wyraził zgodę na grę w starszej grupie, II – Michał Szwalski i  III – Jakub Strzechmiński; 

     W grupie powyżej 40 lat : I miejsce zajął Robert Piskorz, II – Krzysztof Radoń, III miejsce – Bogdan Grześkowiak.

     Sędzią głównym w Turnieju był Mirosław Terlecki – Wójt Gminy Rymań, który wręczył zwycięzcom puchary i dyplomy, a pozostałym uczestnikom pamiątkowe dyplomy za udział.

      W turnieju ogółem wzięły udział 24 osoby, w tym najliczniejsza grupa młodzieży z Ośrodka MONAR w Kamieniu Rymańskim.

       Zwycięzcom składamy gratulacje, a wszystkim zawodnikom dziękujemy za uczestnictwo w Turnieju i życzymy sukcesów w kolejnych rozgrywkach.

       Podziękowania składamy również kibicom, którzy bardzo licznie dopingowali drużynie żeńskiej, zwłaszcza zwyciężczyni, w tej kategorii.

 

Bogumiła Szczęśniak  

 


 
Od kiedy istnieją nasze miejscowości?
Historia w gminie - Historia w gminie
Autor: Tadeusz Dach   

W ostatnim czasie wrócił temat, od kiedy istnieją miejscowości w gminie Rymań. Tak do końca nie możemy tego autorytatywnie stwierdzić. Natomiast możemy podać, kiedy w historii po raz pierwszy odnotowano pisaną informację o poszczególnych miejscowościach. Pisałem o tym temacie już w maju 2009 roku, a więc blisko 10 lat wstecz:

„Odsłaniając historię naszych miejscowości, wielu z nas jest zdziwionych jak dawno one istnieją. Granicą oceny roku, w którym daną miejscowość założono jest najczęściej podanie jej nazwy po raz pierwszy w jakimś pisanym dokumencie. Nie znaczy to, że dana miejscowość wtedy powstała. One pewnie istniały dużo, dużo wcześniej.”

Pierwsze pisane informacje o miejscowościach naszej gminy:

 - Kinowo            1170            istnieje      849 lat !                  

- Jarkowo           1177                              -   842 lat,

- Drozdowo        1180                              -   839 lat,

- Gorawino         1224 (7 lipiec)               -   795 lat,

- Rymań             1235                             -   784 lat,

- Rzesznikowo   1269 (11 kwiecień)         -    750 lat,

- Starnin             1269 (11 kwiecień)         -    750 lat,

- Leszczyn          1269 (11 kwiecień)        -    750 lat,

- Dębica              1282                              -    737 lat,

750_lat.jpg

 

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 69 - 85 z 2197

Imieniny

21 Lipca 2019
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Andrzej, Benedykt,
Daniel, Paulina,
Prakseda, Prokop,
Stojsław, Wiktor,
Wiktoriusz
Do końca roku zostało 164 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
4058 dni.

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.