03m.jpg
powered_by.png, 1 kB

Strona główna
O historii w gmine Rymań w Radio Koszalin
Historia w gminie - Izba Muzealna
Autor: Tadeusz Dach   

logo prk.pngTo już kolejne informacje , jakie ukazują się o działalności naszego Stowarzyszenia Historycznego „Pamięć i Tożsamość” w Radio Koszalin. Autorem tych informacji jest red. Anna Rawska, która odwiedziła naszą Izbę Muzealną. W pierwszej połowie kwietnia w reportażu radiowym mówiliśmy o działalności Stowarzyszenia oraz Regionalnej Izby Muzealnej w Rymaniu.

W niedzielę, 23 kwietnia w ramach programu „Ślady Historii” , w radio Koszalin (ok. 15.45) będzie można  posłuchać o grodziskach średniowiecznych w gminie Rymań.

W kolejnych dwóch audycjach w maju, będziemy mówić o pałacu w Rymaniu, poniemieckim lotnisku Pinnow (Rzesznikowo) oraz o  rodzie Mantuffel .

Zainteresowanych zapraszamy do słuchania audycji w Radio Koszalin.

 
Figurki żołnierzy I. Piecyka w muzeum w Koszalinie
Historia w gminie - Izba Muzealna
Redaktor: Administrator   

plakatstrona.preview.pngMuzeum w Koszalinie zaprasza na najnowszą wystawę czasową W blaskach i cieniach napoleońskich orłów. Prusy – Pomorze – Polska 1807.

Upływa 210 lat od wydarzeń politycznych i wojskowych, które miały istotne znaczenie dla porozbiorowych losów narodu polskiego: rozgromienia potęgi pruskiej w wyniku napoleońskiej kampanii 1806-1807 r. i ustanowienia traktatem tylżyckim Księstwa Warszawskiego.
W obliczu dokonujących się wówczas przemian Polacy nie pozostali obojętni – lecz na wezwanie gen. Jana Henryka Dąbrowskiego oraz Józefa Wybickiego – czynnie włączyli się do walki o odzyskanie swojego państwa. Dla nas dzisiaj, szczególnie interesujące jest to, iż na terenie pruskiego Pomorza walczyły polskie grupy operacyjne, których żołnierze docierali także do naszego miasta.
Poprzez wystawę chcemy ukazać historię Polaków walczących o niepodległość „w blaskach napoleońskich orłów” i towarzyszącą jej konfrontację dwóch przeciwstawnych patriotyzmów, do jakiej doszło wtedy na Pomorzu. ( tekst: http://www.muzeum.koszalin.pl/?q=node/1865).17951873_1373710252712024_1790648460897641703_n.jpg

Czytaj całość
 
Ciekawe spotkanie w SP Starnin
U sąsiadów - Starnin
Autor: SP Starnin   

Do naszej szkoły przybyli przedstawiciele  koła łowieckiego ,,Foka'' z podziękowaniami dla  uczniów za  zbiórkę żołędzi i kasztanów dla zwierzyny leśnej w  okresie jesiennym.

Uczniowie mogli dostrzec podobieństwa i  różnice w mundurach leśniczego i myśliwego, a także dowiedzieć  się, że obaj  panowie są  urzędnikami  państwowymi i dlatego też mundury posiadają symbole narodowe . 

Wspólnie przypomnieliśmy  sobie zasady bezpieczeństwa i zachowania się w lesie ( odpowiedni ubiór, obuwie, niezrywania roślin, zachowania ciszy i ostrożności w przypadku spotkania się z mieszkańcem  lasu).Z wielka uwagą słuchaliśmy  gry na trąbce, która  sygnalizowała różne zdarzenia z życia myśliwych. Mogliśmy usłyszeć dźwięki wabików na lisy imitujące głosy  zająca czy  nawoływań jeleni. Poznaliśmy różnego  rodzaju trąbki i wabiki, poroża jeleni.

p1040161.jpg

Czytaj całość
 
Wszystkiego najlepszego!
Rózne - Różne
Redaktor: Administrator   
jajka[1].gif
 
Izba Muzealna w Rymaniu czynna w poniedziałek 17.04.
Historia w gminie - Izba Muzealna
Autor: Tadeusz Dach   
Informujemy, że Izba Muzealna w Rymaniu  w niedzielę 16 kwietnia (pierwszy dzień świąt) będzie nieczynna. Natomiast otworzymy ją w drugi dzień świąt tj. 17 kwietnia (poniedziałek wielkanocny). Zapraszamy w ramach świątecznych spacerów do odwiedzenia nas w budynku szkoły.Poniżej prezentujemy najnowsze zdjecia Regionalnej Izby Muzealnej w Rymaniu:
dsc03799.jpg
Czytaj całość
 
««  start « poprz. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 nast.  » koniec »»

Pozycje :: 69 - 85 z 1852

Wspomóż nasze działania

Image

Imieniny

24 Września 2017
Niedziela
Imieniny obchodzą:
Gerard, Gerarda,
Gerhard, Maria,
Teodor, Tomir,
Uniegost
Do końca roku zostało 99 dni.

Programy tv

Gościmy

Odwiedza nas 1 gość

Informacja

Strona ruszyła dnia
10-06-2008
Strona działa już
3393 dni.

© 2017 gorawino.net :: Joomla! i J!+AL jest Wolnym Oprogramowaniem wydanym na licencji GNU/GPL.