gorawino 026m.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
Dzień Kobiet w Gorawinie
Nasza miejscowość - Wydarzenia
Autor: Jola i Tadeusz Dach   

W sali wiejskiej w Gorawinie, rada sołecka przy współudziale KGW i OSP zorganizowała wspólne spotkanie oraz słodki poczęstunek dla pań. Były życzenia od sołtysa miejscowości p. Jana Pastucha oraz Wójta Gminy p. Mirosława Terleckiego. Zgromadzeni panowie odśpiewali gromkie „sto lat”. Nie zabrakło symbolicznego kwiatka i słodkiego upominku od organizatorów spotkania oraz czekolady od Wójta Gminy. Było miło i przyjemnie, a „pogaduszki” przy kawie, herbacie, lampce szampana i dobrym cieście były dopełnieniem tego spotkania. Ciasta oczywiście, osobiście upiekli panowie z Gorawina, a „wisienką na torcie” był właśnie piękny tort ufundowany przez piekarnię p. Pawła Makarewicza z Rymania.

Mieszkańcy Gorawina pamiętali też o Dniu Mężczyzny i Dniu Sołtysa składając obecnym panom i J. Pastuchowi życzenia. Sołtys miejscowości otrzymał piękny kwiat, a panie również odśpiewały sto lat dla wszystkich panów.

Na zakończenie chciałbym zaznaczyć, że obecni na sali panowie z miejscowej OSP wyglądali w swoich galowych strojach wspaniale, co niezmiernie podobało się paniom.

dsc06910.jpg

Czytaj całość
 
4. 03.1945 w Rymaniu i okolicach w oczach Niemców
Historia w gminie - Stowarzyszenie Historyczne
Autor: Tadeusz Dach   

Po poprzednim artykule odnośnie zajęcia Rymania (niemieckiego Roman)  przez Rosjan, otrzymałem wiele pytań, jak to wyglądało i czy Niemcy w naszych miejscowościach się bronili. W niektórych miejscowościach były zorganizowane oddziały Volkssturmu, wybuchały też strzelaniny, ale w większości Rosjanie zajmowali te miejscowości bez wielkiego oporu. Poniżej przytaczam wspomnienia z tego okresu napisane przez uciekających Niemców oraz piszę też o tragedii rodzinnej, jaka wydarzyła się w Gervin (Gorawinie). Podziękowania składam p. Markowi Oleksiewiczowi za udostępnienie materiałów do tego opracowania, ze strony http://www.rymandawniej.h2g.pl/.

                                                                       Tadeusz Dach

 

1.    "O ostatnich dniach w Rymaniu i ucieczce na zachód 1944/1945" ("Über die letzten Tage in Roman und die Flucht in den Westen 1944/1945")

Wspomnienia Gabriele von Dewitz ze strony www.von-dewitz.eu.

Tłumaczenie dla strony "Rymań i okolice dawniej" - p. Karolina Feret.

 

"Nie uczono mnie uciekać" cyt. Gabriele von Dewitz

      „…Od 1. lutego 1945 my również nie mogliśmy być spokojni. Wówczas przybył do Rymania pewien Bałt i rzekł: "Na miłość boską Panie von Dewitz, proszę odesłać stąd żonę, Rosjanie nadchodzą. Nie przeżyje
ie tego".
10410955_1518095728441127_6630590276775791903_n-001.jpg
Czytaj całość
 
Wszystkiego najlepszego!
Rózne - Różne
Redaktor: Administrator   
Wszystkim Paniom i Panienkom w Dniu ich święta -  najlepsze życzenia!!!1235386_tulip.jpg
 
Spotkanie autorskie z dr Ł. Gładysiakiem w Rymaniu
Historia w gminie - Stowarzyszenie Historyczne
Autor: Tadeusz Dach   

W dniu 5 marca, w Klubie Seniora „Pod Aniołami” w Rymaniu, odbyło się kolejne spotkanie z autorem książek historycznych dr Łukaszem Gładysiakiem. Spotkanie zorganizowało Stowarzyszenie Historyczne „Dębosz” z Rymania wspólnie z Klubem Seniora „Pod Aniołami”. W ubiegłym roku autor zaprezentował nam trzy swoje pozycje książkowe tj: „W dawnym Kołobrzegu”, „Zabijajcie wszystkich. Einsatzgruppen 1938-1941” oraz „Skazani na klęskę. 33. Dywizja Grenadierów SS Charlemagne w bojach na Pomorzu (luty-marzec 1945 r.)”. Tym razem przedstawił nam zagadnienia związane z Białogardem i Karlinem, mówiąc o swojej najnowszej książce „Opowieści znad Parsęty, Białogard i Karlino poprzez wieki”.dsc06844.jpg

 

Czytaj całość
 
Dzień Kobiet u Seniorów w Rymaniu
Klub Seniora - Działalność
Autor: Tadeusz Dach   

Do Dnia Kobiet w Klubie Seniora „Pod Aniołami” przygotowuje się nie tylko męska część Klubu. Jak zawsze „niespodzianką” dla panów, było również obchodzenie Dnia Mężczyzny. Tak więc, panowie przygotowali „coś” dla pań, a panie z kolei dla panów. Leszek – przewodniczący Klubu Seniora „Pod Aniołami” złożył życzenia wszystkim seniorkom, a Marysia – wiceprzewodnicząca Klubu, złożyła życzenia wszystkim seniorom, których mamy już w klubie szesnastu! Jak zawsze było uroczyście.

Nie obyło się bez gromkiego odśpiewania „100 lat”, lampki szampana, czy też słodkiego upominku w postaci dobrej i zdrowej, gorzkiej czekolady. Nasi koledzy Włodek i Roman zaprezentowali paniom piękne wiersze okolicznościowe. Z kolei Jola przedstawiła krótkie, żartobliwe, pisane wierszem, charakterystyki naszych panów. Było przy tym dużo śmiechu i oklasków. Oprawę muzyczną zapewnił Kostek grając na gitarze i śpiewając nastrojowe piosenki.

Lubimy swoje towarzystwo, spędzamy czas w przyjemnej atmosferze i oby w przyszłości takich spotkań było więcej.

dsc06810.jpg

Czytaj całość
 
4.03.1495r.  Wkroczenie do Rymania wojsk radzieckich
Historia w gminie - Historia w gminie
Autor: Tadeusz Dach   

W dniu 4.03.1945 r. - wojska 1-go Frontu Białoruskiego wkroczyły na teren obecnej gminy Rymań. Praktycznie obyło się bez jakichkolwiek walk czy też obrony terenu ze strony Niemców. Jak to wyglądało w rzeczywistości wiemy na podstawie wspomnień zawartych w kilku książkach:

Margules J. (1967): Piechurzy Kołobrzeskiej Piątki, s. 65

"7 marca. W godzinach wieczornych pułk dotarł do Sławoborza (Stolzenberg). Ścigając nieprzyjaciela posuwano się

marszem ubezpieczonym wzdłuż marszruty: Rymań (Roman), Rześnikowo (Reselkow), Brójce (Bratz), Gryfice (Greifenberg), Stuchowo (Stuchow), Swierzno (Schwirsen)."

Przytocki K. (1974): Rajd ku morzu (seria "Tygrys")

"...Pod wieczór 7 marca podchodzi 4 dywizja piechoty. Sztab jej rozmieścił się o 4 km na południe od Dębicy, w niedużej wiosce Poradz. W jej sąsiedztwie, w Leszczynie, rozlokował się 12 pułk piechoty, a 5 pułk zajął kwatery w Sławenkowie, 4 km na wschód od Dębicy."

front pod kolobrzegiem 03.1945.jpg

Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 69 - 85 z 2201

Imieniny

21 Września 2019
Sobota
Imieniny obchodzą:
Bożeciech, Bożydar,
Hipolit, Hipolita,
Ifigenia, Jonasz,
Laurenty, Mateusz,
Mira
Do końca roku zostało 102 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
4120 dni.

© 2019 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.